2009. október 02., 10:002009. október 02., 10:00
A 2008-as 1570 milliárd dollárról idén 1270 milliárd dollárra csökkent a 400-as listán szereplők összvagyona az amerikai újság számításai szerint. Az első tíz helyezett összesen nagyjából 40 milliárd dollárral lett szegényebb.
A veszteségeket elsősorban a tőzsdei és ingatlanpiacok ingadozása okozta, de a Google egyik alelnöke például egy költséges válás miatt került le a listáról. Az élen Bill Gates áll 50 milliárd dolláros vagyonnal. A Microsoft társalapítóját Warren Buffett amerikai részvénybefektető és Lawrence Ellison, az Oracle szoftverfejlesztő tulajdonosa követi 40, illetve 27 milliárd dollárral.
A 4–7. helyet a Wal-Mart amerikai kiskereskedelmi lánc alapítójának négy leszármazottja foglalja el 19–21,5 milliárd dolláros vagyonnal. Az első tízben szerepel Michael Bloomberg New York-i polgármester is. A politikus – a nevét viselő, jó hírű pénzügyi információ- és hírszolgáltató vállalkozás alapítója – két és fél milliárd dollárt veszített, de vagyona így is 17,5 milliárd dollár a Forbes magazin szerint.
A megismételt romániai elnökválasztás első fordulójának eredménye sokkolta a pénzpiacot, az egyre fokozódó aggodalmak erős érzelmi reakciókat váltottak ki a befektetők és a megtakarításokkal rendelkező lakosság körében is.
Úgy tűnik, péntekre valamelyest mérséklődött az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye, majd az abból eredő kormányválság által okozott sokkhatás.
Az energiaügyi minisztérium ragaszkodik az országos helyreállítási terv újratárgyalásához és a széntüzelésű hőerőművek bezárásának elhalasztásához, mert a létesítmények leállása még nagyobb nyomást gyakorolna az energiaárakra – írta Sebastian Burduja.
Megjelent az ENSZ idei jelentése az emberi fejlettségi szintről, mely a hagyományos statisztikai mutatóknál komplexebb, pontosabb módon hivatott számszerűsíteni az emberi jólét mértékét egy index segítségével.
Az Európai Parlament csütörtökön elfogadta az új autók és kishaszongépjárművek szén-dioxid-kibocsátási teljesítményszabványaira vonatkozó célzott módosítást.
Marcel Boloș európai beruházásokért és projektekért felelős miniszter úgy véli, szóba se jöhet egy hitelmegállapodás a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), ami szerinte az országos helyreállítási tervben foglaltaknál „fájdalmasabb” reformokat vonna maga után.
Az év első három hónapjában 2,496 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), alig 1 százalékkal többet a 2024 januárja és márciusa között jegyzettnél.
Csütörtökön is folytatta lejtmenetét a román fizetőeszköz: a Román Nemzeti Bank (BNR) által 13 órakor kiközölt referencia-árfolyam 5,12 lej/euró volt a szerdai 5,0991 után, ami 0,0231 százalékos növekedést jelent.
Nincs pozitív szcenárió, gazdasági szempontból az idei egy sötét év lesz – vetítette elő derűlátásra nem túl sok okot adóan a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Magyarországon és Horvátországban terjeszkedik a román fogászati vállalat, a Dental Holding – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.