Veszteséges és hiányos a romániai közúti személyszállítás: a buszos közlekedés teljes átszervezésére lenne szükség

Veszteséges és hiányos a romániai közúti személyszállítás: a buszos közlekedés teljes átszervezésére lenne szükség

Vészharangot kongatnak. A fuvarozó cégek képviselői szerint ha a kormány nem tesz semmit, tovább romlik a távolsági buszközlekedés

Fotó: Haáz Vince

Regionális vagy országos szinten kialakított, közfeladatokat ellátó, szubvencionált rendszerrel lehetne megoldania a megyén belüli közúti személyszállítás problémáját Romániában a Krónikának nyilatkozó megyei önkormányzati vezetők szerint. Az autóbuszos közlekedés lebonyolítása számos útvonalon veszteséges Erdélyben.

Bíró Blanka

2022. szeptember 26., 13:502022. szeptember 26., 13:50

A közúti személyszállítás katasztrofális állapota miatt kongatja a vészharangot a Román Fuvarozók Szövetsége (FORT). Arra figyelmeztetnek, hogy több száz romániai település marad rendszeres megyei autóbuszjárat nélkül, mivel a veszteséges útvonalakat nem vállalják a fuvarozó cégek. Éppen ezért az érintettek arra kérik Nicolae Ciucă miniszterelnököt, hogy sürgősen kezdeményezzen párbeszédet a helyzet orvoslására, különben a személyszállítást romlani fog.

Stratégiát követelnek a fuvarozók

„A központi és a helyi döntéshozók nem tesznek semmit, hogy a közúti személyszállítást biztosítsák. Rossz a szabályozás, azt mindenki a saját kénye-kedve szerint értelmezi, így

Idézet
több száz településen maradnak a lakók tömegközlekedés nélkül

– hívja fel a figyelmet közleményében a FORT. Nem értenek egyet azzal sem, hogy közbeszerzésen választják ki a személyszállítást végző cégeket, hiszen – mint fogalmaznak – a veszteséges útvonalakra így soha nem lesznek jelentkezők.

A fuvarozói szövetség különben már évek óta követeli, hogy a hatóságok mutassanak be egy, a közúti személyszállításra vonatkozó stratégiát. Ugyanakkor vehemensen tiltakoztak, amikor a közlekedési minisztérium kezdeményezte a romániai belföldi szállítás európai liberalizálását. Mint ismeretes, a hatályos jogszabályok érelmében a megyei önkormányzatok írják ki a versenytárgyalást a különböző útvonalakra, és adják ki az engedélyeket a megyéken belüli személyszállításra.

Galéria

Fotó: Haáz Vince

Jelentős szubvenció kellene

A jogszabályi környezet nem egyértelmű, lehetőséget nyújt ugyan arra, hogy az önkormányzatok szubvencionálják a közúti személyszállítást, ám nem tisztázott, ki mennyi támogatást adjon – mutatott rá megkeresésünkre Pataki Csaba, a Szatmár Megyei Tanács elnöke. „A jelenlegi helyzetben az önkormányzatok olyanok, mint a templom egere, amíg nincs erre a célra központi forrás, a fejük tetejére is állhatnak, nem tudnak a közúti szállítás támogatására óriási összegeket előteremteni” – mondta Pataki.

A Szatmár megyei közgyűlés elnöke is elismeri, hogy veszteséges útvonalakra egyértelműen nem jelentkeznek a fuvarozók, ezt a helyzetet pedig úgy próbálják áthidalni, hogy összekapcsolják a távolabbi útvonalakat a közeliekkel, a zsúfoltabbakat olyanokkal, amelyekre alig van utas.

Szatmár relatív kicsi megye, így ezzel a csoportosítással minden kiírásra akadt jelentkező, de már Fehér megyében, ahol fél évvel ezelőtt kiírták a licitet, a megye területének kétharmada lefedetlen maradt, mert nem volt elég jelentkező.

Pataki Csaba elmondta, Romániában teljes mértékben privatizálták ezt a szolgáltatást, miközben vannak országok, ahol meghagyták közszolgáltatásként, de egészében véve mindenhol veszteséges, támogatásra szorul. Ahogy a városi közlekedést is támogatják, a megyeit is kellene, de pontosan leszögezve, ki milyen módon és mennyivel, véli a tanácselnök. Meglátása szerint ez egy rendkívül szövevényes helyzet, sok esetben a megyei járatok rátevődnek a városi vonalakra, fontos szempont, hogy az ingázó diákok bérletét ki fizeti, másrészt az ingázó felnőttek sok esetben nem veszik igénybe a megyei járatot, mert számukra a munkaadó cég biztosítja a szállítást, amelyik igazodik a munkaprogramjukhoz.

