2009. december 28., 10:392009. december 28., 10:39
A tervezett mintegy félmillió tonna nyersolaj januári exportját más kikötőkbe irányítja át a Transneft. Az orosz üzemeltető nem indokolta a bejelentést. Az egyik kereskedő úgy tudja, a Transneft hétfőn ismerteti, hogy az orosz cégek milyen irányba szállíthatják majd azt a nyersolajat, amelyet eredetileg Juzsnij kikötőjén keresztül akartak exportálni. Az intézkedés olyan kőolajvállalatokat érint, mint a Rosneft, a TNK-BP és a Tatneft. Juzsnij az utolsó ukrán kikötő, amelyen keresztül Oroszország nyersolajat szállít Nyugatra, Odesszából idén szüntették be a kivitelt. Tavaly ebből a két kikötőből több mint 15 millió tonna orosz olajat továbbítottak külföldi megrendelőknek, ami egy jelentős olajfinomító éves működését fedezi.
A földgázszállítások tekintetében egyelőre nem voltak gondok, Ukrajna idén időben egyenlítette ki orosz gázszámláját, de a decemberi szállítások utáni összeg, amit január 11-ig kell rendeznie, a nagy hideg miatt várhatóan eléri az egymilliárd dollárt, a novemberi 770 millió dollár után. Bár a hidegre fordult időjárás miatt a kereslet növekedésére lehetett számítani, de a Gazprom pénteken azt közölte, hogy Ukrajna csökkentette gázvásárlását az elmúlt napokban. Alekszej Miller, a Gazprom vezetője az orosz állami televízióban \"nagyon aggasztónak\" mondta a decemberi szállítások ukrán ellentételezésének esélyét pénteken. Miller kijelentette, \"december közepén csökkenő gázimporttrend alakult ki, ami megerősíti, hogy Ukrajnának komoly gondjai vannak a gázszámla kifizetésével.\"
Oroszország az Európának szánt földgáz 80 százalékát Ukrajnán keresztül juttatja el, a fennmaradó részt pedig Fehéroroszországon át. Az Ukrajnán keresztül történő orosz kőolajkivitel lényegesen kisebb volumenű, de így is nagyon fontos a mediterrán piacok számára Európa, amely gázszükségletének 25 százalékát kapja Oroszországtól, földgáz nélkül maradt 2006 januárjában, illetve 2009 elején a Moszkva és Kijev közötti gázárháború miatt. A másik fontos tranzitország, Fehéroroszország 2007 januárjában leállította az orosz nyersolaj továbbítását Európába, ugyancsak árvita miatt, ami rontotta az Oroszországról, a világ vezető kőolaj- és földgáztermelőjéről alkotott képet.
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) lefelé módosította a román gazdaságra vonatkozó idei előrejelzését.