Fotó: Gábos Albin
Tavaly 4,8 százalékkal nőtt a román gazdaság – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) által kedden közzétett gyorsjelentésból.
2023. február 14., 11:142023. február 14., 11:14
2023. február 14., 15:512023. február 14., 15:51
A most nyilvánosságra hozott adatsorok szerint a bruttó hazai termék (GDP) 2022 negyedik negyedévében reálértéken 1,1 százalékkal volt nagyobb, mint az előző negyedévben.
2021 azonos időszakához mérten nyers adatként 4,6 százalékkal, a naptárhatásoktól megtisztított adatok szerint 5 százalékkal volt nagyobb a román GDP.
A statisztikai intézet közlése szerint a kiigazított érték szerint az első negyedévben 4,3 százalékkal, a második negyedévben 3,8 százalékkal és a harmadik negyedévben 4,4 százalékkal nőtt a román gazdaság az előző év azonos időszakához mérten. A kiigazított érték szerint a tavalyi első negyedévben 1,4 százalékkal, a második negyedévben 1,2 százalékkal, míg a harmadik negyedévben 1,1 százalékkal nőtt a román gazdaság az előző negyedévekhez mérten.
Elkerüli idén a recessziót Románia gazdasága, a bruttó hazai termék (GDP) növekedése azonban 2023-ban 2,5 százalékra lassul, ami egyértelműen elmarad az egy évvel korábban becsült 4,7 százalékos ütemtől – vetíti előre a BBTE kutatócsoportja.
Az országos előrejelzési bizottság legutóbbi előrejelzésben 4,9 százalékos növekedést vetített előre a 2022-es évre. A Nemzetközi Valutaalap (IMF) eközben éppen 4,8 százalékos gyarapodást várt.
Valamivel borúlátóbb volt az Európai Bizottság és a Világbank, elemzőik 4,5, illetve 4,6 százalékos növekedést jeleztek előre legfrissebb prognózisukban.
Az országos előrejelzési bizottság 2,8 százalékos, az Európai Bizottság 2,5 százalékos, az IMF 3,1 százalékos, a Világbank pedig 2,6 százalékos növekedést vetített előre.
A kolozsvári Babeș–Bolyai Tudományegyetem (BBTE) Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának (KGTK) kutatócsoportja is úgy számol, hogy elkerüli idén a recessziót Románia gazdasága, a GDP növekedése azonban 2,5 százalékra lassul.
A román gazdaság 2023-ban 2,5 százalékkal, 2024-ben 3 százalékkal bővül az Európai Bizottság (EB) téli időközi gazdasági előrejelzése szerint. Az Agerpres által idézett prognózis idénre 9,7 százalékos, jövőre 5,5 százalékos inflációt jósol.
Az EU statisztikai hivatala, az Eurostat által szintén kedden nyilvánosságra hozott adatsorokból ugyanakkor kiderül, hogy az Unió bruttó hazai terméke 2022 negyedik negyedévében stagnált az előző negyedévhez képest, az euróövezet gazdasága 0,1 százalékkal bővült,
A negyedik negyedévben az előző negyedévhez képest Írország (3,5 százalék), illetve Ciprus, Dánia és Románia (egyenként 1,1 százalék) gazdasága bővült a legnagyobb mértékben. Lengyelországban (mínusz 2,4 százalék), Litvániában (mínusz 1,7), Ausztriában (mínusz 0,7), Svédországban (mínusz 0,6), Magyarországon (mínusz 0,4), a Cseh Köztársaságban (mínusz 0,3), Németországban és Finnországban (egyaránt mínusz 0,2), illetve Olaszországban (mínusz 0,1) csökkent a GDP.
A múlt év október-decemberében 2021 negyedik negyedévéhez képest az euróövezetben 1,9 százalékkal, az Európai Unióban pedig 1,8 százalékkal gyarapodott a GDP, miután az előző negyedévben az euróövezetben 2,3 százalékkal, az EU pedig 2,5 százalékkal nőtt.
Az uniós tagállamok közül a legjelentősebb éves gazdasági növekedést Írországban (15,7 százalék) és Romániában (5 százalék) jegyezték, csupán Svédországban (mínusz 0,6 százalék) és Litvániában csökkent a GDP.
Jelentős, akár 20–30 százalékos visszaesés lehet idén a romániai idegenforgalomban a közalkalmazottaknak nyújtott üdülési csekkek körüli módosulások, illetve az áfa megemelése miatt – kongatták meg a vészharangot a turizmusban érdekelt vállalkozók.
Nagy nyomás nehezedik az új otthonban gondolkodókra, hiszen a deficitcsökkentés miatt augusztus elsejétől megszűnik a kedvezményes áfakulcs, és 21 százalékosra emelkedik az új építésű lakások értékesítésekor felszámolt általános forgalmi adó.
A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).
A hosszas csődeljárás után a bíróság döntött az első román fapados légitársaság, a Blue Air felszámolásáról – írta a Profit.ro a csődbiztos közleménye alapján.
Az Európai Bizottság a következő pénzügyi ciklusban gyökeresen átalakítaná a területalapú mezőgazdasági támogatások rendszerét, amelynek legnagyobb vesztesei a kelet-európai gazdák lennének. Ez ellen gyűjtenek aláírásokat a romániai gazdaszervezetek is.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A májusi 5,45 százalékról júniusban 5,7 százalékra nőtt az éves infláció Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A Moody's szerint a kormány első deficitcsökkentő csomagja fontos lépés a költségvetési egyensúly megteremtéshez, ám a felvállalt céloktól való bármilyen eltérés Románia leminősítéséhez vezethet.
Akár ötszörösére is megemelték egyes állami cégek vezetőinek a juttatásait az elmúlt hónapokban, miközben a kormány a takarékossági intézkedéseken dolgozott – közölte Radu Miruță gazdasági miniszter.
A bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévben az előző negyedévhez képest stagnált, 2024 első negyedévéhez képest pedig 0,3 százalékkal nőtt – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett előzetes adataiból.
szóljon hozzá!