A pénzügyi és a politikai válság, valamint az újinfluenza miatt drasztikusan csökkent a faluturizmus iránti érdeklődés – jelentette ki tegnap a Krónikának Daragus Attila, az ANTREC faluturisztikai egyesület Kovászna megyei elnöke, a Bálványost is magában foglaló Torja község polgármestere.
Mint tájékoztatott, az elmúlt években már tavasszal lefoglalták karácsonyra és szilveszterre a székelyföldi panziók számottevő hányadát, idén azonban még most, november közepén is pangás jellemző. Eddig karácsonyra a Kovászna megyei panziók 30 százalékát, szilveszterre is csak alig a felét foglalták le.
Daragus szerint az emberek a válság miatt nem költekeznek, a jelenleg Romániában dúló politikai válság pedig tovább növeli a bizonytalanságot, az újinfluenza pedig pánikot kelt. Meglátása szerint ez a magyarázata annak, hogy a többség inkább otthonában kívánja eltölteni a téli ünnepeket is.
A szakember ugyanakkor arról is beszámolt, hogy a válság ellenszereként a panziók üzemeltetői csökkentették az árakat, így szerinte most már a díjszabások nem olyan magasak, hogy egy család ne fizethetne ki egy hétvégét, azonban – tette hozzá – a járványtól való félelemre nincs ellenszerük.
Nem sújtott le azonban a panziókhoz hasonló mértékben a válság a közember számára már-már luxusnak minősülő kikapcsolódási lehetőségekre. „Pontosan ma (tegnap – szerk.) néztük át a szilveszteri foglalásokat, amiből az derül ki, hogy tulajdonképpen a válság nem érződik nálunk, hiszen a szállodánkban már minden helyet lefoglaltak” – nyilatkozta a Krónikának Fülöp Melinda, a szovátai Danubius szálloda értékesítési menedzsere. A hotel honlapján szereplő szilveszteri ajánlat szerint a négyéjszakás szilveszteri ajánlat, teljes ellátással, ünnepi díszvacsorával, uszoda-, szauna-, jakuzzi- és fürdőköpeny-használattal egy főre eléri a 380 eurót. Fülöp Melinda arról is tájékoztatott, hogy a szintén Danubiushoz tartozó, kétcsillagos Brădeţ szálloda szobáit is 50 százalékban kiadták már, és reméli, hogy év végéig a szintén kétcsillagos Făget szállójukban is minden hely elkel a szilveszteri ünnepnapokra. A tehetősebbeknek ugyanakkor még mindig Brassópojána a kedvelt célpontja. Annak ellenére, hogy a szilveszterezés költségei a fejenkénti 1500 eurót is elérhetik, a síparadicsomban szállodákat üzemeltetők nem panaszkodnak sem a válságra, sem az újinfluenzára. A négycsillagos Piatra Mare szállodában a szoba típusának függvényében fejenként 3 ezer lej körüli áron lehet megszállni december 29. és január 3. között, ezért félpanziós ellátást, ingyenes medencehasználatot, illetve ünnepi vacsorát is biztosítanak. A szálláshelyek fele már gazdára talált. A szintén négycsillagos Alpin szállóban is akadnak még üres szobák, aki azonban itt szeretné eltölteni a szilveszter körüli négy napot, annak egy főre 1139–1458 eurót kell előteremtenie. Egyébként ezért az öszszegért sincs teljes ellátás, a vendégek a négy nap során csak reggelit kapnak. Ugyanakkor december 29-én nemzetközi, 30-án olasz estét tartanak, 31-ére szilveszteri vacsorát ígérnek, míg elsején „román brunch”, másodikán dél-amerikai est szerepel az ajánlatban. |
Az ANTREC elnöke elmondta, sokat ártott az ágazatnak, hogy az egészségügyi minisztérium is arra biztatja a lakosságot, hogy ne utazgassanak. „Hogy jöjjenek a turisták, ha azt hallják, hogy még étterembe se menjenek. Nem csoda hát, hogy inkább otthon maradnak és kivárnak” – fogalmazott Daragus, aki bizakodik, hogy a polgárok meggondolják magukat, és az ünnepekre mégis lesz vendég.
A szakember közlése szerint a háromszéki panziókban idén 20 százalékkal alacsonyabbak az árak a tavalyi árszinthez viszonyítva. Karácsonykor három éjszakára a szállás és a teljes ellátás egy háromcsillagos panzióban egy főre száz euróba kerül. Ugyanez az ajánlat az év végén a szilveszter éjszakai menüvel együtt 220 euró. Megtudtuk, amennyiben marad hely, lehet csak szilveszter éjszakára foglalni, akkor 100-200 lejbe kerül a teljes menü.
