Elmaradt. A munkakönyvek mintegy 20 százalékáról nem készült digitális másolat
Fotó: Bodnár Arthur
Még mindig előfordul, hogy a nyugdíj előtt állók kénytelenek igazolásokat beszerezni, mivel a munkakönyvükről nem készült digitális másolat. A lapunk által megszólaltatott szakértő szerint viszont nem is ez a legnagyobb gond, hanem az, hogy a munkakönyvek egy része eredetiben sincs meg, vagy éppen hiányosan van kitöltve.
2020. február 01., 17:542020. február 01., 17:54
A nyugdíjak kiszámításakor gondot jelent, hogy a papír alapú munkakönyvek mintegy 20 százalékáról nem készült digitális másolat, holott ennek már 12 évvel ezelőtt meg kellett volna történnie – hívta fel a figyelmet egy Facebook-bejegyzésben Violeta Alexandru munkaügyi miniszter.
Az országban jelenleg a Revisal digitális adatbázisban tartják nyilván a munkaviszonyra vonatkozó információkat, ám azelőtt papír alapú munkakönyvek léteztek, amelyekről 2006–2008 között digitális másolatot készítettek a nyugdíjpénztárak. Ám kiderült: ez nem történt meg minden esetben.
„A rendszerben dolgozóknak felelniük kell, hiszen a digitális másolatok egy része nem készült el, egy része rossz minőségű, a nyugdíjak kiszámításában nem megbízhatóak az adatok, így újra igazolásokért kell küldözgetni a nyugdíjazás előtt állókat” – fogalmazott a miniszter. Rámutatott, a papíralapú munkakönyvek mintegy 80 százaléka a munkaügyi felügyelőségeknél van, ezekről készült másolat, a többi magánszemélyeknél, cégeknél, vállalatoknál található. A törvény szerint a bezárás előtt álló vállalkozásoknak át kell adniuk a dokumentumokat egy archiváló cégnek, ám ezek nem állíthatnak ki igazolásokat.
Violeta Alexandru azt ígéri, egyszerűsíteni fogja a nyugdíjazás procedúráját, erről rendeletet készül kiadni. Az év elejétől különben már életbe léptetett egy rendeletet, aminek értelmében a munkaerő-elhelyező ügynökségek, valamint a nyugdíjpénztárak is hozzáférhetnek a Revisalban található adatokhoz. Csakhogy miután mindenki megörült, hogy már nem lesz szükség igazolásokra, az Országos Nyugdíjpénztár jelezte, az a tény, hogy rálátásuk van az adatbázisra, nem helyettesíti a hivatalos dokumentumokat. A miniszter is helyesbített, leszögezve, csak a Revisal beüzemelése utáni, tehát a 2011 utáni adatokról nem kell dokumentumokat – munkakönyvet vagy igazolást – bemutatni.
„Nem az a legnagyobb gond, hogy nem készült el a digitális másolat, hiszen ettől függetlenül az eredeti dokumentumokat elő kell keríteni” – szögezte le a Krónika megkeresésére Ördög Lajos. A Kovászna Megyei Munkaügyi Felügyelőség vezetője hangsúlyozta: a másolat nem helyettesíti az eredeti dokumentumot, csak abban segít, ha az eredeti a másolat elkészülte után veszett el, onnan ki lehet keresni, hogy kitől kell kérni igazolást a ledolgozott évekről, a megvalósított jövedelemről. A főfelügyelő rámutatott,
Tehát a 2011 előtti eredeti dokumentumokat mindenképpen elő kell keríteni, akkor is, ha létezik másolat.
Tapasztalatai alapján ugyanakkor Ördög Lajos elmondta, nem ritkák azok az esetek, amikor a munkakönyv elveszett, a munkaadó vagy éppen a munkavállaló veszítette el, vagy hiányosan van kitöltve, például csak az alapfizetés szerepel benne, nem a teljes jövedelem. „Ha a korábbi munkaadó cég időközben megszűnt vagy elköltözött, a munkaügyi felügyelőséghez kell fordulni, mi megpróbáljuk beazonosítani, hogy ki állíthatja ki az igazolást, ám ez általában bonyolult folyamat” – tanácsolta Ördög Lajos.
Bár az alapélelmiszerek ára egyelőre nem nő – legalábbis nem az árrés megemelése miatt –, számos területen hozott drágulásokat az év második fele. A legnagyobb áremelkedés a villamosenergia esetében lesz.
A fejlesztési és közigazgatási minisztérium ma közvitára bocsátott egy jogszabálytervezetet, amely szerint szigorú, teljesítményalapú feltételekhez kötik az európai uniós forrásokból finanszírozott beruházásokon dolgozó közalkalmazottak bérpótlékát.
Lesújtó képet vázolt fel Alexandru Nazare pénzügyminiszter a román gazdaság helyzetéről.
Ismét egy aszályos nyárra kell számítani, ami nagyon megnehezíti a gazdák dolgát. Miközben a Kárpátokon túli területeken – ha lassan is, de – bővülnek az öntözhető mezőgazdasági területek, Erdély egyelőre kimaradt a román állami irrigációs beruházásokból.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A villanyáram hatósági árszabályozásának július elsejei kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak – derül ki egy sürgősségirendelet-tervezetből.
A 2025-ös turisztikai év eddig rosszul alakult a vendéglátósok számára, az ágazatot az életszínvonal csökkenése és az áfa 19 százalékra emelése egyaránt fenyegeti – jelentette ki a Turisztikai Ügynökségek Országos Szövetségének (ANAT) alelnöke.
szóljon hozzá!