Fotó: Facebook/Raluca Turcan
Legalább az inflációs rátával kiigazítják jövőre a nyugdíjak összegét – ígéri Raluca Turcan munkaügyi miniszter. Mint mondta, 2022-ben még a jelenlegi nyugdíjtörvény lesz hatályban, az új jogszabályi keretet jövő év végére fogadhatják el.
2021. június 06., 10:432021. június 06., 10:43
„A jelenleg hatályos törvény lehetővé tette, hogy a tavalyi év végén a nyugdíjak 14 százalékos emeléséről döntsünk. Olyan körülmények között, hogy az új nyugdíjtörvény minden valószínűség szerint 2022 végére készül el, jövőre a jelenlegi jogszabályi kerettel maradunk, és valószínűleg legalább az inflációs rátával megemeljük a nyugdíjakat” – jelentette ki a hétvégén a munkaügyi tárca vezetője.
„Reformra van szükség a nyugdíjak terén. A társadalombiztosítási költségvetés hiánya most 16 milliárdra rúg. 2030-ig nagyjából 1,8 millióval többen mennek nyugdíjba, mint átlagban, mivel most éri el a nyugdíjkorhatárt az 1966–1969. közötti baby boom korosztálya. Így tovább nő a nyugdíjrendszerre nehezedő nyomás” – fogalmazta meg a miniszter.
2022-ben fogadja el a kormány és a parlament az új nyugdíjtörvényt, amely 2023-tól lép majd hatályba – jelentette ki csütörtökön Florin Cîţu kormányfő, hozzátéve, hogy az állami fizetés és a nyugdíj halmozását tiltó jogszabálytervezetet már jövő héten szeretnék jóváhagyatni.
Kitért a rendszerben tapasztalható „kegyetlen méltánytalanságokra” is.
– mutatott rá a tárcavezető. Jelezte: céljuk ezeknek a méltánytalanságoknak a csökkentése, a nyugdíjrendszer fenntarthatóságának és kiszámíthatóságának biztosítása, az iratcsomók digitalizációja.
Raluca Turcan munkaügyi és szociális védelmi miniszter úgy nyilatkozott pénteken Zilahon, hogy országszerte személyzet-kiegészítésre van szükség a nyugdíjpénztáraknál, ugyanis körülbelül ötmillió nyugdíjas iratcsomóját kell digitalizálni.
A romániai polgárok közel háromnegyede szerint az ország gazdasági helyzete rosszabb, mint egy éve – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Az Európai Bizottság az üvegházhatást okozó gázok nettó kibocsátásának 90 százalékos csökkentését javasolja 2040-ig – jelentette be a versenypolitikáért felelős biztos.
A romániaiak tavaly mintegy 40 milliárd eurót költöttek el a nagy kiskereskedelmi üzletláncokban, 7,1 százalékkal többet, mint 2023-ban – derül ki a Cushman & Wakefield Echinox szerdán közzétett tanulmányából.
A pénzügyminisztérium és az adóhatóság (ANAF) több mint 9 ezer alkalmazottja tiltakozik szerdán spontán munkabeszüntetéssel az ártalmas munkakörülményekért járó bérpótlék csökkentése ellen – közölte Vasile Marica, a Sed Lex elnöke.
A szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatok szerint 2025 májusában 5,8 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint áprilisban – közölte szerdán az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Tönkretenné a közép-európai gazdákat az Ukrajnával megkötött brüsszeli alku, amely tovább könnyítené az ukrán mezőgazdasági termékek behozatalát – közölte Nagy István agrárminiszter. A tárcavezető szerint a magyar kormány ezt nem fogadja el.
A kormánykoalíció várhatóan szerdán véglegesíti a deficitcsökkentő intézkedéscsomagot, amelyet július 7-ig kell „törvénybe önteni” – jelentette be Dragoș Anastasiu reformokért felelős miniszterelnök-helyettes kedd este.
Szó sincs a nyugdíjak és a bérek kifizetésének elhalasztásáról vagy blokkolásáról, ahogyan az a nyilvánosságban felmerült – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter.
Jelenleg 900 ezer romániai munkavállaló él a nyugdíjrendszer harmadik pillére, a fakultatív magánnyugdíjalap adta megtakarítási lehetőséggel, míg további mintegy 96 ezren már megkapták az itt felgyűlt pénzüket az első 18 év után.
Drágul a hitelfelvétel az év második felében – figyelmeztetnek szakemberek.
szóljon hozzá!