Vasile Costea, a hagyomány újjáélesztője. Lerobbant szövetkezeti raktárból korszerű borpince
Fotó: Szucher Ervin
Szinte háromnegyed évszázados kihagyás után újjáéledőben van a borkultúra Mezőszentandráson. A turizmus kapcsán is vannak már tervek.
2020. július 22., 07:202020. július 22., 07:20
Szőlő telepítésével, feldolgozó létesítésével és borpince kialakításával, a szászlekencei és tekei híres borvidék peremén fekvő Mezőszentandrás hagyományait igyekszik életre kelteni egy marosvásárhelyi ügyvéd. Az először 1228-ban, Bana ispán birtokaként Zentushazaként emlegetett, majd I. Károly magyar király idejében Gindusdorf, később Zenth Andreas, Zenthandras nevet viselő mai Mezőszentandráson
Az államosítás és szövetkezetesítés gabonatermelésre kényszerítette a helybélieket, akiknek csak a háztáji rész maradt szőlőtermesztésre.
Kihasználva a környék kiváló természeti adottságait, szülőfaluja mintegy hét évtizede kihalt és feledésbe merült hagyományát próbálja újjáéleszteni Vasile Costea. A marosvásárhelyi ügyvéd tíz évvel ezelőtt vágott bele, amikor megvásárolta az egykori mezőgazdasági termelőszövetkezet gabonaraktárát. Önerőből, európai uniós pályázatok és potenciális üzlettársak mellőzésével, lépésről lépésre építkezett. Rendbe tette és átalakította a romos épületet, amelybe korszerű feldolgozót és stílusos borpincét alakított ki. Megvette a szemben lévő, parlagon hagyott domboldalt, ahová háromezer szőlőtőkét telepített.
Röpke néhány hónap alatt egyre több szakember figyelt fel a stílusosan Gură de Rai-nak (gyönyörű, mennyei környezet – szerk. megj.) keresztelt nedűre.
Fotó: Szucher Ervin
Nemcsak az erdélyi dombvidékeken évszázados hagyománnyal rendelkező királyleányka, sauvignon blanc és fehér cuvée, de a feketeleányka és vörös cuvée is szép jövő elé tekint – állítja Mihai Bilegan besztercei kertészmérnök, a régió egyik legismertebb szőlésze és borásza.
– véli Bilegan.
Maros megye legnépszerűbb borásza, Seprődi József szerint már az is dicséretes, hogy újabb termesztő és palackozó jelenik meg a szászlekencei borvidéken. A Küküllő menti bort készítő Seprődi jónak tartja, ha egyre többen próbálkoznak a hagyományok, és ezáltal a borkultúra visszaállításával.
A szakembereknél talán csak Tekeújfalu polgármestere örül jobban. Az agrármérnöki végzettségű Teodor Vultur úgy ismeri községe kis falujának minden dűlőjét, mint a tenyerét. A múlt rendszerben téesz-elnökként tevékenykedett ott. Már csak azért boldog, mert látja, mivé nőtte ki magát az egykori, pusztulásra ítélt gabonaraktár. Míg más településeken téglánként hordták szét az épületeket, a torony hozzátoldásával és a borpince létesítésével a szentandrási tároló a falu jelképes épületévé nőtte ki magát.
Fotó: Szucher Ervin
Ennek érdekében a jelenlegi háromhektárnyi ültetvényt a közeljövőben megduplázná, majd megháromszorozná. Ennek ellenére a palackozást illetően nem a mennyiséget, hanem a minőséget célozza. Az idegenforgalom fellendítésére egy másik tervvel is rendelkezik: a falu fölött, a dombtetőn újjávarázsolná azt az elpusztult kis kolostort, amelyről a legenda azt tartja, hogy egy remete szerzetes építette, aki ott lakott.
Szubjektív alapon történt a nyári aszály okozta károk felmérése, így egyes gazdák joggal érezhetik úgy, hogy nem egyformán részesülnek a kártérítésből – jelentette ki Nagy Zsolt falugazdász, az Arad Megyei Magyar Gazdák Egyesületének alelnöke.
Az Európai Unióban (EU) az adó- és járulékbevételek átlagban a bruttó hazai termék (GDP) 40 százalékát tették ki tavaly, míg egy évvel korábban a GDP 40,7 százalékára rúgtak.
A szezonálisan kiigazított adatok szerint 2024 szeptemberében az augusztusi szinten, 5,5 százalékon maradt a munkanélküliségi ráta Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A mezőgazdasági minisztérium úgy döntött, hogy elhalasztja azt a vitatott rendelettervezetet, amely több tízezer Romániában feldolgozott élelmiszertermék esetében legfeljebb 20 százalékban korlátozta volna a kereskedelmi haszonkulcsot.
A román állami légitársaság által felhalmozott adósságok miatt egy ideig megakadályozta a Tarom Amszterdam és Bukarest között közlekedő járatának felszállását egy holland adóbehajtó cég.
A jelzáloghitelt igénylők vagy felvevők mintegy 63 százaléka 2010 után elkészült vagy még épülő lakásokat választ, 40 százalékuk multinacionális vállalatnál dolgozik – derül ki egy friss elemzésből.
A kormány szerdai ülésén kiegészíti 100 millió lejjel a gazdasági minisztérium költségvetését; az összeget a Start-up Nation programra fordítják.
A Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökség (APIA) október 16–29. között 546 172 gazdának utalta át a mezőgazdasági támogatások előlegét.
A Dante International céget az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) összesen 439 500 lejes bírsággal sújtotta 2024. január 1. és szeptember 1. között, a fogyasztók által benyújtott panaszok, illetve az intézmény ellenőrzései nyomán.
Bár előre sejteni lehetett, hogy az idei választási szuperévben minden eddiginél nagyobb összegeket emészt fel a folyamatos kampányadakozás, a becsültnél is több pénzt költött el a kormány – vallja Bálint Csaba, a BNR igazgatótanácsának régi-új tagja.
szóljon hozzá!