Szemfényvesztés vagy valós segítség? – leghamarabb decembertől jöhet a sokak által már novemberre várt minimálbér-emelés

Szemfényvesztés vagy valós segítség? – leghamarabb decembertől jöhet a sokak által már novemberre várt minimálbér-emelés

Mikor lesz több pénz a bankkártyán? Egyelőre még bizonytalan a minimálbér-emelés időpontja

Fotó: Kristó Róbert

Ellentmondásos a minimálbér-emelés megítélése a szakszervezetek és a munkáltatók körében. Előbbiek elkerülhetetlennek tartják a növelést, hogy fékezzék a munkaerő-elvándorlást, ám a vállalkozók szerint az intézkedés szemfényvesztés csupán, hogy több adót hajtson be az állam. Szerintük inkább a vállalkozók versenyképességét kellene növelni.

Bálint Eszter

Bíró Blanka

2018. október 25., 09:422018. október 25., 09:42

Leghamarabb december elsejétől nőhet a minimálbér, de az is megtörténhet, hogy 2019. január elseje lesz a fizetésemelés és egyben a differenciált minimálbér bevezetésének időpontja Viorica Dăncilă kormányfő szerdai nyilatkozata alapján.

Ugyan korábban az Országos Előrejelzési Bizottság (CNP) és a munkaügyi minisztérium is – élen Lia Olguța Vasilescu tárcavezetővel – november elsejei bevezetést rebesgetett, a miniszterelnök szerdán egyértelműen leszögezte: „semmi szín alatt november elsejétől”. „Beszéltünk a szakszervezetekkel. Megnézzük, hogy december elsejétől vagy január elsejétől időszerű” – válaszolta a miniszterelnök a minimálbér emelését firtató újságírói kérdésre.

Egyetértését fejezte ki ugyanakkor a differenciált minimálbér kapcsán. „Nem, nem diszkrimináció, van ilyen más tagállamokban is” – mondta. Amikor pedig arról kérdezték, hogy befagyaszthatják-e a fizetéseket 2019-ben, ahogyan az Eugen Teodorovici pénzügyminiszter által a brüsszeli illetékesekhez elküldött dokumentumban szerepel, a miniszterelnök közölte: „a kormányülés elején bejelentem. Természetesen nem értek egyet ezzel.”

Megállapodtak az összegről 

A munkaügyi minisztérium amúgy kedd este, a szakszervezetek és a munkáltatói szövetségek képviselőivel folytatott egyeztetést követően közleményben tudatta, hogy

megállapodás született a minimálbér emeléséről, mint ahogy a megkülönbözetett minimálbérről is. Az egyetlen pont, amelyben még nézeteltérés van a felek között, az az, hogy mikortól alkalmazzák.

A keddi megbeszélésen Viorica Dăncilă kormányfő, valamint Lia Olguța Vasilescu munkaügyi és Eugen Teodorovici pénzügyminiszter ismertette a társadalmi partnerekkel a kormányhatározat-tervezetet, ami havi 2080 lejre emeli a bruttó minimálbér összegét, ami nettó értékben a jelenlegihez képest 100 lejes emelkedést jelent.

Idézet
Ugyanakkor az a döntés született, hogy bevezetik a tanulmányok szintje vagy a szolgálati idő alapján meghatározott differenciált bruttó minimálbért, amit még 2011 előtt alkalmaztak Romániában, ez 2350 lej lesz, vagyis 13 százalékkal több, mint amit azok keresnek, akiknek nincs felsőfokú végzettségük vagy legalább 15 évnyi szolgálati idejük”

– mutat rá a munkaügyi tárca közleménye.

Eszerint a szakszervezetekkel és munkáltatói szövetségekkel folytatott keddi egyeztetésen arra az egyhangú következtetésre jutottak, hogy a minimálbér emelésére szükség van, nézeteltérés csak annak kapcsán alakult ki, hogy mikortól alkalmazzák, miután a szakszervezetek azt kérték, hogy még idén november elsejétől, a munkáltatók azonban csak 2019. január elsejétől szeretnék.
„A kormány a lehető legrövidebb időn belül döntést hoz, amit nyilvánosságra hoznak, hogy a hitelutalványozók és a romániai vállalkozások elő tudják készíteni az intézkedés gyakorlatba ültetését” – szögezi le a közlemény.

