Elmaradt. A munkakönyvek mintegy 20 százalékáról nem készült digitális másolat
Fotó: Bodnár Arthur
Még mindig előfordul, hogy a nyugdíj előtt állók kénytelenek igazolásokat beszerezni, mivel a munkakönyvükről nem készült digitális másolat. A lapunk által megszólaltatott szakértő szerint viszont nem is ez a legnagyobb gond, hanem az, hogy a munkakönyvek egy része eredetiben sincs meg, vagy éppen hiányosan van kitöltve.
2020. február 01., 17:542020. február 01., 17:54
A nyugdíjak kiszámításakor gondot jelent, hogy a papír alapú munkakönyvek mintegy 20 százalékáról nem készült digitális másolat, holott ennek már 12 évvel ezelőtt meg kellett volna történnie – hívta fel a figyelmet egy Facebook-bejegyzésben Violeta Alexandru munkaügyi miniszter.
Az országban jelenleg a Revisal digitális adatbázisban tartják nyilván a munkaviszonyra vonatkozó információkat, ám azelőtt papír alapú munkakönyvek léteztek, amelyekről 2006–2008 között digitális másolatot készítettek a nyugdíjpénztárak. Ám kiderült: ez nem történt meg minden esetben.
„A rendszerben dolgozóknak felelniük kell, hiszen a digitális másolatok egy része nem készült el, egy része rossz minőségű, a nyugdíjak kiszámításában nem megbízhatóak az adatok, így újra igazolásokért kell küldözgetni a nyugdíjazás előtt állókat” – fogalmazott a miniszter. Rámutatott, a papíralapú munkakönyvek mintegy 80 százaléka a munkaügyi felügyelőségeknél van, ezekről készült másolat, a többi magánszemélyeknél, cégeknél, vállalatoknál található. A törvény szerint a bezárás előtt álló vállalkozásoknak át kell adniuk a dokumentumokat egy archiváló cégnek, ám ezek nem állíthatnak ki igazolásokat.
Violeta Alexandru azt ígéri, egyszerűsíteni fogja a nyugdíjazás procedúráját, erről rendeletet készül kiadni. Az év elejétől különben már életbe léptetett egy rendeletet, aminek értelmében a munkaerő-elhelyező ügynökségek, valamint a nyugdíjpénztárak is hozzáférhetnek a Revisalban található adatokhoz. Csakhogy miután mindenki megörült, hogy már nem lesz szükség igazolásokra, az Országos Nyugdíjpénztár jelezte, az a tény, hogy rálátásuk van az adatbázisra, nem helyettesíti a hivatalos dokumentumokat. A miniszter is helyesbített, leszögezve, csak a Revisal beüzemelése utáni, tehát a 2011 utáni adatokról nem kell dokumentumokat – munkakönyvet vagy igazolást – bemutatni.
„Nem az a legnagyobb gond, hogy nem készült el a digitális másolat, hiszen ettől függetlenül az eredeti dokumentumokat elő kell keríteni” – szögezte le a Krónika megkeresésére Ördög Lajos. A Kovászna Megyei Munkaügyi Felügyelőség vezetője hangsúlyozta: a másolat nem helyettesíti az eredeti dokumentumot, csak abban segít, ha az eredeti a másolat elkészülte után veszett el, onnan ki lehet keresni, hogy kitől kell kérni igazolást a ledolgozott évekről, a megvalósított jövedelemről. A főfelügyelő rámutatott,
Tehát a 2011 előtti eredeti dokumentumokat mindenképpen elő kell keríteni, akkor is, ha létezik másolat.
Tapasztalatai alapján ugyanakkor Ördög Lajos elmondta, nem ritkák azok az esetek, amikor a munkakönyv elveszett, a munkaadó vagy éppen a munkavállaló veszítette el, vagy hiányosan van kitöltve, például csak az alapfizetés szerepel benne, nem a teljes jövedelem. „Ha a korábbi munkaadó cég időközben megszűnt vagy elköltözött, a munkaügyi felügyelőséghez kell fordulni, mi megpróbáljuk beazonosítani, hogy ki állíthatja ki az igazolást, ám ez általában bonyolult folyamat” – tanácsolta Ördög Lajos.
Nagy nyomás nehezedik az új otthonban gondolkodókra, hiszen a deficitcsökkentés miatt augusztus elsejétől megszűnik a kedvezményes áfakulcs, és 21 százalékosra emelkedik az új építésű lakások értékesítésekor felszámolt általános forgalmi adó.
A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).
A hosszas csődeljárás után a bíróság döntött az első román fapados légitársaság, a Blue Air felszámolásáról – írta a Profit.ro a csődbiztos közleménye alapján.
Az Európai Bizottság a következő pénzügyi ciklusban gyökeresen átalakítaná a területalapú mezőgazdasági támogatások rendszerét, amelynek legnagyobb vesztesei a kelet-európai gazdák lennének. Ez ellen gyűjtenek aláírásokat a romániai gazdaszervezetek is.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A májusi 5,45 százalékról júniusban 5,7 százalékra nőtt az éves infláció Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A Moody's szerint a kormány első deficitcsökkentő csomagja fontos lépés a költségvetési egyensúly megteremtéshez, ám a felvállalt céloktól való bármilyen eltérés Románia leminősítéséhez vezethet.
Akár ötszörösére is megemelték egyes állami cégek vezetőinek a juttatásait az elmúlt hónapokban, miközben a kormány a takarékossági intézkedéseken dolgozott – közölte Radu Miruță gazdasági miniszter.
A bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévben az előző negyedévhez képest stagnált, 2024 első negyedévéhez képest pedig 0,3 százalékkal nőtt – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett előzetes adataiból.
Anyagilag egyre megerőltetőbb lesz gépkocsit fenntartani, vezetni, hiszen akár havi több száz lejes pluszköltséget generálhatnak az autótulajdonosoknak a kormány megszorító intézkedései, melyek egyéb drágulásokkal karöltve érkeznek.
szóljon hozzá!