2012. október 17., 09:182012. október 17., 09:18
A befektetési alapkezelő szakember szavai szerint az euróválság „meghatározó hatással van a jelenlegi helyzetre, tartós recesszió felé taszítja az Európai Uniót, és teljes mértékben önmagából fakad”. Soros György úgy látja, hogy a „legkisebb ellenállás irányában mozduló” Németország csak a „szükséges minimumot” teszi meg az euróövezet egyben tartása érdekében, ami „nem elegendő az eladósodott országok talpra állításához”.
Emiatt egyre tágul a szakadék a hitelező és az adós országok között Európában. A recesszió kivédéséhez a világ jegybankjainak összehangolt akciójára lenne szükség – mondta az amerikai vállalatgazdasági szervezet ebédjén tartott beszédében. Az euróövezet létrehozásának legnagyobb tévedése az a feltételezés volt, hogy a „kormányok kockázatmentesek” – mutatott rá Soros György. „Ezt az alapvető hibát eurókötvények kibocsátásával lehetne korrigálni, ami azonban politikailag elfogadhatatlanná vált Németországban – fogalmazott. – A felismerés már megszületett ugyan, hogy valami alapvető hiba van a rendszerben, de nincs meg rá az megfelelő eszköz, amivel ki lehetne javítani.”
Az EU felbomlását „valós veszélynek” nevezte Soros György, egyúttal felszólította Németországot, hogy tetteiben is vállalja fel a közösségen belül de facto betöltött hegemón szerepét és ezzel együtt az eladósodott országok érdekeinek a képviseletét. Véleménye szerint a másik lehetőség az lenne, ha Németország elhagyná az euróövezetet, ami egy csapásra meg is oldaná a válságot. A kínai gazdasági helyzetről szólva Soros György rámutatott, hogy az alkalmazott növekedési modell már elveszítette lendületét, és megérett a változtatásra, melyben egyebek között nagyobb szerepet kellene kapnia a lakossági fogyasztásnak.
A 2022-es energiaválságot követő csökkenés óta a tavalyi második félévben nőtt először a földgáz lakossági ára az Európai Unióban (EU); a legalacsonyabb árakat Magyarországon, Horvátországban és Romániában jegyezték.
Alaposan megrengeti Románia és ezáltal a polgárok pénzügyeit az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye.
A szélsőjobboldali jelölt, George Simion közel 41 százalékos eredménye és a PSD–PNL–RMDSZ-koalíció jelöltjének, Crin Antonescunak a kiesése máris megmutatja a romániai pénzpiacokra gyakorolt első hatásokat.
Kitolta a magyar MVM energetikai cég a német E.ON egyes romániai érdekeltségének átvételére vonatkozó becsléseket annak nyomán, hogy a román hatóságok aggályokat fogalmaztak meg az ügylettel kapcsolatban.
Az A3-as jelzésű észak-erdélyi autópálya problémás szakaszán megépítendő viaduktok műszaki engedélye elbírálásra vár az országos közútkezelő vállalat (CNAIR) műszaki és gazdasági bizottságában, az építkezés így csak később kezdődhet.
Az európai uniós csatlakozás óta látványosan nőtt a romániai lakosság jövedelme, az egyenlőtlenségek azonban nem tűntek el – húzza alá a Romanian Economic Monitor kutatócsoport friss elemzése.
Csalásnak bizonyulhatnak az ellenállhatatlannak tűnő nyaralási ajánlatok, és résen kell lenniük a vakációzásra vágyóknak, hiszen számos „digitális” csapda leselkedhet rájuk – hívta fel a figyelmet az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).
Az ING Bank Románia makrogazdasági szakértőinek várakozásai szerint az ország nominális GDP-je 2034-ben meghaladhatja a 700 milliárd eurót, 2035-ben pedig megközelítheti a 800 milliárd eurót.
Románia gazdasága erős és ellenálló – szögezte le Tánczos Barna pénzügyminiszter szerdán a Facebook-oldalán közzétett posztban.
Márciusban 16 százalékkal, közel 10,5 milliárd euróra nőttek a költségvetés bevételei – jelentette be Marcel Ciolacu miniszterelnök a szerdai kormányülés elején.