Elvándorol az országból a munkaerő

A minimálbér-növelés szükségessége megkérdőjelezhetetlen, hiszen lassan kiürül az ország, a fiatalok százezerével vándorolnak el külföldre, mert itthon nem tudnak megélni – szögezte le szerdán a Krónika megkeresésére Bong Vilmos, az Alfa Kartell szakszervezeti szövetség Kovászna megyei elnöke. Hozzátette, elfogadja, hogy vannak olyan vállalkozások, amelyek a megemelt minimálbért nem tudják előteremteni, de meglátása szerint erről szól a kapitalizmus. „A vállalkozók, ha nyereséget termelnek, jól élnek, de el kell fogadniuk, hogy az éremnek van egy másik oldala is, a munkavállalókat meg kell fizetni, és vannak olyan helyzetek, amikor esetleg nem működnek jól a dolgok” – szögezte le a szakszervezeti vezető. Meglátása szerint amúgy

a kormánynak kötelező módon lépnie kell, hogy változzon a jelenlegi helyzet, hogy megfékezzék a munkaerő-kivándorlást, és erre kevés eszköz áll a rendelkezésére.

„Az adókedvezmények mellett a kormány csak azt tudja tenni, hogy lassan emelgeti a minimálbért, a szakszervezetek évek óta küzdenek ezért” – emlékeztetett Bong Vilmos.

Galéria

Fotó: Gecse Noémi

Országos kollektív szerződést várnak

Kérdésünkre közölte továbbá, hogy a differenciált minimálbér-emeléssel is egyetértenek, ám ezt így önmagában nem tartják elégségesnek, szerintük ki kellene egészíteni az országos szintű kollektív munkaszerződés visszaállításával. A szakszervezeti vezető szerint elhibázott lépés volt, hogy az egységes kollektív munkaszerződést 2011-ben megszüntették, hiszen az a szakszervezeti és a munkáltatói szövetségek megegyezése alapján jött létre, valós helyzeteket rendezett, nem volt szükség a kormány beavatkozására. Bong Vilmos ugyanakkor úgy véli,

a munkáltatóknak is be kellene látniuk, hogy erre a szerződésre szükség van, hiszen közepes és hosszú távon ez jelentene kiszámíthatóságot mindkét fél számára.

„Ami bekerül az országos kollektív munkaszerződésbe, nem egy-két napra szól, tisztázza a munkaviszony sajátos vetületeit, ugyanakkor mind a két félnek többletjogokat és többletkötelezettségeket ír elő” – összegzett az Alfa Kartell Kovászna megyei vezetője.

Ne legyenek illúzióink?

„A minimálbér-növelés valójában szemfényvesztés, senkinek ne legyenek illúziói, hogy a kormány a fizetések növelését tartja szem előtt, valójában az áll a háttérben, hogy a saját bevételeit akarja növelni” – fogalmazta meg kérdésünkre Édler András, a Kovászna Megyei Kereskedelmi és Ipakamara elnöke. Mint hangsúlyozta,

azzal, hogy emelkedik a minimálbér, több adó folyik be az államkasszába, és ezzel csökken a költségvetés hiánya.

„A béreket a piacnak kellene szabályoznia, a minimálbér-növelés nem állítja le a munkaerő-elvándorlást, hiszen a vállalkozó, ha szüksége van szakemberre, annyi fizetést ad, amennyit a piac diktál, és amennyit megengedhet magának” – vallja a gazdasági szakértő.

Meglátása szerint különben az a probléma gyökere, hogy a romániai vállalkozók nem tudnak akkora bért adni, mint a külföldiek, mert nem elég versenyképesek a piacon.

Idézet
Az államnak abban kellene segítenie a vállalkozókat, hogy növeljék a versenyképességüket – infrastruktúra-fejlesztéssel, közberuházásokkal és a bürokrácia csökkentésével” 

– szögezte le Édler. Mint érvelt, amíg nincsenek megfelelő utak, a romániai cégek eleve versenyhátrányból indulnak, hiszen időben és pénzben is többe kerül, amíg eljuttatják termékeiket külföldre. A rossz utakon hosszabb ideig tart és drágább a szállítás, ez azonnal tükröződik az árban, és rontja az itteni vállalkozók helyzetét.

A kamara elnöke egyúttal arra is ráirányította a figyelmet, hogy a vállalkozók az európai uniós pénzek lehívásától is ódzkodnak, mert Romániában hatalmas a bürokrácia, „papírhegyeket kell gyártani”, miközben például Lengyelországban vagy Magyarországon ezt sokkal egyszerűbben megtehetik. „Az állami közberuházások felpörgetése a gazdaság egyik fontos előremozdítója lehetne, a világon mindenhol fontos szerepe van a magánberuházások mellett, ám nálunk a közberuházásokra fordítható összegeket a kormány nyugdíjakra és a közalkalmazottak fizetésére költi” – osztotta meg véleményét Édler András, aki úgy véli, sokkal célravezetőbb lenne, ha a kormány ezekre fektetne hangsúlyt a minimálbér-növelés helyett.

