2012. június 15., 08:392012. június 15., 08:39
Ebbe a kategóriába esik tehát az a helyzet is, amikor egy fiatal pár garzonban él, még akkor is, ha nincsen gyermekük. A szakemberek ugyanis azt mondják, a minimális komfortérzet biztosítása érdekében legalább kétszobás lakásra lenne szükségük. Ez jellemző a romániai lakások 55 százalékára, miközben európai uniós szinten az átlag alig 17,6 százalékos.
Érdekességként emelik ki továbbá az elemzés készítői azt a tényt, hogy EU-szinten Romániában van a legtöbb olyan lakás, amelyben maga a tulajdonos él, a lakóingatlanok 98 százaléka sorolható ugyanis ebbe a kategóriába. Magyarországon ez az arány 95 százalékos, miközben az uniós átlag 69 százalék. A szakértői számítások értelmében tehát a létező mintegy 8,5 millió lakóingatlan közül mindössze 170 ezer van bérbe adva.
Ez a mutató pedig arról is árulkodik, hogy Romániában igen alacsony a munkaerő flexibilitása, azaz az emberek – például jobb kereset érdekében – nem vállalnak még ideiglenesen sem munkát állandó lakóhelyüktől távolabb eső településeken. Az ellenkező póluson Németországot találjuk, ahol a lakások alig 50 százalékában élnek maguk a tulajdonosok, majd Dánia, Hollandia, Ausztria és Finnország következik, ahol szintén alig haladja meg az 50 százalékot.
De az uniós átlag alatt találjuk még Franciaországot, Svédországot, illetve Nagy-Britanniát is. A kiugróan magas romániai adat egyébként azzal magyarázható, hogy az 1989-es rendszerváltást követően a benne élők jelképes összegekért megvásárolhatták a tulajdonos államtól lakásaikat, mint ahogy a korábban államosított ingatlanok egy részét is.
Kitolta a magyar MVM energetikai cég a német E.ON egyes romániai érdekeltségének átvételére vonatkozó becsléseket annak nyomán, hogy a román hatóságok aggályokat fogalmaztak meg az ügylettel kapcsolatban.
Az A3-as jelzésű észak-erdélyi autópálya problémás szakaszán megépítendő viaduktok műszaki engedélye elbírálásra vár az országos közútkezelő vállalat (CNAIR) műszaki és gazdasági bizottságában, az építkezés így csak később kezdődhet.
Az európai uniós csatlakozás óta látványosan nőtt a romániai lakosság jövedelme, az egyenlőtlenségek azonban nem tűntek el – húzza alá a Romanian Economic Monitor kutatócsoport friss elemzése.
Csalásnak bizonyulhatnak az ellenállhatatlannak tűnő nyaralási ajánlatok, és résen kell lenniük a vakációzásra vágyóknak, hiszen számos „digitális” csapda leselkedhet rájuk – hívta fel a figyelmet az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).
Az ING Bank Románia makrogazdasági szakértőinek várakozásai szerint az ország nominális GDP-je 2034-ben meghaladhatja a 700 milliárd eurót, 2035-ben pedig megközelítheti a 800 milliárd eurót.
Románia gazdasága erős és ellenálló – szögezte le Tánczos Barna pénzügyminiszter szerdán a Facebook-oldalán közzétett posztban.
Márciusban 16 százalékkal, közel 10,5 milliárd euróra nőttek a költségvetés bevételei – jelentette be Marcel Ciolacu miniszterelnök a szerdai kormányülés elején.
Az idei első negyedévben 21.006 vállalkozást töröltek a romániai cégjegyzékből, 16,95 százalékkal kevesebbet, mint 2024 első három hónapjában – derül ki az országos cégbíróság (ONRC) szerdán közölt adataiból.
Az Alstomnak 50 millió eurós kötbért kell fizetnie a Vasúti Reformhatóságnak (ARF), mert nem tartotta be 37 új vasúti szerelvény szállítási ütemtervét – közölte az ARF.
A fenntarthatatlan ikerdeficit miatt a román gazdaság számára a legfőbb rövid távú kockázatot az jelenti, hogy leminősítik a bóvli (angolul junk, vagyis szemét) kategóriába – kongatta meg a vészharangot Adrian Codirlașu, a CFA Románia elnöke.