A gazdasági terepviszonyokat jól ismerő, képzett pénzügyi ellenőrök és gazdasági rendőrök ellenőrzik a vállalkozások könyvelését
Fotó: Barabás Ákos
A hatalmas hiánnyal küzdő román államkassza arra készteti a pénzügyi hatóságokat, hogy több pénzt szedjenek be az adófizetőktől. Országszerte megszaporodtak a céges ellenőrzések, de az engedély nélküli, feketemunkából élő természetes személyekre is lecsapnak a rendőrség vagy a pénzügy ellenőrei. Könyvviteli szakemberrel világítunk rá, mire figyeljenek, akik hatósági ellenőrzéssel szembesülnek.
2024. október 17., 08:022024. október 17., 08:02
Új fokozatba kapcsoltak a megyei pénzügyi igazgatóságok és a rendőr-főkapitányságok a gazdasági tevékenységet folytató jogi és természetes személyek ellenőrzése során. Jól látható, hogy növelni szeretnék az állami költségvetés bevételeit, hiszen a deficit év végére akár a 8 százalékot is elérheti, emellett Románia az európai uniós tagországok között a sor végén kullog az állammal szembeni tartozások behajtása terén. Főleg az áfatartozások roppant magasak, aminek jelentős részét a cégek nem fizetik be, másrészt az adócsalás miatt egyes vállalatoknál a könyvvitelben szereplő összeg jóval magasabb kéne legyen.
A hatóságok szaporodó ellenőrzései ezt a fekete lyukat is igyekeznek csökkenteni, de egyes vélemények szerint nem ott keresgélnek, ahol a legnagyobb adósokat kellene leleplezni. Jellemzően a kis és közepes cégek felé irányul a kontroll, amelyek a román gazdaság teherviselőiként nehezen birkóznak meg a romló piaci körülményekkel. Ugyanakkor erre a szektorra is rávetül a feketegazdaság árnyéka, hiszen rengeteg természetes személy végez olyan szolgáltatást, amihez nem rendelkezik hivatalos engedéllyel, így értelemszerűen adót sem fizet bevételei után.
Úgy tűnik, a nyugodt „békeidőknek” vége, mert a gazdasági terepviszonyokat jól ismerő, képzett pénzügyi ellenőrök és gazdasági rendőrök járják a vállalkozók irodáit. A cégvezetőnek akkor van szerencséje, ha egy rutinellenőrzésen apróbb hibákat, mulasztásokat találnak, amiért némi bírságot fizet, és ezzel az ellenőrzés lezárul.
amiből súlyosabb hiányosságok is kiderülhetnek, ha a cégvezető rossz munkát végzett, vagy akarattal törvénytelenséget követett el.
Leggyakrabban a települések kisboltjai vannak kitéve a hatóságok rutinellenőrzésének
Fotó: Makkay József
Miközben a cégvezetők egy része előszeretettel mutogat a könyvelőre, hogy ő tud mindent, őt kell kérdeni, Láng Éva, egy kolozsvári könyvelői cég tulajdonosa, szakképzett könyvvizsgáló a Krónikának rámutatott: ami a cégben történik, az a vállalat ügyvezetőjének a felelőssége. Kisebb cégek esetében az adminisztrátori tisztséget rendszerint a cégtulajdonos tölti be, így a különböző ellenőrzések alkalmával elsősorban őt faggatják a hatóság emberei.
„Nem vagyok túl népszerű a nézetemmel, de az az elméletem, hogy a gépkocsivezetői jogosítvány mintájára hasonló hatósági engedély kellene a cégvezetésre is. Sok vállalkozóval dolgozunk, így mindenkit próbálok oktatni több-kevesebb sikerrel. Nem szeretem azt a megrögzött álláspontot, hogy a könyvelő kell tudjon mindent. A könyvelő jól kell könyveljen, de a vállalkozónak kell tudnia, hogy valójában mit történik a cégében” – foglalja össze a cégvezető és a könyvelő közötti kapcsolatok alapelvét Láng Éva.
Az ellenőrzésekkor tapasztalt gondok rendszerint abból adódnak, hogy sok cégvezető felületesen kezeli az üzletet, nem ismeri a törvényes eljárás rendjét, pontosabban azokat az elvárásokat, amit a hatóság megkövetel a cégtől. A könyvviteli szakember szerint
illetve az előző napi kasszakönyvet lezárva találják az ellenőrök. Rendszeresen ellenőrzik a napi készpénzmozgást is: cégek esetében a napi készpénzkifizetés nem haladhatja meg az 5 ezer lejt, természetes személyeknél a felső határ 10 ezer lej.
Láng Éva könyvelési szakember szerint minden cégvezetőnek fel kell készülnie a hatósági ellenőrzésekre
Fotó: Facebook/Láng Éva
,,Fontos, hogy az ellenőrzésre kiszállt hatósági személyeket ne próbálja megvezetni a vállalkozó különféle kibúvókkal, hogy most éppen el van utazva, vagy a könyvelője elérhetetlen, mert ezzel csak azt éri el, hogy a cégét jobban megbogarásszák. A hatóságiak ilyenkor azt látják, hogy a cégvezető időt akar nyerni, amíg rendbe teszi a papírjait. A tisztességes hozzáállást az ellenőrök rendszerint méltányolják, így a cég könnyebben átesik az ellenőrzésen” – magyarázta lapunknak a kolozsvári szakember.
