Fotó: Mediafax
„Szegényebbnek” bizonyult a 2011-es szilveszter az egy évvel korábbinál: a Romániai Idegenforgalmi Vállalkozók Szövetsége (FPTR) által tegnap nyilvánosságra hozott adatok szerint most 15 millió eurót költöttek el az új év elérkeztét a belföldi idegenforgalmi célpontok valamelyikén ünneplő turisták, ami 17 százalékos csökkenést jelent az egy évvel korábbi adathoz képest. A külföldön szilveszterezők még kevesebbet költöttek: ez az összeg 2,3 millió eurót tesz ki, ami egyharmados csökkenés 2010-hez képest.
Az FPTR rámutat: nem csupán az elköltött öszszeg, hanem a szervezetten szilveszterezők száma is megcsappant. A hivatalos adatok szerint 74 700-an töltötték az év végét valamely turisztikai létesítményben, ami öt százalékkal kevesebb az egy évvel korábbi számnál. A 2009-es adattal összehasonlítva viszont jóval drasztikusabb a visszaesés: a két évvel ezelőtti számhoz képest ugyanis a zuhanás már 25 százalékos. „A külföldi nyaralások esetében a jelentős árkedvezmények ellenére 33 százalékos visszaesés tapasztalható, ami összesen 6270 turistát jelent. 2009-hez képest a visszaesés 50 százalékos” – mutat rá az idegenforgalmi szövetség közleménye.
A legtöbb belföldi turista a Prahova völgyében található üdülőkben szilveszterezett, itt 90 százalékos volt a kihasználtság. Sokan látogattak a többi hegyvidéki üdülőbe is. Az igényszint két szegmenst fedett le: vagy a felső kategóriás, vagy a nagyon olcsó szálláshelyeket keresték.
A csökkenő tendencia ellenére a fürdőhelyek az idei szilveszter nyerteseinek mondhatják magukat, a tarifacsökkenések nyomán ugyanis nőtt az ezen célpontokra látogatók száma. Nem jött be viszont az árcsökkentés a tengerparti, a Duna-deltában üzemelő és a falusi turizmusban tevékenykedő üdülők számára, itt ugyanis csökkent a vendégéjszakák száma. A hegyvidéki üdülőkben és a falusi turizmusban utazó vendéglátóhelyeken mintegy 18 ezer személy szilveszterezett, az ország nagyvárosaiban található szállodákban pedig húszezren búcsúztatták az óévet. A tengerparton ezzel szemben csak mintegy ötszázan, a Duna-deltában pedig csupán kétszázan ünnepeltek. A fürdőhelyeken 18 ezer vendéget regisztráltak, ez 30 százalékos növekedés a tavalyi időszakhoz képest. A legnépszerűbb külföldi célpontnak Ausztria, Bulgária, Görögország, Törökország és Franciaország bizonyult.
Az ünnepi forgalom csökkenése egyik fő okaként az FPTR azt nevezte meg, hogy a karácsony és a szilveszter most hétvégére esett, így kevesebb idő jutott a szabadságra. Az okok között ugyanakkor megemlítik a lakosság vásárlóerejének csökkenését, a települési önkormányzatok által szervezett szilveszteri utcai ünnepségek kínálatának bővülését, valamint a vendéglők és klubok vonzóbb ajánlatait is.
Lucia Morariu, a legnagyobb, hazai tőkével működő román utazási iroda, az Eximtur tulajdonosa a Mediafax hírügynökségnek elmondta, azok, akik eddig belföldi üdülőhelyeken töltötték a szilvesztert, most inkább otthon maradtak, akik pedig külföldre utaztak, most január 7-e utánra halasztották a kirándulást, akkortól ugyanis alacsonyabbak a szállodai tarifák.
A díjszabások egyébként a belföldi célpontok esetében már az ünnepi időszakra csökkentek a tavalyi szinthez képest: a tengerparton 6, a vidéki panziók esetében 10, a fürdőhelyeken 6, Bukarestben és a nagyvárosokban 7, a hegyvidéki üdülőkben pedig akár 12 százalékkal is csökkenhettek az árak az egy évvel korábbiakhoz képest. Az idegenforgalmi szakemberek ugyanakkor rámutatnak: az árcsökkenés ellenére nem várható az érdeklődés növekedése, a gazdasági válság második hullámát jósoló előrejelzések miatt ugyanis az emberek óvatosabban bánnak a pénzzel.
A fürdőhelyeket érintő pozitív elmozdulás Bihar megyében is érzékelhető volt: mintegy tíz százalékkal többen töltötték a szilvesztert a félixfürdői és püspökfürdői (Május 1.) hotelekben, mint tavaly – mondta el a Krónikának Cătălin Şipoş, a két fürdőhely szállodáit működtető Turism Felix Kft. közgazdásza. Az év utolsó éjszakáján öt szállodában, illetve azok éttermében várták a vendégeket – az éttermek teljesen megteltek az új évet köszöntőkkel.
