Fotó: Gergely Imre
Nagyszabású tiltakozóakciókat helyezett kilátásba a Sindalimenta Élelmiszeripari Szakszervezeti Szövetség, ha a román kormány eltörli az élelmiszeriparban és a mezőgazdaságban dolgozók adókedvezményét.
2023. július 09., 13:392023. július 09., 13:39
2023. július 09., 13:432023. július 09., 13:43
A Sindalimenta vasárnapi közleményében emlékeztetett, hogy az élelmiszeriparban a külkereskedelmi mérleg hiánya tavaly meghaladta az 5,6 milliárd lejt, ami 20 százalékkal több a 2021-ben jegyzettnél. „Ezeknek a statisztikáknak el kellene gondolkodtatniuk az új kormányt, de úgy tűnik, nem tekinti prioritásnak az élelmiszeripart” – fogalmaztak. Hozzátették, miközben a számítástechnikai (IT) szektorban dolgozókat mind Marcel Ciolacu jelenlegi, mind Nicolae Ciucă volt miniszterelnök „azonnal” biztosította arról, hogy nem nyúlnak a több mint 20 éve érvényben levő adókedvezményeikhez,
Dragoş Frumosu, a szakszervezeti szövetség elnöke szerint a régi és az új kormány „felelőtlen” politikája csak rontani fog Románia gazdasági és pénzügyi helyzetén, és a versenyszférában dolgozók fogják ezt a leginkább megérezni. Az élelmiszeriparban és a mezőgazdaságban dolgozók adókedvezményeinek megszüntetése a munkanélküliek számának emelkedéséhez, sok cég bezárásához és az élelmiszerimport további növekedéséhez fog vezetni – véli Frumosu.
Az adókedvezmények megszüntetése esetén a Sindalimenta nagyszabású tiltakozóakciókat fog szervezni, amelyek menetrendjét később közlik – derül még ki a tájékoztatásból.
A korábbi 2,5 százalékról 1,4 százalékra csökkentette a román bruttó hazai termék (GDP) növekedésére vonatkozó prognózisát a hétfőn közzétett tavaszi gazdasági előrejelzésében az Európai Bizottság.
A befektetők kedvezően fogadták Nicuşor Dan független jelölt választási győzelmét.
Az idei év első négy hónapjában 2214 cég jelentett fizetésképtelenséget, 12,35 százalékkal kevesebb, mint 2024 azonos időszakában, amikor 2526 esetet regisztráltak – közölte hétfőn a cégbíróság (ONRC).
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
szóljon hozzá!