2013. január 03., 14:032013. január 03., 14:03
Az ünnepeket ugyanakkor közel 8000 személy, 2011-hez képest 27 százalékkal több állampolgár töltötte külföldön, az érintettek pedig szintén mélyebben nyúltak a zsebükbe ebben az évben, elköltve 3,1 millió eurót, amely 15 százalékkal haladja meg a 2011-ben jegyzett adatokat. Az FPTR illetékesei szerint a növekedés annak tudható be, hogy egyrészt a lakosság hozzászokott a pénzügyi válság okozta nehézségekhez, másrészt bízik benne, hogy a korábbinál sikeresebb esztendő következik. „Idén emellett nagyon sokan éltek a szilveszteri árengedményekkel is. A romániaiak bebizonyították, hogy tudnak szórakozni, és hatékonyan kihasználják szabadidejüket” – vélekedtek a felmérés készítői.
Mint kiderült, az év utolsó napjaira mintegy 20 ezren vásároltak üdülési csomagot hegyvidéki szálláshelyen, 25 ezren fürdőhelyen szálltak meg, körülbelül ugyanennyi személy pedig az ország valamely nagyvárosának szállodáját választotta. Ezzel szemben mindössze 500 állampolgár szilveszterezett a tengerparton, és alig százan a Duna-deltában. A legnagyobb érdeklődés ugyanakkor ebben az évben a vidéki turisztikai egységeket övezte, ahol tavalyhoz képest 50 százalékkal több, 27 ezer vendég szállt meg. A díjszabások szinte minden turisztikai egységben csökkentek a téli ünnepek alatt: a tengerparton és a fürdőhelyeken 6, vidéken 10, a nagyobb szállodákban 7, hegyvidéken pedig körülbelül 12 százalékkal olcsóbban lehetett szálláshelyet foglalni karácsony és újév környékén. Az árak kizárólag a Duna-deltában emelkedtek az év többi napjához képest, az itt ünneplő vendégeknek 3 százalékkal kellett többet fizetniük – mutatott rá az idegenforgalmi szövetség. Az árcsökkenésnek köszönhetően a hazai vendéglátó-ipari egységek és szórakozóhelyek kihasználtsága jóval nagyobb volt, mint a korábbi hónapokban.
A felmérés szerint az árak a külföldi turisztikai célpontok esetében is visszaestek az elmúlt időszakban, elsősorban ennek köszönhető, hogy jelentősen növekedett a más országokban ünneplő turisták száma is, akik a korábbi évekhez képest jóval több pénzt költöttek. Ehhez ugyanakkor az is hozzájárult, hogy idén a legtöbb szektorban hosszabb szabadságot kaptak az alkalmazottak az ünnepekre. A legnépszerűbb külföldi célpont egyébként Ausztria, Bulgária, Görögország, Törökország és Franciaország volt. Az FPTR közleményéből az is kiderült, hogy az elmúlt hónapokban egyre több romániai turista interneten foglal szállást, így a szövetség az online foglalási rendszerek adatai alapján készítette a felmérést.
Nincs pozitív szcenárió, gazdasági szempontból az idei egy sötét év lesz – vetítette elő derűlátásra nem túl sok okot adóan a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Magyarországon és Horvátországban terjeszkedik a román fogászati vállalat, a Dental Holding – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Indoklással ellátott véleményt küldött az Európai Bizottság (EB) Romániának, amiért korlátozza a gáztermelők szabadságát a földgáz nagykereskedelmi árának megállapításában.
Miután kétévnyi viszonylagos stabilitás után az elmúlt 5 évben tapasztalt legnagyobb, 2,5 százalékos ugrással kedden az árfolyam átlépte az 5 lej/eurós lélektani határt, szerdán is tovább gyengült a román deviza az európai fizetőeszközzel szemben.
Bár Románia továbbra is az Európai Unió alacsonyabb átlagbéreket kínáló országai közé tartozik, a vásárlóerő-paritás (PPS) alapján már nem szerepel a sereghajtók között – derül ki az Euronews elemzéséből.
Nagyváradon nyitott üzemet a finn Amer Sports – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
A 2022-es energiaválságot követő csökkenés óta a tavalyi második félévben nőtt először a földgáz lakossági ára az Európai Unióban (EU); a legalacsonyabb árakat Magyarországon, Horvátországban és Romániában jegyezték.
Alaposan megrengeti Románia és ezáltal a polgárok pénzügyeit az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye.
A szélsőjobboldali jelölt, George Simion közel 41 százalékos eredménye és a PSD–PNL–RMDSZ-koalíció jelöltjének, Crin Antonescunak a kiesése máris megmutatja a romániai pénzpiacokra gyakorolt első hatásokat.
Kitolta a magyar MVM energetikai cég a német E.ON egyes romániai érdekeltségének átvételére vonatkozó becsléseket annak nyomán, hogy a román hatóságok aggályokat fogalmaztak meg az ügylettel kapcsolatban.