Fotó: Bíró Blanka
Új lendületet vihet a gazdaságba a kormány nagyszabású vállalkozásösztönző programja – vélik a háromszéki szakértők.
2017. február 03., 17:532017. február 03., 17:53
2017. február 03., 18:092017. február 03., 18:09
A Startup Nation – Románia-program májusban indul, de időben fel kell rá készülni – hívta fel a figyelmet Vajda Lajos, az Asimcov vállalkozói szövetség ügyvezetője. A program – mint arról korábban beszámoltunk – 200 ezer lejjel támogatja az induló kis- és közepes vállalkozásokat, a vállalkozók de minimis jellegű, vissza nem térítendő összegekre pályázhatnak.
A kezdeményezők abban bíznak, hogy a tízezer új cég legalább húszezer új munkahelyet hoz létre, hiszen a támogatás odaítélésének feltétele, hogy minden vállalkozás legalább két munkavállalót alkalmazzon meghatározatlan időre, az alkalmazottakat legkevesebb három évig kell foglalkoztatni. A program részleteiről a hamarosan induló www.romaniastartupnation.ro oldalon vagy a Facebookon, a RomaniaStartupNation oldalon, illetve a www.aippimm.ro honlapon lehet tájékozódni.
A hiányzó láncszem
Vajda Lajos emlékeztetett, hogy az Asimcov már lebonyolított egy startup programot, két régióban tíz hónap alatt negyven startup beindítását vállalták, ezek közül hat új cég Kovászna megyében jött létre, az indulásukat egyenként 25 ezer euróval támogatták. A szakember azt tanácsolja a kezdő vállalkozóknak, azonosítsák be a gazdaságban hiányzó láncszemet, olyan céget indítsanak, amelyik illeszkedik egy értékláncba, így megelőzhető a későbbi kudarc. Jó kezdeményezésnek tartja a fiatalok támogatását, szerinte új lendületre van szükség a gazdaságban.
Hogyan lehet túlélni?
Mátyus Enikő, az InnoHub koordinátora – aki startupperként vett részt a korábbi programban – fontosnak tartja, hogy az új vállalkozás becsatlakozzon egy rendszerbe, különben fennáll a veszélye, hogy elkölti a kapott támogatást, megveszi az eszközöket, megpróbál betörni a piacra, de önmagában utólag nem lesz életképes. Statisztikák szerint a startupok 97 százaléka a támogatási időszak után becsődöl – mutatott rá a szomorú valóságra Mátyus Enikő. Szerinte a kezdő vállalkozók, mint ahogy a Startup Nation támogatási program iránt érdeklődők is a www.adrcentru.ro oldalon tanulmányozhatják az intelligens szakosodási stratégiát, amely meghatározza a területeket, amikbe érdemes befektetni. A középső fejlesztési régióban kilenc ilyen terület van: az erdőgazdálkodás és faipar, a mezőgazdaság, élelmiszeripar, textil- és konfekcióipar, balneoturizmus, IT, zöldenergiák, mechatronika és repülőgépgyártó ipar.
Sebestyén Tihamér doktorandus szintén a sepsiszentgyörgyi innoHubban dolgozik, a Green Energy klaszter zöldenergia-projektjeit menedzseli. Külföldön is dolgozott, ám meglátása szerint egy jó ötlettel, startupot indítva itthon is a nyugatihoz hasonló életkörülményeket lehet teremteni. „Érdemes néhány évig külföldön tapasztalatot szerezni, majd itthon vállalkozni” – tanácsolja Sebestyén Tihamér.
A korábbi 3,3 százalékról 1,4 százalékra módosította az Európai Bizottság (EB) pénteken közzétett jelentésében a román gazdaság 2024-es GDP-arányos növekedésére vonatkozó előrejelzését.
Elkezdték utalni a gazdáknak az aszálykárenyhítő juttatásokat – közölte csütörtöki sajtótájékoztatóján Florin Barbu mezőgazdasági miniszter. Lapunknak nemrég falugazdász arra panaszkodott, hogy nem egységes kritériumok szerint mérték fel az aszálykárokat.
A Netflix úgy döntött, hogy megemeli az összes előfizetés árát, amelyet Romániában kínál ügyfeleinek, és ez a döntés a streamingpiac konkurens platformjainak több hasonló bejelentése után született – értesült a Hotnews.ro hírportál.
A bukaresti pénzügyminisztérium meghosszabbítja december 20-ig azt az időszakot, ameddig az adóamnesztiát igénybe vevők rendezhetik az adótartozásaikat – közölte csütörtökön Marcel Boloş tárcavezető.
A minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazított új mechanizmusáról szóló törvény kihirdetését követően a kormány megteheti az utolsó lépést a minimálbér 4050 lejre emelése felé – jelentette ki csütörtökön Marcel Ciolacu kormányfő.
Idén január és szeptember között a napelemekkel termelt villamos energia mennyisége 2,93 milliárd kilowattóra volt, 58,6 százalékkal több, mint az előző év azonos időszakában – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A nyers adatok szerint az idei harmadik negyedévben stagnált, a szezonálisan kiigazított adatok szerint pedig 0,2 százalékkal csökkent a bruttó hazai termék (GDP) 2023 harmadik negyedévéhez képest – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Nagyon aktuális, de egyúttal sok kérdést felvető és bizonytalanság által övezett témára összpontosított a kolozsvári RMKT Bizniszvitamin elnevezésű rendezvénye, amely egy adóhatósági digitalizációs körképet igyekezett összerakni.
Az elmúlt héten szinte naponta emelkedtek a román 10 éves lejáratú román állampapírok hozamai.
Akárcsak tavaly ősszel, az idei hideg évszak kezdetén is azzal dicsekszenek a bukaresti hatóságok, hogy meghaladja a 100 százalékot Románia gáztározóinak a telítettsége. De hogyan lehetséges mindez? Szakember szolgált magyarázattal.
szóljon hozzá!