2012. július 25., 09:012012. július 25., 09:01
Păunescu elmondta, azért épp Kolozsvárt választották a beruházás helyszínéül, mert itt minden feltétel adott erre a célra, a helyszín elsősorban amiatt alkalmas, hogy a térségben alacsony a földrengések valószínűsége, ugyanakkor képzett munkaerőben sincs hiány. A beruházás területigénye összesen egy hektár. „Szuperszámítógép-központot kívánunk létrehozni, amelyet hatalmas szerverparkkal látunk el, elsősorban a gyógyszergyártó és az energetikai ipar számára” – avatott be a részletekbe a szakember. Hozzáfűzte: a tervek szerint néhány tucat embert alkalmaznak, ugyanakkor a műszaki egyetem diákjainak majd lehetőségük nyílik itt elvégezni a nyári szakmai gyakorlatukat.
A megyei önkormányzat és a Tetarom ipari park egyébként együttműködési szerződést kötött a Kolozsvári Műszaki Egyetemmel és az Északnyugati Regionális Fejlesztési Ügynökséggel (ADR-NV), azzal a céllal, hogy elősegítsék a frissen végzett diákok munkavállalását. Claudiu N. Coşier, az ADR-NV igazgatója is arról beszélt a tegnapi eseményen, hogy az általa vezetett ügynökség minden támogatást megad a beruházás fejlesztéséhez, amelyet megpróbálnak egységes keretbe integrálni a korábbi informatikai kezdeményezésekkel, fejlesztési tervekkel.
Korábban, 2009-ben a Star Storage Bukarestbe telepített hasonló számítástechnikai központot, az ottani beruházás értéke a tervek szerint 4 millió euró volt, majd ez az összeg 6 millió euróra nőtt. Horea Uioreanu ugyanakkor elmondta: a megyei önkormányzat más számítástechnikai cégekkel is tárgyal, a Kolozsváron kutató- és fejlesztési központot üzemeltető Garmin vállalat ugyanis GPS-készülékek gyártását tervezi, amely újabb 200 munkahelyet teremthet.
A szélsőjobboldali jelölt, George Simion közel 41 százalékos eredménye és a PSD–PNL–RMDSZ-koalíció jelöltjének, Crin Antonescunak a kiesése máris megmutatja a romániai pénzpiacokra gyakorolt első hatásokat.
Kitolta a magyar MVM energetikai cég a német E.ON egyes romániai érdekeltségének átvételére vonatkozó becsléseket annak nyomán, hogy a román hatóságok aggályokat fogalmaztak meg az ügylettel kapcsolatban.
Az A3-as jelzésű észak-erdélyi autópálya problémás szakaszán megépítendő viaduktok műszaki engedélye elbírálásra vár az országos közútkezelő vállalat (CNAIR) műszaki és gazdasági bizottságában, az építkezés így csak később kezdődhet.
Az európai uniós csatlakozás óta látványosan nőtt a romániai lakosság jövedelme, az egyenlőtlenségek azonban nem tűntek el – húzza alá a Romanian Economic Monitor kutatócsoport friss elemzése.
Csalásnak bizonyulhatnak az ellenállhatatlannak tűnő nyaralási ajánlatok, és résen kell lenniük a vakációzásra vágyóknak, hiszen számos „digitális” csapda leselkedhet rájuk – hívta fel a figyelmet az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).
Az ING Bank Románia makrogazdasági szakértőinek várakozásai szerint az ország nominális GDP-je 2034-ben meghaladhatja a 700 milliárd eurót, 2035-ben pedig megközelítheti a 800 milliárd eurót.
Románia gazdasága erős és ellenálló – szögezte le Tánczos Barna pénzügyminiszter szerdán a Facebook-oldalán közzétett posztban.
Márciusban 16 százalékkal, közel 10,5 milliárd euróra nőttek a költségvetés bevételei – jelentette be Marcel Ciolacu miniszterelnök a szerdai kormányülés elején.
Az idei első negyedévben 21.006 vállalkozást töröltek a romániai cégjegyzékből, 16,95 százalékkal kevesebbet, mint 2024 első három hónapjában – derül ki az országos cégbíróság (ONRC) szerdán közölt adataiból.
Az Alstomnak 50 millió eurós kötbért kell fizetnie a Vasúti Reformhatóságnak (ARF), mert nem tartotta be 37 új vasúti szerelvény szállítási ütemtervét – közölte az ARF.