Összetett kérdés

Egyértelmű, hogy alacsonyak a bérek, hogy magas a munkaerő-elvándorlás, ám nagyon összetett kérdés, hogy ezen a helyzeten miként lehet javítani – fogalmazott hasonlóképpen  megkeresésünkre Gyerkó László, a Romániai Magyar Közgazdász Társaság (RMKT) elnöke. Mint elmondta, a bérek mellett sok más tényező is hozzájárulhat ahhoz, hogy itthon tartsák a fiatal szakembereket, például a vonzó munkakörülmények és a szakmai fejlődés lehetősége.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. április 15., hétfő

Energiapiaci szereplőket bírságolt az ANRE a piac manipulálása miatt

Összesen 18 millió lejre bírságolt az Országos Energetikai Szabályozó Hatóság (ANRE) három vállalatot a villamosenergia-nagykereskedelmi piaci tranzakciók szabályainak megsértése miatt.

Energiapiaci szereplőket bírságolt az ANRE a piac manipulálása miatt
2024. április 15., hétfő

Történelmi mélypontra csökkent a romániai áramfogyasztás vasárnap

Történelmi mélypontra csökkent az áramfogyasztás Romániában – írta az economedia.ro a Transelectrica adatai alapján.

Történelmi mélypontra csökkent a romániai áramfogyasztás vasárnap
2024. április 14., vasárnap

Nagyobb fizetésért váltanának a legtöbben munkahelyet, de fontos a leendő munkáltató megítélése is

A következő időszakban munkahelyváltást tervezők körében a vezető ok a magasabb fizetés, a következő legfontosabb számukra az otthoni munkavégzés lehetősége – derül ki az eJobs munkaerő-közvetítő platform friss felméréséből.

Nagyobb fizetésért váltanának a legtöbben munkahelyet, de fontos a leendő munkáltató megítélése is
2024. április 13., szombat

A Genius további 300 városba terjeszkedik országszerte

Amikor egyre több ügyfél vásárol online, a Genius szolgáltatás, amely ingyenes kiszállítást, speciális ajánlatokat biztosít több mint 10 millió termék esetén, most kiterjeszkedik 300 új városba, elérhetővé téve az online vásárlást még több ember számára.

A Genius további 300 városba terjeszkedik országszerte
2024. április 12., péntek

Keveseknek emelkedett a bére, rengeteg romániai munkavállaló „állna eperszedőnek”

A romániai alkalmazottak alig 12 százaléka kapott legalább az infláció mértékének megfelelő béremelést 2023-ban, ugyanakkor 58 százalék azt tervezi, hogy külföldön vállal munkát idén.

Keveseknek emelkedett a bére, rengeteg romániai munkavállaló „állna eperszedőnek”
2024. április 12., péntek

Visszaesett a külföldi befektetések értéke az első két hónapban

Éves viszonylatban 8 százalékkal csökkent a külföldi befektetések értéke Romániában az év első két hónapjában – közölte pénteken a Román Nemzeti Bank (BNR).

Visszaesett a külföldi befektetések értéke az első két hónapban
2024. április 12., péntek

A magyar és a román piacnak köszönhetően nőtt egy osztrák cég árbevétele

A magyar és román piacnak köszönhetően nőtt az osztrák SW Umwelttechnik építőipari vállalat értékesítési árbevétele 2023-ban, üzemi eredménye és nyeresége azonban kissé csökkent – derül ki a cég honlapján pénteken publikált éves jelentésből.

A magyar és a román piacnak köszönhetően nőtt egy osztrák cég árbevétele
2024. április 12., péntek

Lejtmenetbe kapcsolt a román deviza, újabb csúcson az arany ára

Újabb rekordot döntött az arany ára: a Román Nemzeti Bank (BNR) árfolyama szerint pénteken a csütörtöki 347,0367 lejről 359,6861 lejre nőtt a hivatalos árfolyam.

Lejtmenetbe kapcsolt a román deviza, újabb csúcson az arany ára
2024. április 12., péntek

Egy hajszálnyival nőtt februárban az átlagbér, óriási a különbség egyes ágazatok között

Februárban januárhoz képest 17 lejjel (0,3 százalékkal) 4876 lejre nőtt a nettó átlagbér – közölte az Országos Statisztikai Intézet. A bruttó átlagbér 7990 lej volt az idei második hónapban, 14 lejjel (0,2 százalékkal) több, mint egy hónappal korábban.

Egy hajszálnyival nőtt februárban az átlagbér, óriási a különbség egyes ágazatok között
2024. április 11., csütörtök

Ismét perrel fenyegetik a napelemszerelők a Környezetvédelmi Alapot

Egy vállalkozás kész beperelni a Környezetvédelmi Alapot, amiért a román állam nem fizet a cégeknek a napelemes áramtermelő rendszerek háztartási telepítését ösztönző Zöldház programban.

Ismét perrel fenyegetik a napelemszerelők a Környezetvédelmi Alapot