Elmaradt. A munkakönyvek mintegy 20 százalékáról nem készült digitális másolat
Fotó: Bodnár Arthur
Még mindig előfordul, hogy a nyugdíj előtt állók kénytelenek igazolásokat beszerezni, mivel a munkakönyvükről nem készült digitális másolat. A lapunk által megszólaltatott szakértő szerint viszont nem is ez a legnagyobb gond, hanem az, hogy a munkakönyvek egy része eredetiben sincs meg, vagy éppen hiányosan van kitöltve.
2020. február 01., 17:542020. február 01., 17:54
A nyugdíjak kiszámításakor gondot jelent, hogy a papír alapú munkakönyvek mintegy 20 százalékáról nem készült digitális másolat, holott ennek már 12 évvel ezelőtt meg kellett volna történnie – hívta fel a figyelmet egy Facebook-bejegyzésben Violeta Alexandru munkaügyi miniszter.
Az országban jelenleg a Revisal digitális adatbázisban tartják nyilván a munkaviszonyra vonatkozó információkat, ám azelőtt papír alapú munkakönyvek léteztek, amelyekről 2006–2008 között digitális másolatot készítettek a nyugdíjpénztárak. Ám kiderült: ez nem történt meg minden esetben.
„A rendszerben dolgozóknak felelniük kell, hiszen a digitális másolatok egy része nem készült el, egy része rossz minőségű, a nyugdíjak kiszámításában nem megbízhatóak az adatok, így újra igazolásokért kell küldözgetni a nyugdíjazás előtt állókat” – fogalmazott a miniszter. Rámutatott, a papíralapú munkakönyvek mintegy 80 százaléka a munkaügyi felügyelőségeknél van, ezekről készült másolat, a többi magánszemélyeknél, cégeknél, vállalatoknál található. A törvény szerint a bezárás előtt álló vállalkozásoknak át kell adniuk a dokumentumokat egy archiváló cégnek, ám ezek nem állíthatnak ki igazolásokat.
Violeta Alexandru azt ígéri, egyszerűsíteni fogja a nyugdíjazás procedúráját, erről rendeletet készül kiadni. Az év elejétől különben már életbe léptetett egy rendeletet, aminek értelmében a munkaerő-elhelyező ügynökségek, valamint a nyugdíjpénztárak is hozzáférhetnek a Revisalban található adatokhoz. Csakhogy miután mindenki megörült, hogy már nem lesz szükség igazolásokra, az Országos Nyugdíjpénztár jelezte, az a tény, hogy rálátásuk van az adatbázisra, nem helyettesíti a hivatalos dokumentumokat. A miniszter is helyesbített, leszögezve, csak a Revisal beüzemelése utáni, tehát a 2011 utáni adatokról nem kell dokumentumokat – munkakönyvet vagy igazolást – bemutatni.
„Nem az a legnagyobb gond, hogy nem készült el a digitális másolat, hiszen ettől függetlenül az eredeti dokumentumokat elő kell keríteni” – szögezte le a Krónika megkeresésére Ördög Lajos. A Kovászna Megyei Munkaügyi Felügyelőség vezetője hangsúlyozta: a másolat nem helyettesíti az eredeti dokumentumot, csak abban segít, ha az eredeti a másolat elkészülte után veszett el, onnan ki lehet keresni, hogy kitől kell kérni igazolást a ledolgozott évekről, a megvalósított jövedelemről. A főfelügyelő rámutatott,
Tehát a 2011 előtti eredeti dokumentumokat mindenképpen elő kell keríteni, akkor is, ha létezik másolat.
Tapasztalatai alapján ugyanakkor Ördög Lajos elmondta, nem ritkák azok az esetek, amikor a munkakönyv elveszett, a munkaadó vagy éppen a munkavállaló veszítette el, vagy hiányosan van kitöltve, például csak az alapfizetés szerepel benne, nem a teljes jövedelem. „Ha a korábbi munkaadó cég időközben megszűnt vagy elköltözött, a munkaügyi felügyelőséghez kell fordulni, mi megpróbáljuk beazonosítani, hogy ki állíthatja ki az igazolást, ám ez általában bonyolult folyamat” – tanácsolta Ördög Lajos.
Az energiapiac újbóli liberalizációja után akár 40 százalékkal is csökkenhet a 300 kilowattóránál (kWh) nagyobb energiafogyasztású háztartások számlája – közölte kedden Sebastian Burduja.
A szeptemberi 2,1 százalékról októberben 2,3 százalékra nőtt az éves infláció az Európai Unióban; a tagállamok közül ezúttal is Romániában volt a legmagasabb az inflációs ráta – derül ki az Eurostat kedden közzétett adataiból.
Magyarország aranykészlete meghaladja a Románia által felhalmozott tartalékokat, miután Budapest szeptember végén 94,5-ről 110 tonnára növelte az aranytartalékot.
A hétfőn jegyzett évi 5,58 százalékról 5,59 százalékra nőtt kedden a lej alapú hitelek törlesztőrészletét befolyásoló három hónapos bankközi hitelkamatláb (ROBOR) – közölte a Román Nemzeti Bank (BNR).
Jövő évtől 2030-ig naponta több mint 600 baby boomer tölti be a 65. életévét, azaz a nyugdíjkorhatárt – derül ki a Hotnews.ro által az Országos Statisztikai Intézet (INS) adatai alapján végzett számításokból.
Radu Oprea gazdasági miniszter szerint az energiaárak korlátozásának 2025 márciusa után is érvényben kell maradnia, mindaddig, amíg megtalálják a megfelelő megoldásokat az árak alacsony szinten tartására.
Óriási a különbség az átlagbérek között, ha megyei lebontásban vizsgáljuk a számokat – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) által közzétett friss adatsorokból, amelyeket a Digi 24 hírtelevízió vett górcső alá.
Októberben 925 865 nyugdíjas részesült szociális pótlékban, 2322-vel kevesebb, mint az előző hónapban – derül ki az Országos Nyugdíjpénztar (CNPP) vasárnap közzétett adataiból.
A korábbi 3,3 százalékról 1,4 százalékra módosította az Európai Bizottság (EB) pénteken közzétett jelentésében a román gazdaság 2024-es GDP-arányos növekedésére vonatkozó előrejelzését.
Elkezdték utalni a gazdáknak az aszálykárenyhítő juttatásokat – közölte csütörtöki sajtótájékoztatóján Florin Barbu mezőgazdasági miniszter. Lapunknak nemrég falugazdász arra panaszkodott, hogy nem egységes kritériumok szerint mérték fel az aszálykárokat.
szóljon hozzá!