A szakember szerint a híres fürdőhelyeken is drasztikusan csökkentették az árakat, például Tusnádfürdőn korábban 300 lejnél kezdődött egy éjszakára egy személy számára a szállás, jelenleg már 100 lejért is lehet foglalni. A vendégfogadók egyébként továbbra is a hazai turistákra számítanak. Daragus elmondta, télen az elmúlt években sem voltak magyarországi vagy külföldi vendégek, mert tartanak az útviszonyoktól.
A faluturisztikai szakember szerint a turizmusból élők számára a rugalmasság lehet a mentőöv, többfajta csomagot kell ajánlani, olcsóbbat, a középkategóriást és a drágábbat, hogy minden érdeklődő megtalálja az igényeire és a zsebére szabott kínálatot. Daragus tapasztalata szerint az emberek egy része otthon, házibuliban szilveszterezik, sokan nagyvárosokba utaznak, de aki a falusi panziót választja, hagyományos szilveszteri mulatságra vágyik.Így a kínálatban idén is szerepel a lovas szán, a disznóvágás, a hagyományos ételek, az élő zene és a tűzijáték.
A felsősófalvi Parajdi Kálmán Endre székelyföldi szállásközvetítéssel foglalkozik, ő maga is három szobában szokott vendégeket fogadni. „Korábbi években a magyarországiak kezdtek el érdeklődni a szilveszteri lehetőségek felől, de elcsendesedtek. Őket a marosvásárhelyiek, nagyváradiak és kolozsváriak váltották, de konkrét foglalások idén még alig történtek.
Ha mindenképpen számokban kell beszélni, akkor 8-10 százalékos lehet a konkrét foglalások aránya” – részletezte lapunknak a szállásközvetítő, aki úgy gondolja, két oka lehet a gyenge érdeklődésnek: egyrészt a gazdasági válság, másrészt az újinfluenza, amelyről naponta lehet hallani mind a helyi, mind a magyarországi médiából. Ugyanakkor Parajdi azt is megjegyezte, hogy szerinte mostanáig drágák voltak a szállások, a vendégfogadók most kezdték mérsékelni áraikat.
A hagyományokra alapoznak Gyergyószárhegyen is a faluturisztikai hálózatba bekapcsolódott vendéglátók. A gazdasszonyok a helyi művelődésszervezővel karöltve kosaras bállal készülnek szilveszterre. Azonban előző évekhez képest nagyon gyenge az érdeklődés mind a falusi környezetben zajló szilveszterezés, mind a hagyományos jellegű kosaras bál iránt.
„Mindössze érdeklődés van, foglalás azonban még nincs. Mi készülünk és reménykedünk” – fejtette ki a Krónikának Bartalis Hajnal a faluturizmus-hálózat főgazdasszonya. Mint elmondta, az előző években már ebben az időszakban nagyjából megvoltak a foglalások, tudták, melyik vendégfogadó hány vendégre számíthat. Most azonban csak abban reménykedhetnek, hogy az érdeklődők előbb-utóbb megejtik a foglalást is.
A máréfalvi Életfa vendéglátók egyesületétől eközben megtudtuk, hogy az egyesületben közel 20 család foglalkozik vendéglátással, akik házaikban 1-2 -3 vendégfogadásra alkalmas szobát alakítottak ki. „Sajnos idén szilveszterre nincs csoportos foglalásunk, mindenki a saját kapcsolatrendszerét felhasználva igyekszik kiadni szobáit” – számolt be lapunknak Szallós Kis Judit, az egyesület képviselője. Tőle tudjuk, hogy foglalási igények inkább kulcsosházakra vannak, egy ilyen ház ára a szilveszteri időszakra 1000 euró körül alakul 14 fő részére.
A Madarasi Hargitán található Súgó panzióban sem teltek be még a helyek, bár az előző években ilyenkor már minden helyet lefoglaltak. Kenyeres Emőke, a panzió ügyvezetője lapunk kérdésére közölte, a szilveszteri foglalások felől most kezdenek érdeklődni. „Sajnos az idei foglalásokat nem lehet a tavalyihoz hasonlítani. De még bizakodunk, hogy ha utolsó pillanatban is, de sikerül a szilveszteri szállásértékesítés” – fogalmazott.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.