2012. július 16., 09:072012. július 16., 09:07
Herman Rosner négyéves elnöki mandátuma egyébként éppen most járt le, ezért a péntekre öszszehívott közgyűlésen napirendre tűzték az elnökválasztást. Édler András, RMDSZ-es parlamenti képviselő, közgazdász, vállalkozó még a gyűlés előtt kifejtette, hogy hatékonyabban kellene képviselni a vállalkozók érdekeit, elmondása szerint ugyanis a tagok elégedetlenek a kamara vezetésével, ezért ő is ringbe száll az elnöki tisztségért.
A kamara székháza előtt több mint száz háromszéki üzletember gyűlt össze, nem is fértek be az alig tucatnyi férőhelyes tárgyalóterembe. A vállalkozók így kénytelenek voltak órákig várakozni a székház előtt, mivel Herman Rosner szerint a gyűlés helyszínének megváltoztatását meg kellett volna szavazniuk a résztvevőknek, azonban nem tudtak voksolni, mivel nem fértek be a terembe. Időközben derült ugyanakkor fény arra, hogy a kamara elnöke kizárta a szervezetből azokat a cégeket, amelyek nem fizették ki időben a tagsági díjat, illetve megvonta mindazoknak a vállalkozóknak a szavazati jogát, akik március 21-e után iratkoztak be az érdekvédelmi szervezetbe.
Ezzel az intézkedésével egyebek mellett azt is meggátolta, hogy Édler András megméretkezzen az elnöki tisztségért, mivel a politikus-közgazdász cége májusban alakult. Édler András az eset kapcsán leszögezte, Herman Rosner jogtalanul járt el, hiszen az alapszabály nem tiltja, hogy az újonnan csatlakozott cégek tulajdonosai szavazzanak vagy megválaszthatók legyenek.
Többórás vita és taktikázás után végül a vállalkozók elérték, hogy a közgyűlés átköltözzön egy vendéglőbe, ahol mindannyian elfértek. Ott Herman Rosner felolvasta 24 oldalas tevékenységi beszámolóját, bár a tagok több ízben is türelmetlenül félbeszakították. Az ülés napirendi pontjainak elfogadásakor pedig újra kirobbant a vita, hiszen az elnök nem akarta napirendre tűzni, hogy döntsenek azokról a cégekről, amelyeket kizárt vagy megvonta a szavazati jogát. Rosner úgy érvelt, hogy az elnök javaslatát a vezetőtanácsnak kell megerősítenie, és az érintettek csak a következő közgyűlésen fellebbezhetnek.
Így az újítást sürgetők hosszas vita után sem tudták elérni, hogy Édler András jelölhető legyen, végül Debreczeni László közgazdász lett Rosner kihívója. A szavazáson Debreczeni 99, Rosner pedig 79 szavazatot kapott, s a vezetőtanácsban is a változást támogatók kerültek többségbe. Herman Rosner leváltott elnök beszámolója szerint a Kovászna megyei kamarának 292 tagja van, többségük sepsiszentgyörgyi vállalkozás, ezek a cégek biztosítják a háromszéki munkahelyek közel felét.
A szélsőjobboldali jelölt, George Simion közel 41 százalékos eredménye és a PSD–PNL–RMDSZ-koalíció jelöltjének, Crin Antonescunak a kiesése máris megmutatja a romániai pénzpiacokra gyakorolt első hatásokat.
Kitolta a magyar MVM energetikai cég a német E.ON egyes romániai érdekeltségének átvételére vonatkozó becsléseket annak nyomán, hogy a román hatóságok aggályokat fogalmaztak meg az ügylettel kapcsolatban.
Az A3-as jelzésű észak-erdélyi autópálya problémás szakaszán megépítendő viaduktok műszaki engedélye elbírálásra vár az országos közútkezelő vállalat (CNAIR) műszaki és gazdasági bizottságában, az építkezés így csak később kezdődhet.
Az európai uniós csatlakozás óta látványosan nőtt a romániai lakosság jövedelme, az egyenlőtlenségek azonban nem tűntek el – húzza alá a Romanian Economic Monitor kutatócsoport friss elemzése.
Csalásnak bizonyulhatnak az ellenállhatatlannak tűnő nyaralási ajánlatok, és résen kell lenniük a vakációzásra vágyóknak, hiszen számos „digitális” csapda leselkedhet rájuk – hívta fel a figyelmet az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).
Az ING Bank Románia makrogazdasági szakértőinek várakozásai szerint az ország nominális GDP-je 2034-ben meghaladhatja a 700 milliárd eurót, 2035-ben pedig megközelítheti a 800 milliárd eurót.
Románia gazdasága erős és ellenálló – szögezte le Tánczos Barna pénzügyminiszter szerdán a Facebook-oldalán közzétett posztban.
Márciusban 16 százalékkal, közel 10,5 milliárd euróra nőttek a költségvetés bevételei – jelentette be Marcel Ciolacu miniszterelnök a szerdai kormányülés elején.
Az idei első negyedévben 21.006 vállalkozást töröltek a romániai cégjegyzékből, 16,95 százalékkal kevesebbet, mint 2024 első három hónapjában – derül ki az országos cégbíróság (ONRC) szerdán közölt adataiból.
Az Alstomnak 50 millió eurós kötbért kell fizetnie a Vasúti Reformhatóságnak (ARF), mert nem tartotta be 37 új vasúti szerelvény szállítási ütemtervét – közölte az ARF.