Tavaly 4,8 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) a 2015. évihez képest – közölte kedden gyorsjelentésében az Országos Statisztikai Intézet (INS).
2017. február 14., 11:002017. február 14., 11:00
2017. február 14., 12:132017. február 14., 12:13
A tavalyi negyedik negyedévben a román gazdaság 4,7 százalékkal nőtt 2015 hasonló időszakához mérten, a tavalyi harmadik negyedévhez képest pedig 1,3 százalékos GDP-bővülést jegyeztek. A statisztikai intézet által közölt adat egyezik a román kormány által prognosztizált növekedési ütemmel.
Az Európai Bizottság egy nappal korábban közölt téli előrejelzésében 4,9 százalékos román gazdasági növekedésre számított, a Világbank pedig legutóbbi jelentésében 4,7 százalékos GDP-bővülést valószínűsített 2016-ra. A statisztikai intézet enyhe kiigazításokat hajtott végre, így például a tavalyi első negyedévi GDP-növekedés 1,3 százalékos volt a 2015. utolsó negyedévihez mérten a korábban közölt 1,5 százalék helyett. A tavalyi harmadik negyedévi bővülést is 0,5 százalékra mérsékelték a második negyedévihez képest a korábban közölt 0,6 százalékról.
Tavaly a román gazdaság az első negyedévben 4,3 százalékkal, a második negyedévben 6 százalékkal, a harmadik negyedévben szintén 4,3 százalékkal nőtt az előző évi hasonló időszakhoz mérten. A statisztikai intézet szintén kedden közölte, hogy a román építőipari termelés tavaly 4,8 százalékkal csökkent az előző évihez mérten. Decemberben az építőipari termelés csaknem 28 százalékkal esett vissza 2015 utolsó havához viszonyítva. Az első kilenc hónapban még 1,9 százalékos növekedést jegyeztek az építőipari termelésben.
A statisztikai intézet a múlt héten közölte, hogy tavaly 1,7 százalékkal nőtt a román ipari termelés. A román GDP mintegy egyötödét adó ipar tevékenysége az elmúlt években folyamatosan lassult, így elemzők szerint a román gazdasági növekedés fő hajtóereje a belföldi fogyasztás volt, amelynek növekedését jelzi a kiskereskedelmi forgalom volumenének tavalyi 13,5 százalékos bővülése, valamint az export, amely 5,1 százalékkal gyorsult.
A romániai polgárok közel háromnegyede szerint az ország gazdasági helyzete rosszabb, mint egy éve – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Az Európai Bizottság az üvegházhatást okozó gázok nettó kibocsátásának 90 százalékos csökkentését javasolja 2040-ig – jelentette be a versenypolitikáért felelős biztos.
A romániaiak tavaly mintegy 40 milliárd eurót költöttek el a nagy kiskereskedelmi üzletláncokban, 7,1 százalékkal többet, mint 2023-ban – derül ki a Cushman & Wakefield Echinox szerdán közzétett tanulmányából.
A pénzügyminisztérium és az adóhatóság (ANAF) több mint 9 ezer alkalmazottja tiltakozik szerdán spontán munkabeszüntetéssel az ártalmas munkakörülményekért járó bérpótlék csökkentése ellen – közölte Vasile Marica, a Sed Lex elnöke.
A szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatok szerint 2025 májusában 5,8 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint áprilisban – közölte szerdán az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Tönkretenné a közép-európai gazdákat az Ukrajnával megkötött brüsszeli alku, amely tovább könnyítené az ukrán mezőgazdasági termékek behozatalát – közölte Nagy István agrárminiszter. A tárcavezető szerint a magyar kormány ezt nem fogadja el.
A kormánykoalíció várhatóan szerdán véglegesíti a deficitcsökkentő intézkedéscsomagot, amelyet július 7-ig kell „törvénybe önteni” – jelentette be Dragoș Anastasiu reformokért felelős miniszterelnök-helyettes kedd este.
Szó sincs a nyugdíjak és a bérek kifizetésének elhalasztásáról vagy blokkolásáról, ahogyan az a nyilvánosságban felmerült – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter.
Jelenleg 900 ezer romániai munkavállaló él a nyugdíjrendszer harmadik pillére, a fakultatív magánnyugdíjalap adta megtakarítási lehetőséggel, míg további mintegy 96 ezren már megkapták az itt felgyűlt pénzüket az első 18 év után.
Drágul a hitelfelvétel az év második felében – figyelmeztetnek szakemberek.
szóljon hozzá!