2011. március 02., 09:382011. március 02., 09:38
A terv jövőre 550 milliárd forinttal, 2013-ban és 2014-ben 900 milliárd forinttal javítja az államháztartás egyenlegét. Javasolják, hogy az új alkotmány az államadósság maximumát is tartalmazza – közölte a miniszter, hozzáfűzve, hogy biztonságos szintre kell csökkenteni az államadósságot. A nemzetgazdasági miniszter szerint a Széll Kálmán Tervvel és az Új Széchenyi Tervvel megalapozható egy 4-6 százalék közötti gazdasági növekedés, és az intézkedések az államadósság csökkentése révén beállítják az ország potenciális növekedési ütemét. „Sereghajtóból éllovasok szeretnénk lenni, ez gazdaságtörténeti áttörés lesz” – jelentette ki a miniszter. Elmondta: minden olyan intézkedést meghoznak, amely ezt a célt segíti megvalósítani, hét területen szerkezeti átalakításokkal, strukturális reformokkal érik el, hogy megszűnjön a pazarlás, és az adósság ne halmozódjon tovább.
Matolcsy György szavai szerint a kormány a lehetséges forgatókönyvek közül azt választotta, amely a bajok gyökerét megtalálva közép- és hosszú távon fenntartható növekedési útra tereli Magyarországot. Szerinte az adósságot, az eladósodást, az államadósságot kell „megtámadni”. A tervezett intézkedések között említette, hogy a foglalkoztatás terén segély helyett munkát szeretnének kínálni, továbbá csökkentenék a rokkantnyugdíjasok arányát, és közmunkát ajánlanának nekik.
Fordulatot sürgetett az oktatás területén is, Magyarország ugyanis nagyon lemaradt a természettudományos és a mérnökképzésben. Mint mondta, akkor tudnak segíteni a vállalkozásoknak és a családoknak, hogy csökkentsék adósságterhüket, ha az állam ledolgozza az adósságát, visszanyeri a hitelét. Ezért volt szükség egy politikai döntésre, és ezért van szükség fordulatokra – jegyezte meg. Lehetnek egyszeri adósságcsökkentő lépések, erre fel kell használni a magán-nyugdíjpénztári vagyon állami nyugdíjrendszerbe viszszatérő részét. Alacsony költségvetési hiányra van szükség, a foglalkoztatás emelésére és a beruházások bővítésére – mondta a miniszter.
A magán-nyugdíjpénztári vagyon az előzetes számítások szerint nagyjából 63 százalékát tudják államadósság-csökkentésre fordítani. „A 82 százalékos szintről le tudunk jönni 76-77 százalékos szintre – tette hozzá. Második lépésben vállalni kell egy pontos, szigorú, takarékos államháztartás működtetését, megszületett a politikai döntés, hogy Magyarország 2014 végéig egy fokozatosan csökkenő államháztartási hiány pályájára áll rá – mondta Matolcsy György. Szavai szerint a költségvetés bevételei közé a bankadót „három évre, teljes összegben érdemes beszámítani”, ennek összege összesen 180 milliárd forint.
Orbán Viktor miniszterelnök szerint a Széll Kálmán Terv célja az adósságveszély elhárítása annak érdekében, hogy a magyarok munkájából ne mások gazdagodjanak. „Győzni indulunk. Alaposan felkészültünk a küzdelemre az elmúlt kilenc hónapban. De tudnunk kell, hogy ebben a küzdelemben csak az átfogó támadás lehet sikeres. Az életünk minden területén – az egészségügytől az oktatáson át a közlekedésig – le kell győzni az adósságot. Ha ezt sikeresen véghezvisszük, akkor végre mi, magyarok fogunk gazdagodni a saját munkánkból. Akkor mindenkinek könnyebb lesz az élete, és jobbak lesznek a személyes kilátásai” – írja a kormányfő a Széll Kálmán Terv előszavában.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) lefelé módosította a román gazdaságra vonatkozó idei előrejelzését.
Áprilisban 4,9 százalékon stagnált az éves infláció Romániában, a legjelentősebb mértékű, 6,83 százalékos árnövekedést a szolgáltatói szektorban regisztrálták – közölte kedden az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Kérészéletűnek bizonyult a környezetvédelmi minisztérium által meghirdetett roncstraktorprogram, a Környezetvédelmi Alap számítógépes rendszere összeomlott. A portálunk által megkérdezett szakpolitikus szerint a program iránt óriási az érdeklődés.
A bukaresti törvényszék alapfokon elutasította a Greenpeace Románia keresetét, amelyben a környezetvédő szervezet a Neptun Deep beruházás leállítását kérte – számolt be hétfőn a Facebook-oldalán Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.