Fotó: Gecse Noémi
Az Európai Bizottság legfrissebb, az általános forgalmi adó (áfa/TVA) begyűjtését górcső alá vevő elemzése szerint Románia költségvetése 6,133 milliárd eurót veszített 2016-ban azért, mert nem volt hatékony a begyűjtés – számolták ki a PwC Románia szakértői.
2018. szeptember 25., 14:192018. szeptember 25., 14:19
Mint közleményükben rámutatnak, 2016-ban Románia az utolsó helyen állt az Európai Unió tagállamainak sorában a begyűjtés hatékonysága tekintetében, miután
Uniós viszonylatban különben összesen 147,1 milliárd euróra rúgott a be nem gyűjtött áfa összege, ami 12,3 százalékos deficitet jelent.
„A közép-kelet-európai térség mind a hat országa, vagyis a Cseh Köztársaság, Magyarország, Lengyelország, Románia, Észtország és Szlovákia továbbra is magas deficitet jegyzett az áfabegyűjtés terén. A legkisebb, 7 százalékos kiesést Észtországban mérték, a legnagyobbat, 35,88 százalékot pedig Romániában. Az adat a térség többi országában a következőképpen alakult: Magyarországon az áfa 13,33 százalékát, Csehországban 14,19 százalékát, Lengyelországban 20,8 százalékát, míg Szlovákiában 25,68 százalékát nem sikerült begyűjteni” – mutat rá a közlemény.
A PwC Románia szakértői felhívják a figyelmet arra is, hogy az elmúlt években több európai uniós tagállam is megreformálta és korszerűsítette az adórendszerét, például bevezette az online számlázást, a tranzakciók valós időben történő ellenőrzését, amelyek mind hozzájárultak az áfabegyűjtés hatékonyságának a növeléséhez, ez lehetne a megoldás Romániában is.
Az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szombaton közölt adatai szerint 2024 októberében 11 723 különnyugdíjat fizettek ki, 54-gyel kevesebbet, mint előző hónapban.
Donald Trump magabiztos győzelme az amerikai elnökválasztáson új „arcot” ad nemcsak az Egyesült Államoknak, hanem az egész világnak.
Az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat csütörtökön közzétett adatai szerint 2023-ban a teljes munkaidőben foglalkoztatott munkavállalók éves kiigazított átlagbére 37 900 euró volt az EU-ban.
Több mint 1,2 milliárd lejt fordít a kormány a tömegközlekedés korszerűsítésére – jelentette be a csütörtöki kormányülés elején Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Megközelítőleg 100 millió eurós állami támogatást nyújt a kormány a Nokian Tyres nagyváradi üzemének. Az erről szóló határozatot csütörtöki ülésén hagyja jóvá a kabinet.
Csütörtökön nyílik meg a forgalom előtt a moldvai (A7-es) autópálya első, 11 kilométer hosszú szakasza – jelentette be szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Különleges reklámhadjárat keretében Nagy-Britanniában népszerűsíti turisztikai célpontként Románát a bukaresti gazdasági minisztérium.
A romániai hiteligénylők 500–800 lejjel, vagyis 100–150 euróval magasabb banki törlesztőrészletet fizetnek, mint a szomszédos európai uniós országokban élők – derül ki a román hitelpiacon működő AVBS Broker de Credite cég elemzéséből.
Elutasította szerdán az Európai Unió Bírósága (EUB) a Wizz Air keresetét, amelyet a Tarom állami légitársaságnak megítélt román állami támogatásról szóló határozat ellen nyújtott be.
A romániai lakosság egyharmada tervezi, hogy legalább 1000 lejt költ a 2024-es fekete pénteken, de több mint 43 százalékuk azt állítja, hogy nincs félretett pénze, hanem a fizetésére vagy a hitelekre támaszkodik – derül ki egy felmérésből.
szóljon hozzá!