2010. május 03., 09:242010. május 03., 09:24
A háromszéki vállalkozók elsősorban az ellenőrzések gyakoriságára és a formai hibák miatt kirótt büntetések miatt panaszkodtak. Változtatni kell a pénzügyőrség politikáján, a fő tevékenység az adócsalás csökkentése kell hogy legyen, és nem a könyvelési törvénybe foglalt szabályozásoktól való eltérés büntetése.
Ladányi szerint a pénzügyőrnek az adócsalást kell felderítenie és az elkövetőket bíróság elé állítania, ne azt tegye, hogy beül egy cég irodájába, megissza a kávét, majd kirója a büntetést, mert egy számlára nem írták fel a személyi számot, vagy elmaradt róla az aláírás. Ezek formai hibák, ezektől függetlenül a cég befizeti az adót az államkasszába, magyarázta a főpénzügyőr. Ladányi megígérte, még jövő héten körlevelet küld a megyei igazgatóságokhoz, amelyben felhívja a figyelmet az ellenőrzési politika változására, hogy elsősorban az adócsalókra, és ne a formai hibákra fektessék a hangsúlyt.
Az Országos Pénzügyőrség vezetője elmondta, azt tervezi, készítenek egy hatékony kockázatelemzési informatikai rendszert, az esettanulmányok alapján kiszűrik az adócsalásra hajlamos cégeket, és elsősorban azokat ellenőrzik, a többi, rendes adófizető vállalkozót békén hagyják, nem zaklatják. Ladányi elmondta, ha elsősorban a kockázati tényezők figyelembevételével ellenőriznek, a becsületes vállalkozóknál csökkenni fog a vizsgálódásaik száma. A kockázati tényezők azonban titkosak, mert csak így hatékonyak. Ha több adócsalást tudunk kiszűrni, növeljük az államkaszszába befolyt összegeket, segítjük a tisztességes vállalkozókat, mert az adócsalók nekik jelentenek nem lojális konkurenciát, fogalmazta meg a főpénzügyőr.
Viszont ha egy vizsgálódás során nem derül fény adócsalásra, nincs szükség újabb ellenőrzésre, előfordult, hogy egy cégnél egyik nap a pénzügyi hatóság, másik nap a pénzügyőrség ellenőrzött, erre semmi szükség. Ladányi elmondta, a pénzügyőrök 15 százalékos ösztönzést kapnak a kirótt bírságok után, közvetlenül érintettek abban, hogy minél többet büntessenek.
Ennek ellenére Ladányi bízik abban, hogy tud változtatni az eddigi hozzáálláson, szerinte az ellenőrzési politikát a pénzügyőrség menedzsmentje szabja meg. Változtatni kellene a fizetési rendszeren, hiszen egy kezdő pénzügyőr bruttó fizetése 700 lej, a megyei igazgatóké bruttó 2300 lej. Az ösztönzések összege nem haladhatja meg a fizetések másfélszeresét. Emelni kellene a fizetést, és ösztönzést csak rendkívüli horderejű ügyek esetében adni, fogalmazta meg Ladányi, de kifejtette, ezek a változások nem tartoznak a hatáskörébe.
A főpénzügyőr elmondta, nem készült összesítés, hogy milyen típusú kihágásokra róják ki a legtöbb bírságot, bár egy ilyen statisztika talán segítené a pénzügyőrség hatékonyabb működtetését. Az adócsalás miatt kell fizetni a nagy összegű büntetést, de tény, hogy a könyvelési törvény be nem tartása miatt büntetnek gyakrabban. A bevételeik a gazdasági válságban csökkentek, a vállalkozóknak nincs pénzük, hogy kifizessék a bírságot, és egyre gyakrabban előfordul, hogy a törvényszéken fellebbezik meg a büntetést, amit aztán a bíróság megróvásra változtat.
Ladányi Árpád Csaba elmondta, a pénzügyi hatóság vezetőjének és a pénzügyminiszternek is továbbítja a háromszéki vállalkozók és könyvelők észrevételeit. Édler András RMDSZ-képviselő, akinek a meghívására Ladányi Árpád Csaba Háromszékre látogatott, kifejtette, rendkívül fontos, hogy partnerre találjanak a pénzügyőrségben, hiszen a vállalkozók működtetik egy ország gazdaságát, ők fizetik be az adókat, ezért rendkívül fontos, hogy nem lojális konkurenciát jelentő adócsalókat kiszűrjék, viszont a tisztességes adófizetőket békén hagyják. Debreczeni János a Hiteles Könyvelők és Könyvvizsgálók Szövetsége Kovászna megyei fiókjának elnöke elmondta, javaslataik, kéréseik megegyeznek a főpénzügyőr által felvázolt módosításokkal, és reméli, lesz bátorsága ezeket véghezvinni.
Megvalósíthatónak tartja az európai beruházások és projektek minisztere Nicușor Dan megválasztott elnöknek azt a javaslatát, hogy az állami kiadásokat az áfa (TVA) emelése nélkül csökkentse a kormány.
Mintegy 463 000 nyugdíjas már hónapok óta várja nyugdíjának újraszámítását, amely a bónuszok és a nem állandó jövedelmek figyelembevételével magasabb jövedelmet hozna számukra.
Kedvezményes gazdahitelt hirdet meg a bukaresti mezőgazdasági minisztérium, egy agrárvállalkozás legfeljebb 50 000 eurónak megfelelő lej kölcsönt igényelhet. Az állam a 3 hónapos ROBOR-ral egyenértékű kamatrészt vállalja át a gazdahitelből.
Bár tavaly nagy garral jelentették be, hogy a helyi Sinteza gyár az amerikai Lockheed Martinnal közösen egy fenntartható és stabil energia előállítását támogató, szén-dioxid-kibocsátásmentes akkumulátorgyárat épít Nagyváradon, a terv végül meghiúsult.
Négy repülőtér – köztük három erdélyi – felújítási munkálatára biztosítanak a tartalékalapból 484 millió lejt – döntött csütörtökön a kormány.
A villamosenergia-piacot július 1-jétől mindenképpen liberalizáljuk, és nincs szó az ársapka meghosszabbításáról – jelentette ki Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
Az Európai Bizottságnak 2026. december 31-ig teljesítenie kell a kifizetéseket a tagállamoknak a helyreállítási tervek 2026. augusztus 31-ig megvalósított célkitűzései alapján – jelentette ki szerdán az EB egyik szóvivője.
A piacok ma örvendenek a fejleményeknek, de neki kell fogni, és sajnos a nehezebb döntéseket is meg kell hozni, hogy a költségvetés hiánya érdemben csökkenjen – értékelt a Krónikának Bálint Csaba közgazdász, a Román Nemzeti Bank igazgatótanácsának tagja.
Felszámolják Románia egyik legrégebbi vállalatát, a kolozsvári épületgépészeti Armaturát – írja az Economica.net a részvényesek közgyűlésének meghívója alapján.
Szó sincs arról, hogy az állami költségvetésben ne lenne elegendő pénz a nyugdíjak és a közszféra béreinek a kifizetésére – szögezte le Nicușor Dan megválasztott elnök.