2009. november 26., 10:292009. november 26., 10:29
Csak a varrónőknek és asztalosoknak van esélyük jelenleg munkát találni Székelyudvarhelyen, ahol viszont a tavalyhoz képest ugrásszerűen megnőtt az állást keresők száma. Minderről Kelemen Mária Magdolna, a székelyudvarhelyi munkaerő-elhelyező ügynökség irodavezetője nyilatkozott a Krónikának.
Mint tájékoztatott, azon munkanélküliek száma nem nőtt az elmúlt egy év leforgása alatt, akik nem, részesülnek már állami segélyben, viszont szinte háromszorosára növekedett az állami támogatásban részesülők aránya. Míg tavaly november 25-én 802 munkanélküli személyt tartottak nyilván, addig idén tegnap délig 2282 személyt regisztráltak, ezzel szemben mindössze 1033 személy talált munkát időközben. Októberben például százan találtak állást.
Kelemen Mária Magdolna elmondta, a nyilvántartott személyek legtöbbje könyvelő, eladó, de szinte valamennyi szakma képviselője megtalálható a munkanélküliek között. Az elmúlt évek tapasztalata, hogy decemberben megjelennek az építőiparban dolgozók is, akiket a téli szezonra rendszerint elbocsátanak a munkáltatók.
„Mostanában nincs munkahelykínálat, olyan is volt, hogy mi hívtuk fel az álláshirdetésben szereplő telefonszámot, de szinte minden esetben már a megjelenés napján betelt az állás” – panaszolta a Krónikának az irodavezető és elmondta, jelenleg is csak varrónőket és asztalosokat keresnek.
Kérdésünkre, hogy az ügynökség becslései szerint mekkora hányadot tesz ki a fekete munka piaca, Kelemen Mária Magdolna leszögezte: „kell hogy legyen feketemunka, mert ennyi pénzből, mint a segély, nem lehet boldogulni”. Mint részletezte a segély összegének kiszámításakor az utolsó 12 havi fizetésből számolnak átlagot, amire annak függvényében, hogy az illető hány évig dolgozott, ráadnak 3, 5 vagy 7 százalékot. Tehát aki például 20 éve dolgozik és minimálbérrel volt alkalmazva, az is csak 510 lej segélyt kap.
Folyamatosan folynak ugyanakkor a képzések: a munkanélkülieket idén könyvelési tanfolyamra, angol és német nyelvórákra küldték, hamarosan pedig egy ingyenes pályázatíró tanfolyamra is elküldik a regisztráltakat. Akik nem udvarhelyiek, azoknak az utazási költségeiket is fizetik a tanfolyam idejére. Korábban varrónő, kozmetikus, fodrász, gyógymasszázs, kőműves, asztalos, ács, gipszkarton-szerelő, számítógép-kezelő tanfolyamokat is szervezett a központ.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.