Fotó: Gecse Noémi
Jelentősen megnő a nyári hónapokban a kolozsvári nemzetközi repülőtér utasforgalma, ugyanis ebben az időszakban az új, illetve a már működő járatok bővülése miatt heti hetvenkettővel nő a járatszám – közölte lapunkkal a légikikötő sajtóirodája.
2017. március 28., 13:062017. március 28., 13:06
Mint részletezik, nyáron összesen hét új járat indul a kincses városból, így 47-re nő a nemzetközi járatok száma. Ezek 21 európai és közel-keleti országgal teremtenek összeköttetést. A Blue Air fapados légitársaság kettőre növelte a Kolozsváron állomásoztatott repülőgépei számát, mindkettő Boeing 737-800-as légi jármű.
A flotta bővítésére azért volt szükség, mert négy új járat is indul idén. A London melletti Lutonba (Anglia) március 26-án már fel is szállt a menetrend szerinti járat, míg Larnacába (Ciprus) április 9-én, Nizzába (Franciaország) április 10-én, Hamburgba (Németország) június 3-án, Konstancára pedig június 14-én indulnak először a fapados légitársaság járatai.
A Wizz Air is bővítette idén kínálatát. Máltára, Stockholmba (Svédország) és szintén Larnacába indítottak új járatokat, a nyári idényben ugyanakkor március 29-étől újraindítják Alicantéba (Spanyolország) heti két alkalommal induló járatokat, akárcsak Palma de Mallorca esetében, ahol a heti egy alkalommal közlekedő járat június 17-étől indul újra. A Lufthansa is terjeszkedik Kolozsváron, a nyár folyamán napi három járatot indítanak Münchenbe. A lengyel LOT Polish Airlines július 24-étől kezdve heti hat alkalomra bővíti heti járatainak számát Varsóba. A Vueling légitársaság pedig június 24-étől indítja időszakos nyári járatait Barcelonába. Bővebb információk elérhetők a járatokat működtető légitársaságok honlapjain.
Menetrendváltozás Temesváron
Vasárnap lépett életbe Romániában a repülőterek nyári menetrendje, amely október 28-áig érvényes. A módosítások a járatok időpontját és sűrűségét egyaránt érintik, így például Temesvár légikikötőjében is új menetrend érvényes. „A nyári menetrendben pluszjáratok vannak a népszerű célpontok felé, és indul egy új belföldi járat is, Konstancára” – idézi a reptér közleménye Daniel Idolu igazgatót. A tájékoztatás szerint nő a járatsűrűség Memmingen (heti két járat helyett három) és Róma (heti két járat helyett három) irányába. „Egy hétig – húsvét környékén, majd júniustól állandó jelleggel nő a járatsűrűség Dortmund (heti két járat helyett három) és Valencia (heti két járat helyett három) irányába. Ugyanakkor heti 39-ről 31-re csökken a bukaresti járatok száma. A nyár idején újraindulnak a népszerű charterek is Törökország és a görög szigetek irányába.
Megjelent az ENSZ idei jelentése az emberi fejlettségi szintről, mely a hagyományos statisztikai mutatóknál komplexebb, pontosabb módon hivatott számszerűsíteni az emberi jólét mértékét egy index segítségével.
Az Európai Parlament csütörtökön elfogadta az új autók és kishaszongépjárművek szén-dioxid-kibocsátási teljesítményszabványaira vonatkozó célzott módosítást.
Marcel Boloș európai beruházásokért és projektekért felelős miniszter úgy véli, szóba se jöhet egy hitelmegállapodás a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), ami szerinte az országos helyreállítási tervben foglaltaknál „fájdalmasabb” reformokat vonna maga után.
Az év első három hónapjában 2,496 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), alig 1 százalékkal többet a 2024 januárja és márciusa között jegyzettnél.
Csütörtökön is folytatta lejtmenetét a román fizetőeszköz: a Román Nemzeti Bank (BNR) által 13 órakor kiközölt referencia-árfolyam 5,12 lej/euró volt a szerdai 5,0991 után, ami 0,0231 százalékos növekedést jelent.
Nincs pozitív szcenárió, gazdasági szempontból az idei egy sötét év lesz – vetítette elő derűlátásra nem túl sok okot adóan a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Magyarországon és Horvátországban terjeszkedik a román fogászati vállalat, a Dental Holding – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Indoklással ellátott véleményt küldött az Európai Bizottság (EB) Romániának, amiért korlátozza a gáztermelők szabadságát a földgáz nagykereskedelmi árának megállapításában.
Miután kétévnyi viszonylagos stabilitás után az elmúlt 5 évben tapasztalt legnagyobb, 2,5 százalékos ugrással kedden az árfolyam átlépte az 5 lej/eurós lélektani határt, szerdán is tovább gyengült a román deviza az európai fizetőeszközzel szemben.
Bár Románia továbbra is az Európai Unió alacsonyabb átlagbéreket kínáló országai közé tartozik, a vásárlóerő-paritás (PPS) alapján már nem szerepel a sereghajtók között – derül ki az Euronews elemzéséből.