Fotó: A szerző felvétele
2011. április 01., 08:412011. április 01., 08:41
Borbély László környezetvédelmi miniszter csütörtöki látogatása alkalmával egy 100 millió euró összértékű vízhálózat-fejlesztési- és szennyvízkezelési projekt támogatásáról írt alá szerződést a megye vezetőségével, továbbá azt ígérte, lesz pénz a szeméttároló befejezésére is.
A hulladékgazdálkodás tekintetében Szatmár megye eléggé szorult helyzetben van, ugyanis az EU-csatlakozási szerződés megalkotása során – további három megyével együtt – felvállalta, hogy 2010. július 16-áig bevezeti a szelektív hulladékgyűjtést, illetve bezárja a meglévő szeméttelepeket, és csak egyetlen, az egész megyét kiszolgáló tározó működik majd. A munkálatokat azonban nem tudták időben elkezdeni, mivel a vonatkozó közbeszerzési pályázat eredményét a licitre jelentkező vállalatok megóvták, a döntéshozatalra pedig több mint egy év után sem került sor. Végül, valószínűleg a gazdasági recesszió által az építkezési vállalatokra nehezedő nyomás miatt, a cégek mégiscsak hajlandóak voltak kiegyezni a megyei önkormányzattal és elfogadni az eredetileg kínált összeget.
A vállalt határidőig, azaz tavaly nyárig azonban nem sikerült működőképes állapotba hozni a szemétválogató gépsorokat is magában foglaló megyei hulladéklerakatot, a létező szeméttelepeket viszont nem használhatták tovább, ezért köztes megoldáshoz folyamodtak. Kiástak egy ideiglenes, bentonittal szigetelt tározót, ebbe hordják jelenleg a szemetet. Ezt a tervek szerint az új létesítmény első cellájának kialakítása után kiürítik, a tartalmát átválogatják, és a végleges helyére hordják. A lerakat kiépítésének összköltségvetése 117 millió lej, melyből 30 milliót állnak a megyei kasszából, a többit pedig a tervek szerint a kormány fizeti. A beruházás jelenleg körülbelül 30 százalékban van kész. „Tavaly azt ígértem, hogy tízmillió lejt utal ki a környezetvédelmi minisztérium a Szatmár megyei hulladéklerakat kiépítésére, végül viszont sikerült huszonkétmilliót adni – közölte csütörtökön Borbély László. – Dolgozzanak tovább, mert garantálom, hogy megkapják a szükséges pénz hátralevő részét is.”
A Szamosdob község határában épülő hulladéklerakat egyébként a becslések szerint 25-30 évig lesz képes kiszolgálni Szatmár megyét. Öt, egyenként öthektáros alapterületű, 2,5–3,5 méter mély gödörből áll majd a tároló része, melyben 18 méter magasan púpozzák fel a kiválogatott – újrahasznosítható anyagokat nem tartalmazó – hulladékot. A tervek szerint harminc év múlva, miután felszámolják a telepet, öt húszméteres, befedett és befásított domb marad csak a szeméthegyek helyén. Az első cellát az önkormányzat szerint ez év júniusában adják majd át.
A tárcavezető emellett egy 100 millió euró összértékű, nagyobb részben az Európai Unió által finanszírozott fejlesztési projektet is aláírt, melyből a vízhálózatot bővítik majd, továbbá fejlesztik a szennyvízelvezető rendszereket, és szennyvíztisztító telepeket építenek és fejlesztenek. Annak érdekében, hogy az EU strukturális alapjaihoz, egész pontosan a Környezetvédelmi Ágazati Operatív Programra pályázni tudjanak, a Szatmár megyei önkormányzatok létrehoztak egy regionális vízszolgáltató részvénytársaságot, Apaserv Rt. néven. Lényegében a szatmárnémeti szolgáltatóba „vásárolta be magát” további harminc település és a megyei önkormányzat, ezzel párhuzamosan pedig a polgármesteri hivatalok és a megyei tanács alapított egy településközi fejlesztési társulást is, amely a cég tevékenységét illetően döntéseket hoz.
A környezetvédelmi tárca támogatásával egy szakcég készített egy hosszú távú fejlesztési tervet, továbbá a legszükségesebb beruházásokkal kapcsolatosan egy projektet is írt, amelyre – a minisztérium jóváhagyását követően – a napokban Brüsszel is rábólintott. A pályázatban szereplő fejlesztéseket az elkövetkező három évben kell végrehajtania az Apaserv Rt.-nek. A kiadások 85 százalékát az Európai Unió állja, 15 százalékát pedig a román kormány, a kedvezményezett önkormányzatok és a vízszolgáltató közösen fizeti majd.
Románia nem küldte meg az Európai Bizottságnak (EB) a költségvetési hiány csökkentéséről szóló éves előrehaladási jelentést, amelyet április 30-ig kellett volna megküldenie a hétéves költségvetési terv végrehajtásának részeként.
Donald Trump amerikai elnök pénteken közölte, hogy javasolni fogja kabinetjének: június 1-jétől 50 százalékos vámot vezessenek be az Európai Unióból származó árukra, mert az uniós blokk „nehézkes” volt a kereskedelmi tárgyalások során.
A Környezetvédelmi Alap (AFM) a nap folyamán több száz pályázatot hagyta jóvá a villanypásztorprogramban, amelyet még 2023-ban hirdettek meg Tánczos Barna akkori környezetvédelmi miniszter kezdeményezésére – tájékoztatott csütörtökön az RMDSZ.
Szóba sem jöhet a kedvezményes áfakulcsok kivezetése a következő időszakban – jelentette ki pénteken Nicușor Dan megválasztott államfő.
Megvalósíthatónak tartja az európai beruházások és projektek minisztere Nicușor Dan megválasztott elnöknek azt a javaslatát, hogy az állami kiadásokat az áfa (TVA) emelése nélkül csökkentse a kormány.
Mintegy 463 000 nyugdíjas már hónapok óta várja nyugdíjának újraszámítását, amely a bónuszok és a nem állandó jövedelmek figyelembevételével magasabb jövedelmet hozna számukra.
Kedvezményes gazdahitelt hirdet meg a bukaresti mezőgazdasági minisztérium, egy agrárvállalkozás legfeljebb 50 000 eurónak megfelelő lej kölcsönt igényelhet. Az állam a 3 hónapos ROBOR-ral egyenértékű kamatrészt vállalja át a gazdahitelből.
Bár tavaly nagy garral jelentették be, hogy a helyi Sinteza gyár az amerikai Lockheed Martinnal közösen egy fenntartható és stabil energia előállítását támogató, szén-dioxid-kibocsátásmentes akkumulátorgyárat épít Nagyváradon, a terv végül meghiúsult.
Négy repülőtér – köztük három erdélyi – felújítási munkálatára biztosítanak a tartalékalapból 484 millió lejt – döntött csütörtökön a kormány.
A villamosenergia-piacot július 1-jétől mindenképpen liberalizáljuk, és nincs szó az ársapka meghosszabbításáról – jelentette ki Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
szóljon hozzá!