2012. október 24., 08:262012. október 24., 08:26
„Tudomásunk szerint ez az első sztrádaszakasz, amit sikerült a szerződésben rögzített idő előtt átadni. 18 hónap állt a rendelkezésünkre a munkálatok elvégzésére, de 12 hónap elégnek bizonyult. Az autópályát egyébként »kulcsrakészen« adjuk át, nincsenek sebességkorlátozások” – hangsúlyozta Ioan Ambruş, a temesvári útügyi igazgatóság vezetője. Mint részletezte, az építő cég négy évig szavatolja a munkálatok minőségét.
Mint ismeretes, az autópálya-építés az Európai Unió közlekedési ágazati programjának része, 85 százalékban uniós kohéziós alapokból, 15 százalékban pedig az állami költségvetésből finanszírozzák. A tervezési és kivitelezési építési munkálatok ideje a kiírás szerint 30 hónap, ebből 6 hónap a tervezésre, a fennmaradó 24 pedig az autópálya-szakaszok megépítésére áll a kivitelezők rendelkezésére.
A kiírás során 70 százalékban számított be a pályázat technikai része, míg az árajánlat 30 százalékban. Az autópálya a IV-es számú páneurópai folyosó részét képezi, amelynek nyugati kiindulópontja Németországban, Nürnbergben található, és Prágán, Bécsen, Pozsonyon és Budapesten keresztül éri el Nagylakot. Erdélyt Nagyszebentől délre hagyja el, ezt követően Bukarest és Konstanca felé folytatódik, végső pontja pedig Isztambul.
Bár Románia továbbra is az Európai Unió alacsonyabb átlagbéreket kínáló országai közé tartozik, a vásárlóerő-paritás (PPS) alapján már nem szerepel a sereghajtók között – derül ki az Euronews elemzéséből.
Nagyváradon nyitott üzemet a finn Amer Sports – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
A 2022-es energiaválságot követő csökkenés óta a tavalyi második félévben nőtt először a földgáz lakossági ára az Európai Unióban (EU); a legalacsonyabb árakat Magyarországon, Horvátországban és Romániában jegyezték.
Alaposan megrengeti Románia és ezáltal a polgárok pénzügyeit az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye.
A szélsőjobboldali jelölt, George Simion közel 41 százalékos eredménye és a PSD–PNL–RMDSZ-koalíció jelöltjének, Crin Antonescunak a kiesése máris megmutatja a romániai pénzpiacokra gyakorolt első hatásokat.
Kitolta a magyar MVM energetikai cég a német E.ON egyes romániai érdekeltségének átvételére vonatkozó becsléseket annak nyomán, hogy a román hatóságok aggályokat fogalmaztak meg az ügylettel kapcsolatban.
Az A3-as jelzésű észak-erdélyi autópálya problémás szakaszán megépítendő viaduktok műszaki engedélye elbírálásra vár az országos közútkezelő vállalat (CNAIR) műszaki és gazdasági bizottságában, az építkezés így csak később kezdődhet.
Az európai uniós csatlakozás óta látványosan nőtt a romániai lakosság jövedelme, az egyenlőtlenségek azonban nem tűntek el – húzza alá a Romanian Economic Monitor kutatócsoport friss elemzése.
Csalásnak bizonyulhatnak az ellenállhatatlannak tűnő nyaralási ajánlatok, és résen kell lenniük a vakációzásra vágyóknak, hiszen számos „digitális” csapda leselkedhet rájuk – hívta fel a figyelmet az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).
Az ING Bank Románia makrogazdasági szakértőinek várakozásai szerint az ország nominális GDP-je 2034-ben meghaladhatja a 700 milliárd eurót, 2035-ben pedig megközelítheti a 800 milliárd eurót.