A szatmári közgyűlés elnöke arra is rámutatott, teljesen más szabályozásra lenne szükség Bukarest és környékén, valamint az ország többi részén, hiszen forgalom és bevétel szempontjából is különböznek, a főváros környékén naponta kétmillió utas veszi igénybe a közúti szállítást, az ország többi részében összesen nincs ennyi utas, azonban Bukarest lobbiereje nagyobb, a szabályozást úgy befolyásolják, hogy nekik kedvezzen.

Átalakult a közlekedési kultúra

Teljesen átalakult a közlekedés, Háromszéken azt tapasztalják, hogy tízévenként megkétszereződik a magántulajdonban levő gépkocsik száma – fejtette ki lapunk kérdésére Tamás Sándor. A Kovászna Megyei Tanács elnöke felidézte, már a kilencvenes évek elejétől elkezdett akadozni a közúti személyszállítás, az autóbuszok vagy érkeztek, vagy nem, gyakran lerobbantak, ami végül azt eredményezte, hogy az emberek nem vártak a buszra, megoldották másként, saját autót vettek, és ez lerontotta a rendszert, átalakította a közlekedés kultúráját. Ugyanakkor Tamás Sándor is azt vallja, hogy

mindenkinek a rendelkezésére kellene hogy álljon ez a szolgáltatás, annak is el kellene jutnia bárhová, akinek nincs autója, vagy nem azzal akar utazni.

Kovászna megyében úgy alakítják az útvonalakat, hogy minden faluba legyen járat, de gyakran előfordul, hogy egy-egy útvonalra nem jelentkezik cég. A fuvarozónak nem éri meg, hogy naponta egy-két alkalommal két-három utasért kimenjen például Futásfalvára. Tamás Sándor szerint

országos vagy regionális szintű közfeladatokat ellátó személyszállítási rendszert kellene szervezni,

mert hiába indítanak járatot megyehatártól megyehatárig, ha például a háromszéki faluból Brassóba ingázik valaki.

„Ha teljesen decentralizálnák a rendszert, lenne pénz, hogy a megyei önkormányzatok saját autóparkot alakítsanak ki, a jelenlegi lerobbant buszok helyett korszerűeket indítsanak, ám még akkor is megoldatlan maradna a megyeközi szállítás, ezért kellene regionális vagy országos szintű rendszerben gondolkodni” – összegzett Tamás Sándor.

Szabálytalanul beelőzhetnek a feketén fuvarozók

Hargita megyében nemrég zárták le a témában a konzultációt, egyeztettek a szállítókkal, és a lakosságot is igyekeztek minél nagyobb mértékben bevonni – tájékoztatott Borboly Csaba, a Hargita Megyei Tanács elnöke. Rámutatott: a tervezett menetrendet a helyi önkormányzatoknak, cégeknek, a rendőrségnek és a tanügynek is szétküldték. Mint részletezte,

a konzultáció során beérkezett javaslatokat kiértékelik, majd elfogadják a tervezett menetrendet, a célszerűségi tanulmányt, majd megszervezik a közbeszerzést.

Galéria

Fotó: Pinti Attila

Az körvonalazódik, hogy a jelenleg működő járatok közül 28 marad a jelenlegi formában, két új útvonalat üzemelnek be, és több meglevőt összevonnak. Várhatóan a közbeszerzésen kilenc kistérségre osztva tehetnek ajánlatot a tömegközlekedést biztosító cégek.

„2030-ig kell meghatározzuk a menetrendet. Nehéz összeegyeztetni az utasszámot az útvonalakkal úgy, hogy a szállító cégeknek megérje az útvonal biztosítása. Ugyanakkor biztosítanunk kell, hogy minden településen legyen elérhető a tömegközlekedés, hiszen az embereknek munkába kell járni, és a gyerekeknek időben be kell érniük az iskolába. El kell kerülnünk azt, hogy egy cég járművei egy útvonalon egymás elől vegyék el az utasokat” – részletezte Borboly Csaba. A hargitai közgyűlés elnöke ugyanakkor a feketefuvarozás veszélyeire is felhívta a figyelmet, hiszen volt már rá példa, hogy menetrend szerinti járatok sodródtak a megszűnés szélére, mert előlük felvették az utasokat a feketén fuvarozók.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. április 12., péntek

Keveseknek emelkedett a bére, rengeteg romániai munkavállaló „állna eperszedőnek”

A romániai alkalmazottak alig 12 százaléka kapott legalább az infláció mértékének megfelelő béremelést 2023-ban, ugyanakkor 58 százalék azt tervezi, hogy külföldön vállal munkát idén.

