2013. február 21., 06:542013. február 21., 06:54
A sztrájkolók az összesen 173 milliárd eurós nemzetközi pénzügyi mentőcsomag fejében a hitelezők által követelt súlyos megszorító intézkedések ellen tiltakoznak, azelőtt, hogy a jövő héten ismét Athénbe érkeznek az Európai Unió, az Európai Központi Bank és a Nemzetközi Valutaalap (IMF) szakértői, hogy áttekintsék a szükségprogram állását. A mostani az elmúlt három évben a harmincadik általános sztrájk Görögországban.
Az EU tagországai közül Görögországban a legnagyobb a munkanélküliség. Az állástalanok aránya novemberben elérte a 27 százalékot, és az előrejelzések szerint az év végéig 30 százalékra emelkedik. Különösen riasztó a helyzet a 15-24 éves korosztály körében, ahol a munkanélküliség 61,7 százalék, és növekszik. A drasztikus bércsökkentések miatt a görögök vásárlóereje az utóbbi három évben a felére esett a GSEE görög szakszervezet munkaügyi intézetének tanulmánya szerint. A minimálbér az idén bruttó 751 euróról 586 euróra zuhant. Az intézet szerint a legújabb megszorító csomag következtében az átlagjövedelem a 2011. évi 25 740 euróról 15-17 ezer euróra esik.
Több mint száz járatot töröltek eközben tegnap a hamburgi repülőtéren amiatt, hogy a biztonsági személyzet ismét sztrájkot kezdett. A Verdi szakszervezet felhívására egyébként már a múlt héten is volt két napig tartó sztrájk Hamburg, Köln/Bonn és Düsseldorf repülőterén, de az akciót beszüntették a hétvégére, hogy teret adjanak a bérkövetelésekről szóló tárgyalásoknak. Ezek azonban nem jártak eredménynyel. A hamburgi repülőtéren 600 biztonsági ember dolgozik egy cég megbízásából. A Verdi azt akarja elérni, hogy a repülőtéri biztonsági szakma mintegy 15 ezer dolgozója Németország-szerte a jelenlegi 11,80 eurós órabér helyett 14,50 eurót kapjon.
A német közszolgálati szférában is olyan szintű az elégedetlenség, hogy sztrájksorozatba kezdtek hétfőn – a bértárgyalásokon előterjesztett követeléseknek elsőként a tanárok adtak nyomatékot munkabeszüntetéssel Berlinben. A német főváros 800 iskolája közül hétfőn 200-ban tartottak egész napos figyelmeztető sztrájkot. Az akcióban több mint háromezer tanár és nevelő vett részt. A közszolgálati dolgozók 6,5 százalékos fizetésemelést és a munkakörülmények javítását követelik a bértárgyalásokon. A munkaadói oldal ezt nem fogadja el, de saját javaslatot egyelőre nem terjesztett elő, pedig a múlt héten már a tárgyalások második fordulóját bonyolították le.
Újságírósztrájk kezdődött eközben szintén hétfőn a BBC-nél a tervezett elbocsátások miatt. A 24 órás akciót a brit újságíró-szakszervezet (NUJ) hirdette meg, miután bejelentése szerint nem sikerült megállapodnia a BBC vezetésével a leépítések kérdésében. A BBC ugyanis a költségtakarékosság és a minőség javítása jegyében öt év alatt hozzávetőleg kétezer fővel akarja csökkenteni a jelenlegi 23 ezres alkalmazotti létszámot és 20 százalékkal a vállalati kiadásokat.
Az NUJ főtitkára, Michelle Stanistreet a sztrájkot bejelentő nyilatkozatában az akciót a munkahelyek és a minőségi újságírás védelmével indokolta. A főtitkár szerint a BBC-alkalmazottakat felháborítják a felső vezetés által hozott rossz döntések, amelyek miatt tapasztalt, tehetséges újságírók megélhetése válik lehetetlenné. A sztrájk egyébként komoly fennakadásokat okozott a BBC hírműsoraiban. A BBC szóvivője nyilatkozatban kért elnézést a közönségtől a fennakadások miatt. Szavai szerint ugyanakkor a sztrájk sem változtat azon a tényen, hogy a BBC-nek jelentős megtakarításokat kell elérnie, és ez számos munkahely megszüntetésével is jár.
A bukaresti törvényszék alapfokon elutasította a Greenpeace Románia keresetét, amelyben a környezetvédő szervezet a Neptun Deep beruházás leállítását kérte – számolt be hétfőn a Facebook-oldalán Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
Hétfőn a román deviza erősödött az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank referencia-árfolyama szerint 1,72 banival (0,34 százalékkal) 5,0993 lejre csökkent a pénteki 5,1165 lejről.
Kölcsönös vámcsökkentésben állapodott meg az Egyesült Államok és Kína.
Műszaki problémák miatt a Környezetvédelmi Alap (AFM) hétfőn leállította a roncstraktorprogramot.
Rekordot döntött Románia első negyedévi külkereskedelmi mérleghiánya – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) hétfőn közzétett adataiból.
Jelentős összegű támogatást hirdetett meg a kormány erdőtelepítésre. Egy hektár tölgyfaerdő telepítése esetén az elérhető teljes támogatás közel húszezer euró, a programban résztvevők húsz éven át évi 640 euró támogatásban részesülnek.
A megismételt romániai elnökválasztás első fordulójának eredménye sokkolta a pénzpiacot, az egyre fokozódó aggodalmak erős érzelmi reakciókat váltottak ki a befektetők és a megtakarításokkal rendelkező lakosság körében is.
Úgy tűnik, péntekre valamelyest mérséklődött az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye, majd az abból eredő kormányválság által okozott sokkhatás.
Az energiaügyi minisztérium ragaszkodik az országos helyreállítási terv újratárgyalásához és a széntüzelésű hőerőművek bezárásának elhalasztásához, mert a létesítmények leállása még nagyobb nyomást gyakorolna az energiaárakra – írta Sebastian Burduja.
Megjelent az ENSZ idei jelentése az emberi fejlettségi szintről, mely a hagyományos statisztikai mutatóknál komplexebb, pontosabb módon hivatott számszerűsíteni az emberi jólét mértékét egy index segítségével.