Kevesebb, mint 300 kilogrammos egy főre eső hulladéktermeléssel Románia és Lengyelország az utolsó helyen áll az Európai Unióban, míg Dánia lakossága termeli a legtöbb szemetet (789 kilogramm/fő) – derül ki az EU statisztikai hivatala, az Eurostat által hétfőn nyilvánosságra hozott adatsorokból.
2017. január 30., 17:262017. január 30., 17:26
Az Agerpres hírügynökség által idézett statisztika szerint uniós viszonylatban egy lakos átlagos hulladéktermelése 477 kilogramm, azaz 9 százalékkal kevesebb, mint 2002-ben, amikor 527 kilogramm jutott egy főre. 2014-hez képest viszont nőtt a háztartási hulladék mennyisége, akkor még 474 kilogramm/fő volt az átlagtermelés.
A legfrisebb adatok szerint 2015-ben az Európai Unióban a háztartási hulladék 29 százalékát hasznosították újra, 28 százalékot hulladéklerakókon helyeztek el, 26 százalékot elégettek, míg 17 százalékból komposztot készítettek. Németországban például a hulladék 68 százalékát újrahasznosították vagy komposztot készítettek belőle. Ausztriában és Szlovéniában a hulladék 58 százalékát, Belgiumban 55 százalékát, Hollandiában 52 százalékát hasznosítottak újra. Eközben – 2014-es felmérések alapján – Romániában az újrahasznosított vagy komposztált hulladékmennyiség aránya nulla volt.
Amint arról korábban többször is írtunk, az EU tagállamaként 2020-ig Romániának egy sor előírást kell teljesítenie a hulladék újrahasznosítássa terén. Az országnak a hulladék (papír, fém, műanyag, üveg) 50 százalékát kell újrahasznosítania, az építkezésekből és bontásokból származó törmeléket 70 százalékban kell újra feldolgozni, a kereskedelemben értékesített csomagolóanyagok 60 százalékát ismét fel kell használni valamilyen formában. Továbbá Romániának el kell érnie, hogy az egy főre eső újrahasznosított elektronikai hulladék aránya 4 kilogramm/lakos legyen, és a biohulladékot külön gyűjtse a lakosság.
Csütörtöki ülésén a kormány december 19-ig meghosszabbította azt az időszakot, ameddig az adófizetők a részleges adóamnesztia kedvezményeivel élve törleszthetik az adóhátralékaikat.
Soha nem látott magasságokba röpítette Donald Trump győzelme a bitcoint és más kriptovaluták árfolyamát. Szakértővel jártuk körbe az árrobbanás körülményeit, a várható trendeket.
Sürgősségi rendeletet fogadott el csütörtökön a kormány az akkumulátoros energiatárolás és a szivattyús-tározós erőművek támogatásáról – számolt be Sebastian Burduja.
Hárommillió lejjel kiegészítette a kormány csütörtöki ülésén a burgonyatermesztőket támogató program költségvetését – közölte a mezőgazdasági minisztérium.
A kormány jóváhagyja Románia 2025–2035-ös energiastratégiáját, és a kiszolgáltatott fogyasztók védelme érdekében meghosszabbítja az energiaár-sapkára vonatkozó intézkedést – jelentette be csütörtökön a miniszterelnök.
Fiaskó árnyékolta be már az üzembe állítása utáni második napján a román állam által vásárolt vadonatúj Alstom vonat útját: nem tudott elindulni.
Az amerikai Lockheed Martin és a nagyváradi Sinteza vállalat szándéknyilatkozatot írt alá egy fenntartható és stabil energia előállítását támogató, szén-dioxid-kibocsátásmentes GridStar Flow akkumulátorgyár nagyváradi megépítéséről.
Az adósságot maguk előtt görgető romániai lakosok csaknem fele a kormányt okolja a felhalmozott adósságaiért, legyen szó banki tartozásokról vagy ki nem fizetett számlákról – derül ki a 2024-es adósságbarométerből.
A kontinensen fertőz a madárinfluenza vírusa, Kelet-Európában Magyarország a legfertőzöttebb ország. A Krónika által megkérdezett szakember szerint Romániában egy Brăila és egy Konstanca megyei háztáji gazdaságban észlelték eddig a betegséget.
Úgynevezett köz- és magán-együttműködés révén képzeli el a Budapest és Bukarest között tervezett nagy sebességű vasút megépítését a román közlekedési miniszter.
szóljon hozzá!