2010. augusztus 17., 09:532010. augusztus 17., 09:53
Ez maga után vonja azt is, hogy a keresők száma 4,732 millióról 4,665 millióra csökken. Ennek nyomán a költségvetés-módosítás során a pénzügyi tárca az év elején becsült 1925 lejes átlagbér helyett 1910 lejes átlagjövedelemmel számol.
Az Országos Munkaerő-elhelyező Ügynökség adatai szerint júliusban 7,43 százalékos volt a munkanélküliség, ami minimális javulás a júniusi 7,44 százalékhoz képest, ám jelentős romlás a tavaly júliusban mért 6,3 százalékkal összehasonlítva. Jelenleg 679 495 munkanélkülit tartanak nyilván a megyei munkaerő-elhelyező ügynökségek, ebből 286 494 nő. Mihai Şeitan munkaügyi miniszter ugyanakkor úgy véli: a munkanélküliség aránya év végén nem haladja majd meg a tavalyi szintet, ám azt elismeri, hogy az állástalanok számának eddigi növekedése hozzájárult az adófizetők számának csökkenéséhez, emiatt vált szükségessé a költségvetés módosítása.
„A munkanélküliségi ráta nem nő. A közelmúltban ugyan növekedett, de nyáron mindig ez a tendencia, valamennyit tovább nő, de nem lépjük túl a tavalyi év végén mért adatot” – nyilatkozta a tárcavezető. Şeitan annak ellenére is optimista, hogy télen még az idénymunka is kevesebb. Azt ugyanakkor elismerte, hogy a munkanélküliség eddigi növekedése mellett főleg a korkedvezményes nyugdíjazások oda vezettek, hogy 4,6 milliárd lejjel ki kell egészíteni a nyugdíj és szociális juttattatások fedezésére szolgáló alapot. Ennek nyomán a pénz várhatóan elegendő lesz arra, hogy az év végéig fedezni lehessen belőle a nyugdíjakat.
A növekvő munkanélküliség ellenére ugyanakkor Şeitan szerint nincs gond a munkanélkülisegély-alappal. A miniszter arra is kitért, hogy hamarosan a kormány elé kerül a garantált minimáljövedelemre vonatkozó törvénytervezet. A jogszabályban rögzített módosítások értelmében a jövőben nem az önkormányzatok, hanem az illetékes szociális hatóság dönt majd a jogosultakról, központi ellenőrzés mellett, hogy kiszűrjék a csalókat. Leszögezte: azok, akik visszaélést követnek el, büntetésre számíthatnak.
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) lefelé módosította a román gazdaságra vonatkozó idei előrejelzését.