Tavaly 4,8 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) a 2015. évihez képest – közölte kedden gyorsjelentésében az Országos Statisztikai Intézet (INS).
2017. február 14., 11:002017. február 14., 11:00
2017. február 14., 12:132017. február 14., 12:13
A tavalyi negyedik negyedévben a román gazdaság 4,7 százalékkal nőtt 2015 hasonló időszakához mérten, a tavalyi harmadik negyedévhez képest pedig 1,3 százalékos GDP-bővülést jegyeztek. A statisztikai intézet által közölt adat egyezik a román kormány által prognosztizált növekedési ütemmel.
Az Európai Bizottság egy nappal korábban közölt téli előrejelzésében 4,9 százalékos román gazdasági növekedésre számított, a Világbank pedig legutóbbi jelentésében 4,7 százalékos GDP-bővülést valószínűsített 2016-ra. A statisztikai intézet enyhe kiigazításokat hajtott végre, így például a tavalyi első negyedévi GDP-növekedés 1,3 százalékos volt a 2015. utolsó negyedévihez mérten a korábban közölt 1,5 százalék helyett. A tavalyi harmadik negyedévi bővülést is 0,5 százalékra mérsékelték a második negyedévihez képest a korábban közölt 0,6 százalékról.
Tavaly a román gazdaság az első negyedévben 4,3 százalékkal, a második negyedévben 6 százalékkal, a harmadik negyedévben szintén 4,3 százalékkal nőtt az előző évi hasonló időszakhoz mérten. A statisztikai intézet szintén kedden közölte, hogy a román építőipari termelés tavaly 4,8 százalékkal csökkent az előző évihez mérten. Decemberben az építőipari termelés csaknem 28 százalékkal esett vissza 2015 utolsó havához viszonyítva. Az első kilenc hónapban még 1,9 százalékos növekedést jegyeztek az építőipari termelésben.
A statisztikai intézet a múlt héten közölte, hogy tavaly 1,7 százalékkal nőtt a román ipari termelés. A román GDP mintegy egyötödét adó ipar tevékenysége az elmúlt években folyamatosan lassult, így elemzők szerint a román gazdasági növekedés fő hajtóereje a belföldi fogyasztás volt, amelynek növekedését jelzi a kiskereskedelmi forgalom volumenének tavalyi 13,5 százalékos bővülése, valamint az export, amely 5,1 százalékkal gyorsult.
A Román Nemzeti Bank (BNR) árfolyama szerint egy gramm arany szerdán 440,2758 lejt ér, 4,4194 lejjel (1,01 százalékkal) többet, mint kedden. Ezzel a nemesfém ára újabb rekordot döntött.
Tavaly 14,263 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), 4,5 százalékkal többet, minta 2023-ben – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A sok kisnyugdíjas, illetve az átlagnyugdíj környéki összeggel hónapról hónapra élő idős személy mellett akadnak, akiknek tényleg van mit a tejbe aprítaniuk.
A Magyarországon egyedülálló eredményeket elért, 2024 végén a Budapesti Értéktőzsdére sikeresen bevezetett, innovatív megoldásairól ismert digitális bank fokozza üzleti aktivitását Romániában.
Sorin Grindeanu közlekedésügyi miniszter azt mondja, nem tudott a szerződéskiegészítésről, amelyet a Vasúti Reform Hatóság (ARF) írt alá az Alstommal a román állam által megrendelt 37 elektromos szerelvény leszállítási ütemtervének módosításáról.
Ismertették a 2025-ös költségvetést a Nemzetközi Valutaalap (IMF) Bukarestben tartózkodó küldöttségével, és a nemzetközi pénzintézet képviselői semmiféle ajánlást nem fogalmaztak meg Románia számára – jelentette ki kedden Tánczos Barna.
Az Európai Bizottság és Moldova megállapodást írt alá, hogy függetlenítse Moldovát az orosz energiaellátástól és teljes mértékben integrálja az Európai Unió energiapiacába – tájékoztatott a brüsszeli testület kedden.
Nagyon derűlátó Sorin Grindeanu közlekedési miniszter, aki elégedett a tárcájának szánt idei költségvetés összegével. Olyannyira, hogy mintegy 250 kilométernyi új gyorsforgalmi utat ígér az idei évre.
Fokozatosan épül meg Nagyvárad környékének legnagyobb élményfürdője Félixfürdő határában: a községközpont, Váradszentmárton önkormányzatának egyelőre 10 millió eurós uniós finanszírozást sikerült megszereznie.
Brassó is szerepel azoknak a városoknak a listáján, amely a Luton repülőtér honlapja által 2025-re ajánlott 10 legjobb nyaralási célpont között szerepel.
szóljon hozzá!