A CFA felmérésében a válaszadók 18 százaléka mondta azt: úgy gondolja, hogy a hitelminősítők bóvli kategóriába fogják taszítani Romániát
Fotó: Borbély Fanni
A fenntarthatatlan ikerdeficit miatt a román gazdaság számára a legfőbb rövid távú kockázatot az jelenti, hogy leminősítik a bóvli (angolul junk, vagyis szemét) kategóriába, ami azt jelenti, hogy a nagy nemzetközi hitelminősítők nem ajánlják az országot befektetési célpontként – kongatta meg a vészharangot Adrian Codirlașu, a CFA Románia elnöke.
2025. április 29., 18:202025. április 29., 18:20
Mint ismeretes, Románia egyetlen lépésre van attól, hogy leminősítsék bóvli kategóriába, miután a Standard & Poor's hitelminősítő január végén stabilról negatívra módosította Románia hiteltörlesztési kilátását. Ezt megelőzően pedig decemberben a Fitch hitelminősítő is hasonló döntést hozott, és a múlt héten is „BBB –” szinten tartotta Románia besorolását, ami elemzők szerint arra is utalhat, hogy arra várnak, hogy konszolidálódjon az ország politikai helyzete.
a költségvetési hiány 2025 első három hónapja után a bruttó hazai termék (GDP) 2,28 százalékát tette ki, ami nehogy csökkenést mutatna, hanem egyenesen meghaladja a tavalyi év azonos időszakában mért 2,04 százalékos szintet.
A befektetési szakértőket tömörítő CFA Románia havi felmérésében a válaszadók 82 százaléka ugyanakkor egyelőre azt mondta, arra számít, hogy Románia a következő 12 hónapban továbbra is a befektetésre ajánlott kategóriában marad,
A leminősítés kockázata – a CFA közleménye szerint – szorosan összefügg a hitelminősítők által kért szükséges költségvetési konszolidációval, vagyis a kormánynak „észszerű időn belül” fenntartható szintre kell csökkentenie a költségvetési hiányt.
A Standard & Poor's hitelminősítő pénteken késő este stabilról negatívra módosította Románia hiteltörlesztési kilátását, amivel az ország besorolása az utolsó ajánlott befektetési fokozatra csökkent, és egy lépésre került a bóvli kategóriától.
A kormánykoalíció várhatóan szerdán véglegesíti a deficitcsökkentő intézkedéscsomagot, amelyet július 7-ig kell „törvénybe önteni” – jelentette be Dragoș Anastasiu reformokért felelős miniszterelnök-helyettes kedd este.
Szó sincs a nyugdíjak és a bérek kifizetésének elhalasztásáról vagy blokkolásáról, ahogyan az a nyilvánosságban felmerült – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter.
Jelenleg 900 ezer romániai munkavállaló él a nyugdíjrendszer harmadik pillére, a fakultatív magánnyugdíjalap adta megtakarítási lehetőséggel, míg további mintegy 96 ezren már megkapták az itt felgyűlt pénzüket az első 18 év után.
Drágul a hitelfelvétel az év második felében – figyelmeztetnek szakemberek.
Bár az alapélelmiszerek ára egyelőre nem nő – legalábbis nem az árrés megemelése miatt –, számos területen hozott drágulásokat az év második fele. A legnagyobb áremelkedés a villamosenergia esetében lesz.
A fejlesztési és közigazgatási minisztérium ma közvitára bocsátott egy jogszabálytervezetet, amely szerint szigorú, teljesítményalapú feltételekhez kötik az európai uniós forrásokból finanszírozott beruházásokon dolgozó közalkalmazottak bérpótlékát.
Lesújtó képet vázolt fel Alexandru Nazare pénzügyminiszter a román gazdaság helyzetéről.
Ismét egy aszályos nyárra kell számítani, ami nagyon megnehezíti a gazdák dolgát. Miközben a Kárpátokon túli területeken – ha lassan is, de – bővülnek az öntözhető mezőgazdasági területek, Erdély egyelőre kimaradt a román állami irrigációs beruházásokból.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
szóljon hozzá!