Fotó: Gecse Noémi
Az Európai Bizottság legfrissebb, az általános forgalmi adó (áfa/TVA) begyűjtését górcső alá vevő elemzése szerint Románia költségvetése 6,133 milliárd eurót veszített 2016-ban azért, mert nem volt hatékony a begyűjtés – számolták ki a PwC Románia szakértői.
2018. szeptember 25., 14:192018. szeptember 25., 14:19
Mint közleményükben rámutatnak, 2016-ban Románia az utolsó helyen állt az Európai Unió tagállamainak sorában a begyűjtés hatékonysága tekintetében, miután
Uniós viszonylatban különben összesen 147,1 milliárd euróra rúgott a be nem gyűjtött áfa összege, ami 12,3 százalékos deficitet jelent.
„A közép-kelet-európai térség mind a hat országa, vagyis a Cseh Köztársaság, Magyarország, Lengyelország, Románia, Észtország és Szlovákia továbbra is magas deficitet jegyzett az áfabegyűjtés terén. A legkisebb, 7 százalékos kiesést Észtországban mérték, a legnagyobbat, 35,88 százalékot pedig Romániában. Az adat a térség többi országában a következőképpen alakult: Magyarországon az áfa 13,33 százalékát, Csehországban 14,19 százalékát, Lengyelországban 20,8 százalékát, míg Szlovákiában 25,68 százalékát nem sikerült begyűjteni” – mutat rá a közlemény.
A PwC Románia szakértői felhívják a figyelmet arra is, hogy az elmúlt években több európai uniós tagállam is megreformálta és korszerűsítette az adórendszerét, például bevezette az online számlázást, a tranzakciók valós időben történő ellenőrzését, amelyek mind hozzájárultak az áfabegyűjtés hatékonyságának a növeléséhez, ez lehetne a megoldás Romániában is.
Az OMV Petrom új gázlelőhelyre bukkant Dél-Romániában, a Craiovától 70 kilométerre fekvő Spineni-ben.
Mindenki megkapja a keserű pirulát, de nem egyformán fog fájni – fogalmazta meg Rácz Béla Gergely közgazdász, amikor csütörtökön a Bolojan-kormány által közvitára bocsátott deficitcsökkentő intézkedéscsomagról kérdeztük.
Táncos Barna miniszterelnök-helyettes csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a kormány által javasolt deficitcsökkentő intézkedések nélkül fenntarthatatlanná vált volna a költségvetési hiány.
Ilie Bolojan kormányfő csütörtökön a szakszervezeti szövetségek képviselőivel egyeztetett a Victoria-palotában a deficitcsökkentő intézkedésekről.
A romániai lakosság háromnegyede úgy véli, hogy az elmúlt évben romlott az ország gazdasági helyzete, és csaknem fele szerint romlott az életszínvonaluk. Ezek az INSCOP legfrissebb közvélemény-kutatásának következtetései.
Alighogy Ilie Bolojan miniszterelnök szerdán délután ismertette a tavalyi 9,3 százalékos költségvetési hiány lefaragására kidolgozott gazdasági megszorító intézkedéseket, azok máris bírálatok kereszttüzébe kerültek.
A romániai polgárok közel háromnegyede szerint az ország gazdasági helyzete rosszabb, mint egy éve – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Az Európai Bizottság az üvegházhatást okozó gázok nettó kibocsátásának 90 százalékos csökkentését javasolja 2040-ig – jelentette be a versenypolitikáért felelős biztos.
A romániaiak tavaly mintegy 40 milliárd eurót költöttek el a nagy kiskereskedelmi üzletláncokban, 7,1 százalékkal többet, mint 2023-ban – derül ki a Cushman & Wakefield Echinox szerdán közzétett tanulmányából.
A pénzügyminisztérium és az adóhatóság (ANAF) több mint 9 ezer alkalmazottja tiltakozik szerdán spontán munkabeszüntetéssel az ártalmas munkakörülményekért járó bérpótlék csökkentése ellen – közölte Vasile Marica, a Sed Lex elnöke.
szóljon hozzá!