A négycsillagos Internaţional, a háromcsillagos Termal és Nufărul, illetve a kétcsillagos Poieniţa és Mureşul hotelek szobái is nyolcvan-kilencven, akár száz százalékban is megteltek – mondja a szakember. A Nufărul-hotelben egyébként tavaly nem tartottak szilveszteri mulatságot, idén viszont ezt is sikerült megtölteni, így összességében mintegy 250 fővel többen búcsúztatták az óévet a Bihar megyei fürdőkben, mint az előző esztendőben. Cătălin Şipoş úgy véli, amellett hogy megtartották a tavalyi árakat, a gazdag programkínálat is hozzájárult a nagyobb érdeklődéshez: az éttermek saját zenekarai mellett mindenütt meghívott előadók is szórakoztatták a közönséget, nemcsak énekesek, hanem moderntánc- és néptánccsoportok is, ugyanakkor mindegyik hotelben használhatták a belső, meleg vizes medencéket a vendégek.
Bár általában más országokból érkezők is szívesen keresik fel a termálvizükről híres fürdőhelyeket, szilveszterkor hagyományosan sokkal több a hazai, mint a külföldi vendég. Idén a legtöbben a környező és közeli megyékből, Aradból, Temesből, Szatmárból érkeztek, de voltak szállóvendégek Bukarestből és Moldvából is. Újdonság volt még ezen a szilveszteren, hogy már hónapokkal korábban le lehetett foglalni az ünnepi turisztikai csomagot, tízszázalékos árkedvezménnyel – a résztvevők fele így előfoglalással érkezett Félixre és Püspökfürdőre.
A nagyváradiak közül egyébként nem sokan töltötték a szilvesztert külföldön – mondta el lapunknak az Atlantis Travel utazási iroda munkatársa. Akik mégis rászánták a pénzt, egyaránt választottak közeli és egzotikusabb úti célokat: Szlovákiába, a Dominikai Köztársaságba, Jordániába vagy épp Ausztriába utaztak. A hazai desztinációkat azért nem választották sokan, mert az árak csaknem ugyanakkorák, mint a külföldi ajánlatok esetében.
A székelyföldi vendéglátókat ugyanakkor kevéssé érintette a visszaesés. A háromszéki panziótulajdonosok elégedettek a szilveszteri forgalommal, nem tapasztalták, hogy a csökkent vásárlóerő vagy az utcabálok miatt elmaradtak volna a vendégeik. Szabó Tibor, a Háromszéki Panziók Egyesületének elnöke lapunknak elmondta, lehet, hogy az ügyfélkör megváltozott, de idén is telt ház volt szilveszterkor.
„Aki tavalyelőtt a szilvesztert háromcsillagos szállodában töltötte, az tavaly hárommargarétás panzióba ment, aki két évvel ezelőtt a Prahova völgyében szilveszterezett, tavaly az olcsóbb háromszéki panziókat választotta, de forgalomcsökkenés nem volt” – szögezte le a turisztikai szakember. Szabó Tibor hangsúlyozta, csak azok panaszkodnak, hogy vendég nélkül maradtak, akik megfizethetetlenül magas árat kértek a szilveszteri szállásért, ellátásért. „Az év végén szinte mindent el lehet adni, azonban nem lehet az évi átlaghoz képest százszoros árat kérni a szolgáltatásért” – szögezte le az egyesület elnöke.
Daragus Attila, Torja polgármestere, az ANTREC faluturisztikai egyesület Kovászna megyei elnöke is azt mondta lapunknak, telt ház volt a háromszéki panziókban, sőt a megszokottnál már korábban lefoglalták, leelőlegezték a szálláshelyeket. A visszaesés a városi szállodákban, éttermekben lehetett, ahol hegy, erdő vagy valamilyen víz van, mindig szívesen szilvesztereznek, mondta Daragus Attila, aki kifejtette, a városi szállodák és éttermek sínylették meg, hogy már szilveszterkor megkezdődött a választási év.
Több városban megteltek a sportcsarnokok, a polgármesterek a választásokra készülve vendégül látták a szavazópolgárokat, előfordult, hogy negyven lejbe, a nyugdíjasoknak pedig 20 lejbe került a szilveszteri menü. Ha volt ilyen lehetőség, hogy valójában egy szendvics árából lehetett szilveszterkor enni-inni, kevesebben töltötték az év utolsó éjszakáját egy drágább étteremben, szögezte le Daragus Attila.
A feketén szálláshelyet nyújtó vendéglátók miatt csökkent az üdülők hivatalos forgalma – legalábbis így véli Elena Udrea idegenforgalmi és fejlesztési miniszter. A tárcavezető tegnap a minisztérium adataira hivatkozva közleményben jelezte: a téli ünnepi időszak, december 24. és január 2. között rendkívül kedvező volt a turizmus számára, a szállodák 83 százalékos kihasználtsággal működtek, sőt szilveszterkor ez az arány a 95 százalékot is elérte. „Ezek nagyon jó adatok, ha figyelembe vesszük, hogy csupán a minősített üdülőhelyekről beszélünk, a falusi turizmusban működő létesítményekben pedig a legtöbb turistát feketén szállásolják el, így az üzemeltetők be sem jelentik őket” – fejtette ki Udrea, aki szerint a „feketeturisták” miatt jelentős zsúfoltság volt az üdülőkben. A tárca szerint egyébként a legnagyobb, 92 százalékos kihasználtsággal a bukovinai üdülők működtek, és a Prahova völgyében, Prahova és Brassó megyében is közel 90 százalékos volt a kihasználtsági arány. A Hunyad megyei létesítmények közel 80, a máramarosiak pedig több mint 70 százalékos kihasználtsággal üzemeltek. |
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.