2012. szeptember 21., 09:002012. szeptember 21., 09:00
Több ezer mikrobusz, valamint autóbusz járja az országot törvénytelenül nap mint nap, a jelenség elsősorban a megyeszékhelyekre, illetve ezek környékére jellemző. Az illegális járművekre Vasile Ştefănescu, a hivatásos fuvarozókat tömörítő COTAR szervezet elnöke, valamint Daniel Mazilu, a nemzetközi szállítók egyesületének (ARTRI) főtitkára hívta fel a figyelmet.
A szakemberek rámutattak, legtöbb esetben bejegyzetlen, illetve érvénytelen műszaki vizsgával rendelkező mikrobuszokról és autóbuszokról van szó, egyes járműveken ugyanakkor a megengedettnél több személy utazik, de az is előfordul, hogy a sofőr nem rendelkezik megfelelő típusú jogosítvánnyal.
„A jelenség nagyon súlyos, a hatóságoknak pedig komolyabban kellene foglalkozniuk a problémával. Át kellene fogalmazni a fuvarozásra vonatkozó jogszabályokat úgy, hogy a legfontosabb az utasok biztonsága és kényelme legyen” – vélekedett Daniel Mazilu. Vasile Ştefănescu hozzátette, a törvénytelen és hivatalosan be nem jelentett szállítás is egyre nagyobb méreteket ölt, az állam pedig hatalmas összegektől esik el a tulajdonosok miatt, akik tevékenységük után nem fizetnek illetékeket, és nem szerzik be a szükséges engedélyeket.
A COTAR elnöke rámutatott, az illegális fuvarozásra, valamint a különböző szankciókra vonatkozó 2003/38-as törvény módosításának tervezete a parlament általi elfogadásra vár. „Az állam két dolgot tehet: vagy törvényes eljárásra buzdítja a járműtulajdonosokat, vagy teljesen beszünteti ezek tevékenységét. A probléma ugyanakkor a különböző egyesületek felelőssége is, ezeknek ugyanis nem szabadna megengedniük a kompromisszumos megoldásokat a nagyobb juttatásokért cserébe” – fejtette ki Daniel Mazilu.
A szélsőjobboldali jelölt, George Simion közel 41 százalékos eredménye és a PSD–PNL–RMDSZ-koalíció jelöltjének, Crin Antonescunak a kiesése máris megmutatja a romániai pénzpiacokra gyakorolt első hatásokat.
Kitolta a magyar MVM energetikai cég a német E.ON egyes romániai érdekeltségének átvételére vonatkozó becsléseket annak nyomán, hogy a román hatóságok aggályokat fogalmaztak meg az ügylettel kapcsolatban.
Az A3-as jelzésű észak-erdélyi autópálya problémás szakaszán megépítendő viaduktok műszaki engedélye elbírálásra vár az országos közútkezelő vállalat (CNAIR) műszaki és gazdasági bizottságában, az építkezés így csak később kezdődhet.
Az európai uniós csatlakozás óta látványosan nőtt a romániai lakosság jövedelme, az egyenlőtlenségek azonban nem tűntek el – húzza alá a Romanian Economic Monitor kutatócsoport friss elemzése.
Csalásnak bizonyulhatnak az ellenállhatatlannak tűnő nyaralási ajánlatok, és résen kell lenniük a vakációzásra vágyóknak, hiszen számos „digitális” csapda leselkedhet rájuk – hívta fel a figyelmet az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).
Az ING Bank Románia makrogazdasági szakértőinek várakozásai szerint az ország nominális GDP-je 2034-ben meghaladhatja a 700 milliárd eurót, 2035-ben pedig megközelítheti a 800 milliárd eurót.
Románia gazdasága erős és ellenálló – szögezte le Tánczos Barna pénzügyminiszter szerdán a Facebook-oldalán közzétett posztban.
Márciusban 16 százalékkal, közel 10,5 milliárd euróra nőttek a költségvetés bevételei – jelentette be Marcel Ciolacu miniszterelnök a szerdai kormányülés elején.
Az idei első negyedévben 21.006 vállalkozást töröltek a romániai cégjegyzékből, 16,95 százalékkal kevesebbet, mint 2024 első három hónapjában – derül ki az országos cégbíróság (ONRC) szerdán közölt adataiból.
Az Alstomnak 50 millió eurós kötbért kell fizetnie a Vasúti Reformhatóságnak (ARF), mert nem tartotta be 37 új vasúti szerelvény szállítási ütemtervét – közölte az ARF.