Keveseknek emelkedett a bére, rengeteg romániai munkavállaló „állna eperszedőnek”
2024. április 12., péntek

Visszaesett a külföldi befektetések értéke az első két hónapban

Éves viszonylatban 8 százalékkal csökkent a külföldi befektetések értéke Romániában az év első két hónapjában – közölte pénteken a Román Nemzeti Bank (BNR).

Visszaesett a külföldi befektetések értéke az első két hónapban
2024. április 12., péntek

A magyar és a román piacnak köszönhetően nőtt egy osztrák cég árbevétele

A magyar és román piacnak köszönhetően nőtt az osztrák SW Umwelttechnik építőipari vállalat értékesítési árbevétele 2023-ban, üzemi eredménye és nyeresége azonban kissé csökkent – derül ki a cég honlapján pénteken publikált éves jelentésből.

A magyar és a román piacnak köszönhetően nőtt egy osztrák cég árbevétele
2024. április 12., péntek

Lejtmenetbe kapcsolt a román deviza, újabb csúcson az arany ára

Újabb rekordot döntött az arany ára: a Román Nemzeti Bank (BNR) árfolyama szerint pénteken a csütörtöki 347,0367 lejről 359,6861 lejre nőtt a hivatalos árfolyam.

Lejtmenetbe kapcsolt a román deviza, újabb csúcson az arany ára
2024. április 12., péntek

Egy hajszálnyival nőtt februárban az átlagbér, óriási a különbség egyes ágazatok között

Februárban januárhoz képest 17 lejjel (0,3 százalékkal) 4876 lejre nőtt a nettó átlagbér – közölte az Országos Statisztikai Intézet. A bruttó átlagbér 7990 lej volt az idei második hónapban, 14 lejjel (0,2 százalékkal) több, mint egy hónappal korábban.

Egy hajszálnyival nőtt februárban az átlagbér, óriási a különbség egyes ágazatok között
2024. április 11., csütörtök

Ismét perrel fenyegetik a napelemszerelők a Környezetvédelmi Alapot

Egy vállalkozás kész beperelni a Környezetvédelmi Alapot, amiért a román állam nem fizet a cégeknek a napelemes áramtermelő rendszerek háztartási telepítését ösztönző Zöldház programban.

Ismét perrel fenyegetik a napelemszerelők a Környezetvédelmi Alapot
2024. április 11., csütörtök

Ciolacu olyan beruházás finanszírozását harangozta be, mely célja az oktatási rendszer összekapcsolása a munkaadók igényeivel

Az uniós forrásokból történő beruházások továbbra is „első számú prioritást” jelentenek, és a kormány kilenc új projektre különít el pénzt az EU helyreállítási alapjából lehívott összegekből – jelentette ki csütörtökön Marcel Ciolacu.

Ciolacu olyan beruházás finanszírozását harangozta be, mely célja az oktatási rendszer összekapcsolása a munkaadók igényeivel
2024. április 11., csütörtök

Egyetlen jelentkező „közül” is nehéz kiválasztani a győztest az egyre csak dráguló kolozsvári körgyűrűn

Sürgős döntéshozatalra szólította fel a kolozsvári hatóságokat a Pro Infrastruktúra Egyesület, amely érthetetlennek tartja, miért kell immár négy és fél hónapja várni a körgyűrű második szakasza ügyében kiírt versenytárgyalás eredményére.

Egyetlen jelentkező „közül” is nehéz kiválasztani a győztest az egyre csak dráguló kolozsvári körgyűrűn
2024. április 11., csütörtök

Bázisállomást hoz létre Nagyváradon a HiSky légitársaság

Nagyváradon hozza létre negyedik bázisát a HiSky moldovai légitársaság – jelentette be a cég vezérigazgatója csütörtökön.

Bázisállomást hoz létre Nagyváradon a HiSky légitársaság
2024. április 11., csütörtök

ANAF: ha nem ad nyugtát a fodrász, nem kell fizetni – Növelnék az adózási kedvet a szépségiparban

„Kérd a nyugtát a szépségszalonban! Ha a gazdasági szereplő megtagadja, jogosult vagy az ingyenes szolgáltatásra!” – tanácsolja Facebook-oldalán az ANAF, amely átfogó, a szépségiparban tevékenykedőket megcélzó kampányt indított márciusban.

ANAF: ha nem ad nyugtát a fodrász, nem kell fizetni – Növelnék az adózási kedvet a szépségiparban