Fotó: Facebook/Raluca Turcan
Legalább az inflációs rátával kiigazítják jövőre a nyugdíjak összegét – ígéri Raluca Turcan munkaügyi miniszter. Mint mondta, 2022-ben még a jelenlegi nyugdíjtörvény lesz hatályban, az új jogszabályi keretet jövő év végére fogadhatják el.
2021. június 06., 10:432021. június 06., 10:43
„A jelenleg hatályos törvény lehetővé tette, hogy a tavalyi év végén a nyugdíjak 14 százalékos emeléséről döntsünk. Olyan körülmények között, hogy az új nyugdíjtörvény minden valószínűség szerint 2022 végére készül el, jövőre a jelenlegi jogszabályi kerettel maradunk, és valószínűleg legalább az inflációs rátával megemeljük a nyugdíjakat” – jelentette ki a hétvégén a munkaügyi tárca vezetője.
„Reformra van szükség a nyugdíjak terén. A társadalombiztosítási költségvetés hiánya most 16 milliárdra rúg. 2030-ig nagyjából 1,8 millióval többen mennek nyugdíjba, mint átlagban, mivel most éri el a nyugdíjkorhatárt az 1966–1969. közötti baby boom korosztálya. Így tovább nő a nyugdíjrendszerre nehezedő nyomás” – fogalmazta meg a miniszter.
2022-ben fogadja el a kormány és a parlament az új nyugdíjtörvényt, amely 2023-tól lép majd hatályba – jelentette ki csütörtökön Florin Cîţu kormányfő, hozzátéve, hogy az állami fizetés és a nyugdíj halmozását tiltó jogszabálytervezetet már jövő héten szeretnék jóváhagyatni.
Kitért a rendszerben tapasztalható „kegyetlen méltánytalanságokra” is.
– mutatott rá a tárcavezető. Jelezte: céljuk ezeknek a méltánytalanságoknak a csökkentése, a nyugdíjrendszer fenntarthatóságának és kiszámíthatóságának biztosítása, az iratcsomók digitalizációja.
Raluca Turcan munkaügyi és szociális védelmi miniszter úgy nyilatkozott pénteken Zilahon, hogy országszerte személyzet-kiegészítésre van szükség a nyugdíjpénztáraknál, ugyanis körülbelül ötmillió nyugdíjas iratcsomóját kell digitalizálni.
Úgy tűnik, péntekre valamelyest mérséklődött az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye, majd az abból eredő kormányválság által okozott sokkhatás.
Az energiaügyi minisztérium ragaszkodik az országos helyreállítási terv újratárgyalásához és a széntüzelésű hőerőművek bezárásának elhalasztásához, mert a létesítmények leállása még nagyobb nyomást gyakorolna az energiaárakra – írta Sebastian Burduja.
Megjelent az ENSZ idei jelentése az emberi fejlettségi szintről, mely a hagyományos statisztikai mutatóknál komplexebb, pontosabb módon hivatott számszerűsíteni az emberi jólét mértékét egy index segítségével.
Az Európai Parlament csütörtökön elfogadta az új autók és kishaszongépjárművek szén-dioxid-kibocsátási teljesítményszabványaira vonatkozó célzott módosítást.
Marcel Boloș európai beruházásokért és projektekért felelős miniszter úgy véli, szóba se jöhet egy hitelmegállapodás a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), ami szerinte az országos helyreállítási tervben foglaltaknál „fájdalmasabb” reformokat vonna maga után.
Az év első három hónapjában 2,496 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), alig 1 százalékkal többet a 2024 januárja és márciusa között jegyzettnél.
Csütörtökön is folytatta lejtmenetét a román fizetőeszköz: a Román Nemzeti Bank (BNR) által 13 órakor kiközölt referencia-árfolyam 5,12 lej/euró volt a szerdai 5,0991 után, ami 0,0231 százalékos növekedést jelent.
Nincs pozitív szcenárió, gazdasági szempontból az idei egy sötét év lesz – vetítette elő derűlátásra nem túl sok okot adóan a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Magyarországon és Horvátországban terjeszkedik a román fogászati vállalat, a Dental Holding – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Indoklással ellátott véleményt küldött az Európai Bizottság (EB) Romániának, amiért korlátozza a gáztermelők szabadságát a földgáz nagykereskedelmi árának megállapításában.
szóljon hozzá!