2010. augusztus 13., 12:002010. augusztus 13., 12:00
Ez a növekedés az egyik leggyengébb az EU-tagállamok körében, és eltörpül a teljes európai közösségre mért 1 százalékos növekedési átlagérték mellett. Az Eurostat pénteken bemutatott adatai szerint az Európai Unió gazdasága, de az euróövezeté is 1 százalékkal nőtt a második negyedévben az év első három hónapjához képest, nagyrészt a jóval a várakozások fölött teljesítő Németországnak köszönhetően, ahol a GDP 2,2 százalékkal nőtt.
Az Unió tagállamai közül – amelyeknél rendelkezésre álltak a második negyedévre vonatkozó nemzeti össztermék számadatai – Romániánál csak öt állam produkált gyengébb teljesítményt, köztük Görögország is, ahol az Unióban egyedülállóan 1,5 százalékos negyedéves gazdasági visszaesést mértek. Németországnak, a legnagyobb európai gazdaságnak és a kontinens legfontosabb exportőrének volt a legegészségesebb gazdasági fejlődése, amelyet a befektetések és az exportok tápláltak. Litvánia gazdaságában is jelentős, 2,9 százalékos növekedés mutatkozott, Észtországban pedig a GDP 2 százalékkal gyarapodott, de csak bruttó értékben. Mint beszámoltunk, a Nemzetközi Valutaalap (IMF) és az Európai Bizottság 1,5–2 százalékos gazdasági növekedést tart valószínűnek Románia esetében 2011-re. Ezzel ellentétben az ING Bank vezető közgazdásza, Nicolae Chideşciuc 2 százalékos csökkenést jósol a jövő évre.
Eközben az Országos Statisztikai Hivatal arra is rámutat, hogy a bruttó hazai termék is 0,3 százalékkal nőtt a második negyedévben az elsőhöz képest, de jelentős csökkenést mutat a 2009-es év hasonló időszakához képest, így a gazdaság az első hat hónapban 1,5 százalékkal esett vissza. Az adatok összhangban vannak az elemzők és a Nemzetközi Valutaalap szakértőinek várakozásaival. A készenlétihitel-megállapodást értékelő IMF-küldöttség vezetője nemrég azt mondta: jóllehet a második negyedévben a gazdaság enyhe növekedést regisztrál, a következő két negyedévben ismét csökkenni fog, így év végére 1,9 százalékos lesz a gazdasági viszszaesés.
Az első három hónapban az előző negyedévhez képest 0,3 százalékkal csökkent a gazdaság, bruttó értékben pedig 2,6 százalékkal 2009 első negyedévéhez képest. Mint ismeretes, a gazdaság 2008 harmadik negyedévében került recesszióba, miután az előző három hónaphoz képest a GDP 0,1 százalékkal csökkent. Azóta minden negyedévben csökkent a gazdaság, leszámítva a 2009 harmadik negyedévében regisztrált enyhe, 0,1 százalékos növekedést. A romániai hatóságok és az IMF illetékesei egyébként arra számítanak, hogy 2011-ben helyreáll a gazdasági növekedés, a GDP 1,5–2 százalékkal bővülhet.
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) lefelé módosította a román gazdaságra vonatkozó idei előrejelzését.