Fotó: Mediafax
2009. augusztus 20., 09:452009. augusztus 20., 09:45
A faluturizmus minőségének javítását tűzte ki célul a Bihar Megyei Tanács, legfőképpen pedig a vidéki panziókban, éttermekben dolgozó személyzet képzését. Ennek finanszírozására a munkaügyi minisztériumnál pályáznak 505 ezer euróra, a projekt az Életképes alternatívák a turizmusban a Körösök vidékének humán erőforrása számára címet kapta. A megyei önkormányzat alelnöke és egyben a projekt menedzsere, Dumitru Voloşeniuc a Krónika kérdésére elmondta: nagy az igény a szakképzett turisztikai szolgáltatókra Biharban. „Rengetegen dolgoznak a falusi panziókban, ám hiába szereznek nagy tapasztalatot, nem tudnak máshol, akár külföldön munkát vállalni, mivel nincs oklevelük, semmilyen ilyen irányú szakképesítéssel nem rendelkeznek” – magyarázta.
A megye tizenöt települése a tanács partnere a pályázatban: részt vesz Csarnóháza, Barátka, Sonkolyos, Rév, Roşia, Bondoraszó, Vasaskőfalva, Felsőmező, Szentmárton, Tenke, Érszalacs, Szalárd és Biharkristyór önkormányzata, illetve két Arad megyei község, Halmágycsúcs és Nagyhalmágy. Ezeken a helyszíneken hozzák majd létre a központokat, ahol a képzéseket megtarthatják.
Az együttműködésről szóló szerződést a polgármesterek kedden írták alá Nagyváradon. Ezt követően demográfiai tanulmány készül, amelyben felmérik a megye vidéki lakosságának számát, felépítését, különös tekintettel azon foglalkozások művelőire, amelyek nem mezőgazdasággal kapcsolatosak, illetve a munkanélküliség mértékére. A projekt harmadik lépésében szakértőkből álló csapat száll ki a részt vevő településekre, hogy azonosítsa a potenciális turisztikai célpontokat, s ezekről képes adatbázist hozzon létre.
Ezután következhet a tenderek kiírása (szervezésre, a központok felszerelésének beszerzésére, információs anyagok előállítására stb.), majd egy honlap létrehozása, illetve szórólapok és brosúrák kiadása. Utóbbiakat a tervek szerint a megye iskoláiban, valamint a vidéki kultúrházakban szervezett találkozókon osztogatják majd. Az alelnök azt mondta, szeptemberben dől el, nyer-e a pályázat, és csak aztán mondhatja meg, mikor is kezdődhetnek a kurzusok. Ő maga mindenesetre optimista, hiszen, mint mondta, szakemberek szerint esélyes a projekt.
Az érdeklődők nyolcféle képzésre jelentkezhetnek majd. A helyi önkormányzatok dolgozói számára karrier-tanácsadói órákat tartanak, a turizmusban érdekeltek pedig turisztikai menedzsment, projektmenedzser, angol nyelv, agroturisztikai panziómenedzser, idegenvezető, báros, szakácstanulmányokat folytathatnak. Emellett integrált kurzus is indul népi mesterségekről és hagyományokról: fazekasságról, szövés-varrásról, illetve fafaragásról. A képzéseken szerzett okleveleket a munkaügyi minisztérium elismeri. A résztvevők a projekt során ellátogathatnak Magyarországra, Ausztriába és Svájcba, hogy tapasztalatokat szerezzenek. Voloşeniuc szerint a kurzusokon legalább 300 személy vehet majd részt a különböző településeken: nagyjából ötven turisztikai dolgozó, 100 vidéki munkakereső, 50 átképzésre vágyó mezőgazdasági dolgozó, 50 önkormányzati alkalmazott, illetve több falusi diák.
A pályázathoz a Bihar Megyei Tanács 72 ezer euróval járul hozzá. Áprilisban egyébként harminc Bihar megyei agroturisztikai panzió kapott kitüntetést az Országos Vidék-, Öko- és Kulturális Turizmus Egyesülettől (ANTREC), illetve a megyei önkormányzattól. A díjazottak közül huszonnyolc részt vett a tavasszal Debrecenben szervezett nemzetközi turisztikai vásáron, ahol a bihari stand külön elismerést kapott. Aranymargaréta-díjat kapott a többi között a jádremetei Valea Izvorului panzió, amely a környék hagyományos stílusában épült, a félixfürdői Vidraru a legszebb teraszért, a szentmártoni Rose Clas a harmonikus színkombinációkért, illetve a szarkói Adorianis kiemelkedő szolgáltatásaiért. Bihar megyében 180 vidéki panziót jegyeznek.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.