2012. február 20., 09:202012. február 20., 09:20
Dacian Cioloş pénteken Bukarestben rámutatott: az ország azt a százmillió eurós uniós támogatást veszítheti el, amely a vidéki települések internet-hozzáférésének biztosítására áll rendelkezésre a 2007 és 2013 közötti időszakban. A biztos közölte, hogy a projektre 8 millió eurót különítettek el az Unió strukturális alapjaiból, 25-öt pedig a vidékfejlesztésre szánt keretből, azonban a román fél még sem a megvalósíthatósági tanulmányt, sem a projekt alkalmazási stratégiáját nem dolgozta ki. „Románia az egyike azon uniós tagállamoknak, amelyekben a legalacsonyabb a vidéki települések lakóinak internethozzáférési aránya” – mutatott rá Cioloş. Hozzátette, Bukarest többéves késében van a projekt megvalósulásához szükséges megvalósíthatósági tanulmány kidolgozásával. „Ki kell dolgozni a stratégiát, a megvalósíthatósági tanulmányt, majd ki kell írni a közbeszerzési eljárást a projekt megvalósítására” – hangsúlyozta az EU-biztos. Hozzátette: egyre közeledik a kritikus határidő, ami után már nem lesz idő mindezek elvégzésére.
Az EB munkaerő-elhelyezési és szociális főosztálya szintén pénteken jelentette be, hogy az elkövetkező napokban felfüggeszti a Humánerőforrás-fejlesztési Ágazati Operatív Program (POSDRU) romániai kifizetéseit. Indoklásként azt hozta fel, hogy az ellenőrzéssel megbízott román szakhatóság 2011-es jelentésében jelentős hiányosságokra hívta fel a figyelmet a program menedzsmentjében. Ilyen esetekben az uniós jogszabályok lehetővé teszik, hogy az EB legtöbb hat hónapra felfüggessze a kifizetéseket. Az EB illetékes főosztálya rámutat: a kifizetési moratóriumot akkor oldják fel, amikor az auditot végző hatóság megállapítja, hogy a rendellenességek megszűntek.
Dacian Cioloş ennek kapcsán azon véleményének adott hangot, hogy a kifizetések leállítása nem érinti azon projekteket, amelyeket már elfogadtak. Arra ugyanakkor nem tudott választ adni, hogy a pályázókat az állami költségvetésből fizetik-e majd ki.
Az A3-as jelzésű észak-erdélyi autópálya problémás szakaszán megépítendő viaduktok műszaki engedélye elbírálásra vár az országos közútkezelő vállalat (CNAIR) műszaki és gazdasági bizottságában, az építkezés így csak később kezdődhet.
Az európai uniós csatlakozás óta látványosan nőtt a romániai lakosság jövedelme, az egyenlőtlenségek azonban nem tűntek el – húzza alá a Romanian Economic Monitor kutatócsoport friss elemzése.
Csalásnak bizonyulhatnak az ellenállhatatlannak tűnő nyaralási ajánlatok, és résen kell lenniük a vakációzásra vágyóknak, hiszen számos „digitális” csapda leselkedhet rájuk – hívta fel a figyelmet az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).
Az ING Bank Románia makrogazdasági szakértőinek várakozásai szerint az ország nominális GDP-je 2034-ben meghaladhatja a 700 milliárd eurót, 2035-ben pedig megközelítheti a 800 milliárd eurót.
Románia gazdasága erős és ellenálló – szögezte le Tánczos Barna pénzügyminiszter szerdán a Facebook-oldalán közzétett posztban.
Márciusban 16 százalékkal, közel 10,5 milliárd euróra nőttek a költségvetés bevételei – jelentette be Marcel Ciolacu miniszterelnök a szerdai kormányülés elején.
Az idei első negyedévben 21.006 vállalkozást töröltek a romániai cégjegyzékből, 16,95 százalékkal kevesebbet, mint 2024 első három hónapjában – derül ki az országos cégbíróság (ONRC) szerdán közölt adataiból.
Az Alstomnak 50 millió eurós kötbért kell fizetnie a Vasúti Reformhatóságnak (ARF), mert nem tartotta be 37 új vasúti szerelvény szállítási ütemtervét – közölte az ARF.
A fenntarthatatlan ikerdeficit miatt a román gazdaság számára a legfőbb rövid távú kockázatot az jelenti, hogy leminősítik a bóvli (angolul junk, vagyis szemét) kategóriába – kongatta meg a vészharangot Adrian Codirlașu, a CFA Románia elnöke.
Legyártották a nyolcmilliomodik Dacia gépkocsit Romániában – írja az Economedia.ro az Automobile Dacia közleménye alapján. A Mioveni-ben található gyárban összeszerelt nyolcmilliomodik autó egy Indigo Blue színű Bigster Journey volt.