Behajtani tilos. Újabb sztrádaterv veszett oda (képünk illusztráció)
Fotó: Rab Zoltán
Az autópályákat kezelő országos társaság érvénytelenítette az A6-os jelzésű Craiova–Drobeta Turnu Severin–Lugos-autópálya megtervezésére vonatkozó versenykiírást, amelyben már nyertest is hirdettek.
2022. március 23., 11:032022. március 23., 11:03
A hatóság azzal magyarázza a 250 kilométernyi sztráda megtervezésének lefújását, hogy a projekt ütközik egy másikkal, a Craiova–Târgu Jiu közötti gyorsforgalmi út terveivel, amely az új elképzelések szerint 30 kilométeres szakaszon nagyjából ugyanott futna, mint a pályaaszfaltcsík.
hiszen a gépjárművek Lugosnál felhajthattak volna a Nagylakra vezető dél-erdélyi autópályára, ami még vonzóbbá tette volna, hogy például a Bukarestből Nyugat felé haladók ezt a dél-romániai útvonalat válasszák.
A hírt felháborodottan értékelte Cătălin Drulă, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) politikusa, aki a korábbi PNL–USR-kormányban közlekedési miniszterként egyengette a Bánságot Olténiával összekötő sztráda útját.
– idézte a Hotnews hírportál Drulát.
A Cătălin Drulă minisztersége idején közölt A6-os útvonalterv
Fotó: Facebook/Cătălin Drulă
Az immár ellenzéki politikus szerint az A6-os sztráda létfontosságú lett volna Románia számára, amely összekötötte volna Olténiát a Bánsággal, és amelyért „a PSD és a PNL a kisujját sem mozdította 30 év alatt”, ezért „nagyon bűzlik” a mostani döntés. Főleg annak tudatában, hogy a másik, gyorsforgalmi út közbeszerzési eljárásának tavaly márciusi meghirdetésekor az aszfaltcsík előzetes terve még egyáltalán nem „találkozott” a sztrádával, az útvonalvezetést idén januárban módosították úgy, hogy Filiași környékén bizonyos mértékű átfedés lett.
Az A6-os sztráda megtervezésére vonatkozó kiírást tavaly júniusban hirdették meg, azóta meglett a nyertes, és már csak az aláírások hiányoztak a megvalósíthatósági tanulmány elkészítésére, a tervezésre feljogosító szerződésről.
Pedig a romániai bürokráciát, az éveken keresztül húzódó liciteket ismerve már az is igazán nagy megvalósítás volt, hogy egy szerződés aláírásra készen állt. A CNAIR a Hotnews szerint azzal magyarázta döntését, hogy az új helyzetben képtelen olyan korrekciókat végezni a terveken, amelyek „ne gyakorolnának negatív hatást az állami költségvetésre és az európai uniós forrásokra”.
Jövő héten újabb egyeztetésekre kerül sor a Romániában feldolgozott hazai élelmiszertermékek árrésének korlátozásáról – jelentette be csütörtökön a mezőgazdasági miniszter.
A Kolozs megyeiek veszik fel a legnagyobb törlesztőrészletű és a legmagasabb összegű jelzáloghiteleket, de ők is fizetnek a legtöbbet az országban az ingatlanokért, míg a Konstanca megyeiek igénylik a legkisebb összegű jelzáloghiteleket.
Az Európai Bizottság csütörtökön kétmilliárd lej (400 millió euró) értékű román állami támogatási programot hagyott jóvá a 2023 szeptembere és 2024 augusztusa közötti súlyos aszály által érintett romániai gazdák kártalanítására.
A Romániából induló járatokra a legolcsóbban vasárnap, ezt követően pedig szombaton lehet repülőjegyet foglalni, a legolcsóbb lehetőségek pedig 30, sőt 45 nappal az indulás előtt elérhetőek – erre a következtetésre jutottak a Vola.ro szakemberei.
A kormány jóváhagyja a sör jövedéki adójának fokozatos emelésére vonatkozó ütemtervet – közölte szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Egy két felnőttből és két gyermekből álló család tisztességes megélhetéséhez szükséges minimális fogyasztói kosár havi értéke a 2023. szeptemberi 9978 lejről 4,7 százalékkal 10 450 lejre nőtt idén szeptemberre.
A kormány 2026. január elsejéig elhalasztja az ingatlanadók piackutatásokon alapuló kiszámítási módjának alkalmazását – jelentette be szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) az áprilisi 2,8 százalékról 1,9 százalékra módosította a román gazdaság idei növekedésére vonatkozó előrejelzését a kedden közzétett, Világgazdasági kilátások (World Economic Outlook) elnevezésű jelentésében.
A minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazodó új mechanizmusáról fogadott el kedden törvénytervezetet a képviselőház. A jogszabályjavaslat a megfelelő európai uniós minimálbérekről szóló 2022/2041-es irányelvet ülteti át a román jogrendbe.
Az Eurostat kedden közzétett adatai szerint az EU tagállamainak átlagos GDP-arányos költségvetési hiánya a 2022-es 3,2 százalékról 3,5 százalékra nőtt 2023-ban.
szóljon hozzá!