2012. október 17., 13:212012. október 17., 13:21
Kovács Ferenc, a nyírségi nagyváros polgármestere elmondta: a kapcsolatrendszer kialakítását az Európai Unió támogatásával indították. Brüsszel közel 71 ezer eurós forrást adott a projekt megvalósításához, amit a nyíregyházi önkormányzat mintegy 2.500, míg a szatmárnémeti 500 eurós saját erővel egészített ki.
A több mint 21 millió forint összegű költségből négy úgynevezett műhelytalálkozót rendeznek a 120 vállalkozónak. Az első kétnapos megbeszélés szerdán kezdődött Nyíregyházán, ahol egy operatív program kidolgozásába kezdtek.
A gazdasági együttműködési lehetőségeket, közös befektetéseket tartalmazó programot február végéig készítik el, s a megvalósítására a vállalkozások uniós pályázatokat nyújtanak majd be a különböző fejlesztési alapokhoz.
Február végéig létrehoznak egy klasztert is, amelynek a kapcsolatrendszerbe bevont 120 vállalkozás lesz a tagja, de később mások is csatlakozhatnak hozzá.
Roca Radu, Szatmárnémeti alpolgármestere tájékoztatása szerint az első műhelytalálkozón 15 egészségügyi, építőipari, élelmiszer-feldolgozó és informatikai cég vesz részt Romániából, s ajánl együttműködési lehetőségeket a leendő nyíregyházi partnercégeknek.
Az önkormányzati vezető arról is szólt, hogy Szatmárnémetiben a városi tanács egy régi épület megvásárlásával inkubátorházat, üzleti központot létesít a projekt keretében együttműködő magyar és román vállalkozásoknak. Megjegyezte, hogy a két város vállalkozásain kívül a két érintett megye cégeit is szeretnék bevonni a kapcsolatrendszerbe, s ennek érdekében a megyei önkormányzatok vezetőinek tárgyalást készítenek elő.
Kovács Ferenc megemlítette: az első műhelytalálkozón 30 nyíregyházi vállalkozás vesz részt, s a román partnereket elviszik a város ipari parkjába települt nagy cégekhez is, amelyeket szintén szeretnék majd bevonni a magyar-román határ menti gazdasági együttműködésbe.
Nagyváradon nyitott üzemet a finn Amer Sports – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
A 2022-es energiaválságot követő csökkenés óta a tavalyi második félévben nőtt először a földgáz lakossági ára az Európai Unióban (EU); a legalacsonyabb árakat Magyarországon, Horvátországban és Romániában jegyezték.
Alaposan megrengeti Románia és ezáltal a polgárok pénzügyeit az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye.
A szélsőjobboldali jelölt, George Simion közel 41 százalékos eredménye és a PSD–PNL–RMDSZ-koalíció jelöltjének, Crin Antonescunak a kiesése máris megmutatja a romániai pénzpiacokra gyakorolt első hatásokat.
Kitolta a magyar MVM energetikai cég a német E.ON egyes romániai érdekeltségének átvételére vonatkozó becsléseket annak nyomán, hogy a román hatóságok aggályokat fogalmaztak meg az ügylettel kapcsolatban.
Az A3-as jelzésű észak-erdélyi autópálya problémás szakaszán megépítendő viaduktok műszaki engedélye elbírálásra vár az országos közútkezelő vállalat (CNAIR) műszaki és gazdasági bizottságában, az építkezés így csak később kezdődhet.
Az európai uniós csatlakozás óta látványosan nőtt a romániai lakosság jövedelme, az egyenlőtlenségek azonban nem tűntek el – húzza alá a Romanian Economic Monitor kutatócsoport friss elemzése.
Csalásnak bizonyulhatnak az ellenállhatatlannak tűnő nyaralási ajánlatok, és résen kell lenniük a vakációzásra vágyóknak, hiszen számos „digitális” csapda leselkedhet rájuk – hívta fel a figyelmet az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).
Az ING Bank Románia makrogazdasági szakértőinek várakozásai szerint az ország nominális GDP-je 2034-ben meghaladhatja a 700 milliárd eurót, 2035-ben pedig megközelítheti a 800 milliárd eurót.
Románia gazdasága erős és ellenálló – szögezte le Tánczos Barna pénzügyminiszter szerdán a Facebook-oldalán közzétett posztban.