Tavaly 4,8 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) a 2015. évihez képest – közölte kedden gyorsjelentésében az Országos Statisztikai Intézet (INS).
2017. február 14., 11:002017. február 14., 11:00
2017. február 14., 12:132017. február 14., 12:13
A tavalyi negyedik negyedévben a román gazdaság 4,7 százalékkal nőtt 2015 hasonló időszakához mérten, a tavalyi harmadik negyedévhez képest pedig 1,3 százalékos GDP-bővülést jegyeztek. A statisztikai intézet által közölt adat egyezik a román kormány által prognosztizált növekedési ütemmel.
Az Európai Bizottság egy nappal korábban közölt téli előrejelzésében 4,9 százalékos román gazdasági növekedésre számított, a Világbank pedig legutóbbi jelentésében 4,7 százalékos GDP-bővülést valószínűsített 2016-ra. A statisztikai intézet enyhe kiigazításokat hajtott végre, így például a tavalyi első negyedévi GDP-növekedés 1,3 százalékos volt a 2015. utolsó negyedévihez mérten a korábban közölt 1,5 százalék helyett. A tavalyi harmadik negyedévi bővülést is 0,5 százalékra mérsékelték a második negyedévihez képest a korábban közölt 0,6 százalékról.
Tavaly a román gazdaság az első negyedévben 4,3 százalékkal, a második negyedévben 6 százalékkal, a harmadik negyedévben szintén 4,3 százalékkal nőtt az előző évi hasonló időszakhoz mérten. A statisztikai intézet szintén kedden közölte, hogy a román építőipari termelés tavaly 4,8 százalékkal csökkent az előző évihez mérten. Decemberben az építőipari termelés csaknem 28 százalékkal esett vissza 2015 utolsó havához viszonyítva. Az első kilenc hónapban még 1,9 százalékos növekedést jegyeztek az építőipari termelésben.
A statisztikai intézet a múlt héten közölte, hogy tavaly 1,7 százalékkal nőtt a román ipari termelés. A román GDP mintegy egyötödét adó ipar tevékenysége az elmúlt években folyamatosan lassult, így elemzők szerint a román gazdasági növekedés fő hajtóereje a belföldi fogyasztás volt, amelynek növekedését jelzi a kiskereskedelmi forgalom volumenének tavalyi 13,5 százalékos bővülése, valamint az export, amely 5,1 százalékkal gyorsult.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) lefelé módosította a román gazdaságra vonatkozó idei előrejelzését.
Áprilisban 4,9 százalékon stagnált az éves infláció Romániában, a legjelentősebb mértékű, 6,83 százalékos árnövekedést a szolgáltatói szektorban regisztrálták – közölte kedden az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Kérészéletűnek bizonyult a környezetvédelmi minisztérium által meghirdetett roncstraktorprogram, a Környezetvédelmi Alap számítógépes rendszere összeomlott. A portálunk által megkérdezett szakpolitikus szerint a program iránt óriási az érdeklődés.
A bukaresti törvényszék alapfokon elutasította a Greenpeace Románia keresetét, amelyben a környezetvédő szervezet a Neptun Deep beruházás leállítását kérte – számolt be hétfőn a Facebook-oldalán Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
szóljon hozzá!