Marcel Boloş pénzügyminiszter
Fotó: Facebook/Marcel Boloș
Marcel Boloş pénzügyminiszter kedden kijelentette, hogy nincsenek problémák Románia fizetőképességével, és az erre utaló korábbi nyilatkozatával csupán fel szerette volna hívni a figyelmet azokra a problémákra, amelyekkel az ország akkor szembesülhet, ha nem vezeti be az adócsalás elkerülését és a költségvetési kiadások csökkentését célzó intézkedéseket.
2023. szeptember 05., 16:002023. szeptember 05., 16:00
Sajtónyilatkozatában a tárcavezető egy korábbi interjúra utalt, amelyben arról beszélt: Románia fizetésképtelenné válhat, ha egyszerre alkalmazza az új egységes bértörvényt, az új nyugdíjtörvényt és a kiadások lefaragásáról szóló jogszabályt. Boloş kifejtette:
Emlékeztetett arra, hogy Romániának három fontos célkitűzése van: a költségvetési hiány 21 milliárd lejes csökkentése, a nyugdíjak reformja és az új bértörvény alkalmazása. Ez utóbbi két intézkedés költségvetési vonzata összesen 25 milliárd lej. A kiadáscsökkentő és az adóügyi intézkedéseket pedig éppen azért kell bevezetni – tette hozzá –, hogy Románia megvalósíthassa ezt a három célkitűzést.
Az Európai Bizottságot is aggasztja ennek a három célkitűzésnek a teljesítése, ezért sürgeti ennek az intézkedéscsomagnak az elfogadását” – magyarázta az Agerpres szerint. Boloş hozzátette, hogy
A pénzügyminiszter elmondta, hogy ezekben a napokban a román hatóságok folyamatosan továbbítják Brüsszelbe az Európai Bizottság (EB) által kért pénzügyi adatokat, beleérte az ukrajnai háborúval összefüggésben keletkezett kiadásokat és az energiadrágulások kompenzálását. Az EB elemezni fogja ezeket az adatokat, és javaslatot tesz az EU Tanácsának a román céldeficit módosítására – részletezte.
Nyilatkozata végén Boloş beszélt arról is, hogy a cukros italokra kivetendő adóról a kormánykoalíció a költségvetési hiány alakulásának függvényében dönt.
Téves az a következtetés, hogy az Egyesült Államok által kivetett importvámoknak elhanyagolható hatása lesz Románia gazdaságára – szögezi le a Romanian Economic Monitor (RoEM) kutatócsoport friss elemzése.
A tavalyi negyedik negyedévben 8568 lej volt a romániai háztartások átlagjövedelme és 3424 lej az egy főre jutó bevétel; a kiadások háztartásonként 7277 lejt, személyenként 2908 lejt tettek ki – közölte hétfőn az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Az idei év első hónapjában 6327 vállalkozást töröltek a cégjegyzékből Romániában, 31,61 százalékkal kevesebbet, mint 2024 januárjában – derül ki az országos cégbíróság (ONRC) vasárnap közölt adataiból.
Donald Trump amerikai elnök vasárnap azt mondta, hogy a külföldi kormányoknak „sok pénzt” kellene fizetniük az általa „gyógyszerként” jellemzett átfogó vámok feloldásáért, ami további esést váltott ki a globális pénzügyi piacokon.
Felfüggeszti az Egyesült Államokba irányuló exportját a Jaguar Land Rover (JLR) brit autóipari csoport az amerikai vámemelések miatt.
Donald Trump elnök „gazdasági forradalomnak” nevezte a héten bejelentett új amerikai vámrendszert szombaton.
Idén márciusban 907 612 nyugdíjas részesült szociális juttatásban, 8681-gyel kevesebben, mint az előző hónapban – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szombaton közzétett adataiból.
Megnyílt Brassó megyében Románia első, napelemeket újrahasznosító üzeme – jelentette be Adrian Veștea, a Brassó megyei közgyűlés elnöke pénteken.
Az év első két hónapjában 1,6 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), 3 százalékkal többet a 2024 januárjában és februárjában jegyzettnél – küzölte az Országos Statisztikai Intézet.
Idén márciusban 4 664 642 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, számuk megegyezett az egy hónappal korábbival; az átlagnyugdíj 2758 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) pénteken közzétett adataiból.
szóljon hozzá!