2010. április 09., 10:072010. április 09., 10:07
Beszámolójából megtudtuk, a felügyelőség március 29. és 31. között 56 – összesen háromezer embert foglalkoztató – informatikai és különböző pénzügyi szolgáltatásokat nyújtó céget ellenőrzött. A különböző törvényi és munkavédelmi kihágásokért összesen 40 ezer lej pénzbírságot róttak ki. A kiszabott bírságok kisebbik részét – 13 500 lejt – feketefoglalkoztatásért, illetve a túlórát és a heti szabadnapok számát szabályozó törvényi előírások megszegését kell befizetniük a cégeknek. A bírságok nagyobbik tételét – 26 500 lejt – azonban a munkavédelmi és egészségügyi előírások be nem tartásáért kirótt büntetés teszi ki.
Emilian Roşca szerint ezekre az ellenőrzésekre azért van szükség, mert ha nem szabályozzák az ilyen típusú cégek tevékenységét, akkor az az alkalmazottak olyan szintű túlhajszoltságát vonhatja maga után, hogy idegösszeomláshoz, egyéb betegségekhez és olykor akár halálhoz is vezethet. A munkafelügyelőség igazgatója az IPSOS Interactive Services Kft. esetét hozta fel példának, ahol – mint arról lapunkban is beszámoltunk – az egyik női alkalmazott a kimerültség és a munkahelyi agyonhajszoltság miatt halt meg. Roşca elmondta: az ellenőrzött cégek egy része nem rendelkezik belső munkavédelmi és egészségügyi szabályzattal, nem biztosítanak valós védelmet a túlterheltség ellen.
„A munkaadók nem mérték fel, hogy milyen idegi és fizikai terheléssel jár a túlórázás a szoftver és informatikai technológiai termékek készítésekor, valamint a könyvelés, pénzügyi tanácsadás és hasonló tevékenységek esetén” – nyilatkozta a területi munkafelügyelőség igazgatója. Emilian Roşca ugyanakkor hozzátette: a napi 8 órás munkaidőt sem tartják be, rengeteg a túlóra és ez az alkalmazottak túlterheltségéhez vezet, ráadásul a heti szabadnapokat is elspórolják. A szakember még elmondta: ami a könyvelést illeti, gyakorlatilag semmilyen munkavédelmi szabályozás nem létezik, pedig a számviteli bizonylatok feldolgozása, a pénzügyi összefüggések ellenőrzése, az átlagosnál nagyobb figyelmet és koncentrációt igényel, és teljes egészében igénybe veszi az ember idegrendszerét.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) lefelé módosította a román gazdaságra vonatkozó idei előrejelzését.
Áprilisban 4,9 százalékon stagnált az éves infláció Romániában, a legjelentősebb mértékű, 6,83 százalékos árnövekedést a szolgáltatói szektorban regisztrálták – közölte kedden az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Kérészéletűnek bizonyult a környezetvédelmi minisztérium által meghirdetett roncstraktorprogram, a Környezetvédelmi Alap számítógépes rendszere összeomlott. A portálunk által megkérdezett szakpolitikus szerint a program iránt óriási az érdeklődés.
A bukaresti törvényszék alapfokon elutasította a Greenpeace Románia keresetét, amelyben a környezetvédő szervezet a Neptun Deep beruházás leállítását kérte – számolt be hétfőn a Facebook-oldalán Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
Hétfőn a román deviza erősödött az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank referencia-árfolyama szerint 1,72 banival (0,34 százalékkal) 5,0993 lejre csökkent a pénteki 5,1165 lejről.