2012. december 07., 06:142012. december 07., 06:14
A háromnegyed éves bruttó hazai termék 416,268 milliárd lej volt, ami reálértéken 0,2 százalékkal több mint 2011 első kilenc hónapjában volt. A harmadik negyedévi GDP 0,5 százalékkal volt magasabb Romániában, mint a második negyedévi, és 0,6 százalékkal haladta meg 2011 harmadik negyedévének hazai termékét. A szolgáltatások (13,8 százalék) és az ingatlanpiac (10,4 százalék) területén regisztrálták a legnagyobb növekedést a harmadik negyedévben, míg a legnagyobb visszaesést (29,8 százalék) a mezőgazdaságban könyvelték el 2011 azonos időszakához képest.
Az első kilenc hónap stagnáláshoz közeli eredménye viszont kétségessé teszi, hogy növekedéssel zárhatja-e a 2012-es évet a román gazdaság. Októberben, amikor harmadszor módosította lefele a GDP eredetileg 2,3 százalékra várt idei növekedési előrejelzését, a bukaresti kormány még 1 százalékos növekedéssel számolt. A Nemzetközi Valutaalap (IMF) már augusztusban bejelentette, hogy 1,5 százalék helyett erre az évre 0,9 százalékos GDP-növekedéssel számol Romániában.
Az Európai Unió 27 tagállamának hazai összterméke eközben 0,1 százalékkal nőtt, ezen belül az euróövezet 17 tagországában 0,1 százalékkal csökkent a harmadik negyedévben az előző negyedévhez képest – közölte második becslését szintén csütörtökön az Eurostat, az Unió statisztikai hivatala. Az előző negyedévhez képest a legnagyobb mértékben, 1,1 százalékkal Hollandiában hanyatlott a gazdaság. A további sorrend: Portugália (–0,8 százalék), Szlovénia (–0,6 százalék) Ciprus és Románia (–0,5), Spanyolország és Csehország (–0,3), Olaszország (–0,2). Ausztriában 0,1 százalékkal csökkent a gazdaság teljesítménye. Görögországból nem érkezett adat.
Bár Románia továbbra is az Európai Unió alacsonyabb átlagbéreket kínáló országai közé tartozik, a vásárlóerő-paritás (PPS) alapján már nem szerepel a sereghajtók között – derül ki az Euronews elemzéséből.
Nagyváradon nyitott üzemet a finn Amer Sports – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
A 2022-es energiaválságot követő csökkenés óta a tavalyi második félévben nőtt először a földgáz lakossági ára az Európai Unióban (EU); a legalacsonyabb árakat Magyarországon, Horvátországban és Romániában jegyezték.
Alaposan megrengeti Románia és ezáltal a polgárok pénzügyeit az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye.
A szélsőjobboldali jelölt, George Simion közel 41 százalékos eredménye és a PSD–PNL–RMDSZ-koalíció jelöltjének, Crin Antonescunak a kiesése máris megmutatja a romániai pénzpiacokra gyakorolt első hatásokat.
Kitolta a magyar MVM energetikai cég a német E.ON egyes romániai érdekeltségének átvételére vonatkozó becsléseket annak nyomán, hogy a román hatóságok aggályokat fogalmaztak meg az ügylettel kapcsolatban.
Az A3-as jelzésű észak-erdélyi autópálya problémás szakaszán megépítendő viaduktok műszaki engedélye elbírálásra vár az országos közútkezelő vállalat (CNAIR) műszaki és gazdasági bizottságában, az építkezés így csak később kezdődhet.
Az európai uniós csatlakozás óta látványosan nőtt a romániai lakosság jövedelme, az egyenlőtlenségek azonban nem tűntek el – húzza alá a Romanian Economic Monitor kutatócsoport friss elemzése.
Csalásnak bizonyulhatnak az ellenállhatatlannak tűnő nyaralási ajánlatok, és résen kell lenniük a vakációzásra vágyóknak, hiszen számos „digitális” csapda leselkedhet rájuk – hívta fel a figyelmet az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).
Az ING Bank Románia makrogazdasági szakértőinek várakozásai szerint az ország nominális GDP-je 2034-ben meghaladhatja a 700 milliárd eurót, 2035-ben pedig megközelítheti a 800 milliárd eurót.