Hatékonyabban sikerült lehívniuk az európai uniós alapokat az önkormányzatoknak, mint a minisztériumoknak, ezért előbbieknek több erőforrást és szélesebb döntésjogot kellene biztosítani a következő EU-s költségvetési ciklusban – hívta fel a figyelmet csütörtöki sajtótájékoztatóján Antal Árpád.
2015. október 29., 16:142015. október 29., 16:14
Sepsiszentgyörgy polgármestere rámutatott: a 2007–2013-as uniós ciklusban biztosított pénzekből megvalósult projektekkel ez év végéig kell elszámolni, Románia pedig 6–11 milliárd eurót veszíthet a minisztériumok által menedzselt operatív programok keretében a be nem fejezett beruházások miatt. Ehhez képest az önkormányzatok országos szinten a számukra biztosított támogatás 90 százalékát használták fel eddig, év végéig pedig az arány a 100 százalékot is elérheti.
„A megyei és helyi hivatalok bebizonyították: sokkal hatékonyabban bonyolítják le a pályázatokat, még olyan körülmények között is, hogy a különböző kormányok megnehezítették a tevékenységüket, például állásokat fagyasztottak be, vagy csökkentették a fizetéseket. Kérdés, hogy a döntéshozók a következő költségvetési ciklusra levonják-e a megfelelő következtetéseket, és az önkormányzatok nagyobb erőforrást kapnak-e” – fogalmazott Antal Árpád. Az elöljáró abban reménykedik, hogy a regionális operatív programok nagyobb részét bízzák majd az önkormányzatokra, szerinte ugyanakkor az ágazati programok keretében is nagyobb finanszírozást kaphatnának a helyi döntéshozók.
A háromszéki polgármester arra is kitért, hogy sürgősen csökkenteni kellene az állami és a helyi közigazgatásban biztosított bérek közötti különbségeket. Rámutatott: néhány napja a megyeszékhelyek és nagyvárosok egyesületének vezetőtanácsa szorgalmazta, hogy év végéig dolgozzák ki az egységes bértörvényt, amelyet már jövő év elejétől alkalmazni lehet. Egy minisztériumi alkalmazott jelenleg hatszor többet keres, mint egy ugyanabban a beosztásban valamelyik polgármesteri hivatalnál tevékenykedő beosztott, de a megyei tanácsoknál és a kormány hatáskörébe tartozó helyi intézményeknél is meglehetősen magasak a fizetések.
„Ez ebben a formában igazságtalan, hiszen egy önkormányzati alkalmazott felelőssége sokkal nagyobb, mint a prefektúrán dolgozónak, mégis az utóbbi sokkal nagyobb fizetést vihet haza. Ezeket az aránytalanságokat próbáljuk az új bértörvénnyel megszüntetni” – fejtette ki az elöljáró. Hangsúlyozta: ellenőrizték, hogy az Európai Unió egyetlen tagországában sincs különbség az állami és a helyi közigazgatásban dolgozók fizetése között.
Össztűz zúdul a román jegybank és elemzők részéről a költségvetési hiány csökkentését célzó javaslatok között felmerült pénzügyi tranzakciós illetékre.
A pénzügyminisztérium hétfőn közzétett adatai szerint idén februárban 990,8 milliárd lejre nőtt a román államadósság az előző havi 964,382 milliárd lejről.
Egybehangzó bukaresti sajtóértesülések szerint pénzügyi tranzakciós illeték is szerepel a költségvetési hiány csökkentését célzó, a közös kormányzásra készülő pártok által figyelembe vett intézkedések között.
Az év első négy hónapjában 17 253 vállalkozás szűnt meg Romániában, 6,81 százalékkal több, mint 2024 ugyanezen időszakában – derül ki az országos cégbíróság (ONRC) vasárnap közzétett adataiból.
Magyarország hamarosan visszanyerheti a ragadós száj- és körömfájással kapcsolatos mentességi státuszát az Európai Unión belül – jelentette be Nagy István agrárminiszter.
A gépjárműpark villamosítása terén elért uniós eredmények interaktív bemutatását célozza az Európai Autógyártók Szövetségének új internetes platformja, mely többek között azt is összesíti, mennyibe kerül a villanyautók töltése egy-egy tagállamban.
A pénzügyminisztérium adatai szerint tavaly 12,4 milliárd lej, azaz 2,4 milliárd eurónak megfelelő összegű pótlékot fizettek ki a közszférában – irányította rá a figyelmet pénteken a Hotnews.ro hírportál.
Az idei első negyedévben az euróövezetben 0,2 százalékkal nőtt, az EU-ben pedig stagnált a foglalkoztatási ráta, negyedéves összevetésben pedig a tagállamok közül Romániában csökkent a legnagyobb mértékben ez a mutató.
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) olyan adóreform-csomagot javasol Románia számára, amely az adóterheket a munka adóztatásáról (beleértve a társadalombiztosítási járulékokat is) a fogyasztásra és kisebb mértékben a tőkére kivetett adókra helyezi át.
A kolozsvári táblabíróság felfüggesztette a környezetvédelmi engedélyét az energetikai szempontból egész Erdély számára kiemelten fontos ratosnyai vízerőműnek.
szóljon hozzá!