Fotó: Ilusztráció
Évi tízmilliárd eurós veszteséget okoz a román gazdaságnak az, hogy az ország nem lehet tagja a schengeni térségnek – jelentette ki csütörtökön Florin Spătaru gazdasági miniszter.
2022. december 08., 20:462022. december 08., 20:46
2022. december 13., 11:552022. december 13., 11:55
A Digi24-nek nyilatkozva a tárcavezető elmondta, hogy emellett a román állampolgároknak és a hazai vállalkozásoknak összesen évi 1,5 milliárd eurós többletköltséget jelent az EU Bel- és Igazságügyi Tanácsának döntése. Hozzátette, hogy ezeket a költségeket már hosszú ideje fizeti Románia, mert az ország már nagyon rég teljesítette a csatlakozás technikai feltételeit – írja az Agerpres.
Spătaru kifejtette, hogy
A miniszter hangsúlyozta, hogy Románia köszönettel tartozik azoknak a többségben lévő tagállamoknak, amelyek megértették, hogy az országnak a schengeni térséghez kell tartoznia egy olyan időszakban, amikor az EU szomszédságában dúló háború miatt szolidaritásra van szükség.
Az EU Bel- és Igazságügyi Tanácsa csütörtökön elutasította Románia és Bulgária schengeni csatlakozását. Egybehangzó brüsszeli források szerint Ausztria és Hollandia vétózott. Az utóbbi tagállam csak Bulgária csatlakozását ellenezte, de a két országról csomagban döntöttek. A Tanács ugyanakkor megszavazta Horvátország felvételét a belső határellenőrzések nélküli térségbe.
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) újabb felhívást tett közzé a magyarországi állattartó gazdák felé a ragadós száj- és körömfájás terjedésének megakadályozására.
Idén januárban és februárban 1,26 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1,9 százalékkal (23 800 toe) kevesebbet, mint 2024 első két hónapjában – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A kedvezőtlen klímaviszonyok, a jégeső és az aszály miatt 2023-hoz képest mintegy 19,8 százalékkal 3,7 millió hektoliterre csökkent tavaly Románia bortermelése; ez volt az egyik legjelentősebb visszaesés európai uniós viszonylatban.
Megvásárolná a román kormány a Moldovai Köztársaság egyetlen dunai kikötőjét – írta az economedia.ro. Az olajterminállal is rendelkező giurgiulești-i kikötő tengeri hajók fogadására is alkalmas.
Románia nincs olyan helyzetben, hogy a Nemzetközi Valutaalaphoz (IMF) kelljen fordulnia segítségért, és kormányválságra utaló jelek sincsenek – közölte szerdán az elnöki hivatal.
Amerikai vállalatok új romániai beruházásainak lehetőségéről is tárgyalt Marcel Ciolacu miniszterelnök az Egyesült Államok kongresszusi delegációjának tagjaival kedden a Victoria-palotában. Erről a szerdai kormányülés elején beszélt.
Az Európai Unió éves inflációs rátája márciusban tovább csökkent, 2,5 százalékra a februári 2,7 százalékról, Románia viszont ismét a legmagasabb inflációval rendelkező ország lett, 5,1 százalékos éves áremelkedéssel – közölte az Eurostat.
Bár a román hatóságok váltig állítják, nem áll fenn a teljes áramszünet veszélye húsvétkor, a példátlan óvintézkedések hallatán sejteni lehet, hogy ilyen közel ritkán kerül az ország a rettegett „blackouthoz”.
Nyolc hónapos késéssel, de az illetékesek szerint most már tényleg a végéhez közeledik a nyugdíjak újraszámítása.
A megfontoltság a jelszó a legtöbb romániai háztartásban húsvét közeledtével is.
szóljon hozzá!