Fotó: A szerző felvétele
2009. június 22., 09:482009. június 22., 09:48
A távhőszolgáltatás és a meleg víz jövője Gyergyószentmiklóson címmel hívott össze lakossági fórumot az RMDSZ helyi szervezete. A pénteken estére meghirdetett fórumon a meglepően tömeges részvétel jelezte, a gyergyószentmiklósi tömbházlakók számára nem közömbös a Go. Rt, helyi közüzemek sorsa, illetve érdekli őket az a sarkalatos kérdés: lesz vagy sem fűtés a télen és meleg víz a közeljövőben. Amint arról beszámoltunk, Gyergyószentmiklóson több mint két hete nincs melegvíz-szolgáltatás, mert a felhalmozott gázszámlák miatt a földgázt szolgáltató Hargita Gáz Rt. elzárta a gázcsapot.
A több mint négy órán át tartó lakossági találkozóra leginkább az volt a jellemző, hogy mindenki mondta a maga verzióját a közüzemek távhőszolgáltatásának jövőjéről. Míg Mezei János polgármester a távhő- és melegvíz-szolgáltatás egy magyarországi szakmai befektetőnek való átruházásában látja a fűtésrendszer felújításának lehetőségét és a fűtésgondok megoldását, Pál Árpád képviselő továbbra is kitart amellett, hogy pályázati úton kormány- és uniós pénzeket kellene megszereznie az önkormányzatnak, és meg kellene tartania a szolgáltatást a város tulajdonában.
Ugyanakkor Mezei kifejtette, tudja, hogy sokan elégedetlenek a meleg víz hiánya miatt, azonban konkrét választ nem tudott adni arra a lakossági kérdésre, hogy mikor indítják újra a szolgáltatást. Pál Árpád azt hangoztatta, hogy a pályázati pénzek lehívásában csak akkor tud segíteni, ha nem nyújt be az önkormányzat hibás, pontatlan, hiányos dokumentumokat.
Eközben Szász Sándor, a székelyudvarhelyi közüzemek leköszönt igazgatója röviden vázolta, hogy városában nem vált be a külföldi befektető bevonásával történő fűtésrendszer-felújítás, a lakók elégedetlenek voltak a vaskos számlák és a gyenge minőségű szolgáltatás miatt. Pál Árpád, a csíkszeredai közüzem illetékese szintén részt vett a fórumon, ahol arról értekezett, hogyan lehet kormánypénzen felújítani a távhőrendszert.
A hozzászóló lakók többsége aggályának adott hangot a téli fűtést illetően, és – mint többen is hangoztatták – elvárták volna a konkrét választ. Ennek ellenére Weil Gyula – Mezei tavalyi ellenjelöltje – kérdésére is csak általánosságokban tudott az elöljáró válaszolni. „Olyan fűtés lesz, amit ki tud fizetni a lakosság, és nemsokára újraindítjuk a melegvíz-szolgáltatást is” – szögezte le Mezei János.
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) lefelé módosította a román gazdaságra vonatkozó idei előrejelzését.