A gyakoribbá váló ellenőrzésekről Láng Éva azt mondja, hogy a cégvezetőknek készenlétben kell állniuk, ha a céghez bekopognak a hatóság emberei. Meglátása szerint ezekből az ellenőrzésekből még több lesz a következő időszakban, mert az államkasszának égetően szüksége van bevételekre.
Láng Éva tapasztalatai szerint elkezdődött az engedély nélkül, feketén szolgáltatásokat végző természetes személyek becserkészése is, akik magánemberként inkasszálnak kisebb-nagyobb összegeket bankszámlájukra. „A bankok az ötezer lej feletti tranzakciókat a pénzügyi igazgatóságok felé jelentik, de amennyiben magánszemélyek bankszámlájára kisebb összegű, de ismétlődő kifizetések történnek például fodrász, autószerelő, vagy más szolgáltatásokból – amire az illető személynek nincs bejegyzett kisvállalkozása –, pénzmosás gyanújával jelentik az ANAF felé” – nyomatékosítja a szakember.
Cégek esetében a pénzügyi hatóság újabban a cégtulajdonos által felvett osztalék kifizetését ellenőrzi. Sok vállalkozó előlegként vesz fel pénzt a vállalatától, amit úgymond osztalékként kezel, de nem fizeti be az utána járó jövedelemadót. Az éves pénzügyi mérlegek ellenőrzéséből a finánc mindezt könnyen kibogarássza, így célzatos ellenőrzéssel kilincselnek a kereskedelmi társaságok háza táján. Ilyenkor az ellenőrzés úgy zárul le, ha a felvett összegre a cég törleszti az adójárulékot – mutat rá a könyvelő.
Kérdésünkre, hogy mit ajánl azoknak a cégvezetőknek, akiknek hiányos a tudásuk és a tapasztalatuk, Láng Éva olyan menedzsment-tanfolyamokat emel ki, amelyből akar és tud is tanulni a vállalkozó. A Civitas Alapítvány például startup-tanfolyamokat indított, ahol jól képzett oktatók segítették a leendő vállalkozókat, illetve később is támogatták őket szaktanácsadással.
Fotó: Pixabay
„A hasonló tanfolyamok gyakorlati tudást és segítséget jelentenek a cégvezetők számára, én azonban
hogy mi hogyan működik, min kellene változtatni. Az a vállalkozó, aki azt állítja, hogy mindent a könyvelő tud, nem fogja megúszni szárazon. Lesz egy nagy harc a könyvelő és közte, amiből rendszerint az állam nyer” – szögezte le portálunknak a kolozsvári könyvviteli cég szakembere.
Láng Éva azt is hangsúlyozta, hogy az egyszemélyes irányítású cégek fejlődése időben behatárolt. Olyan vállalatok esetében van esély fejlődésre és növekedésre, ahol a cégtulajdonos felismeri: jobb, ha szakembert, vagy szakembereket bíz meg a cég vezetésével. A kis cégből közepes vagy nagy társasággá kinőtt vállalatok sikertörténete ehhez a szemléletváltáshoz kapcsolódik, a hozzáértők szakmai tudását ugyanis semmivel nem lehet helyettesíteni.
Októberben 925 865 nyugdíjas részesült szociális pótlékban, 2322-vel kevesebb, mint az előző hónapban – derül ki az Országos Nyugdíjpénztar (CNPP) vasárnap közzétett adataiból.
A korábbi 3,3 százalékról 1,4 százalékra módosította az Európai Bizottság (EB) pénteken közzétett jelentésében a román gazdaság 2024-es GDP-arányos növekedésére vonatkozó előrejelzését.
Elkezdték utalni a gazdáknak az aszálykárenyhítő juttatásokat – közölte csütörtöki sajtótájékoztatóján Florin Barbu mezőgazdasági miniszter. Lapunknak nemrég falugazdász arra panaszkodott, hogy nem egységes kritériumok szerint mérték fel az aszálykárokat.
A Netflix úgy döntött, hogy megemeli az összes előfizetés árát, amelyet Romániában kínál ügyfeleinek, és ez a döntés a streamingpiac konkurens platformjainak több hasonló bejelentése után született – értesült a Hotnews.ro hírportál.
A bukaresti pénzügyminisztérium meghosszabbítja december 20-ig azt az időszakot, ameddig az adóamnesztiát igénybe vevők rendezhetik az adótartozásaikat – közölte csütörtökön Marcel Boloş tárcavezető.
A minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazított új mechanizmusáról szóló törvény kihirdetését követően a kormány megteheti az utolsó lépést a minimálbér 4050 lejre emelése felé – jelentette ki csütörtökön Marcel Ciolacu kormányfő.
Idén január és szeptember között a napelemekkel termelt villamos energia mennyisége 2,93 milliárd kilowattóra volt, 58,6 százalékkal több, mint az előző év azonos időszakában – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A nyers adatok szerint az idei harmadik negyedévben stagnált, a szezonálisan kiigazított adatok szerint pedig 0,2 százalékkal csökkent a bruttó hazai termék (GDP) 2023 harmadik negyedévéhez képest – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Nagyon aktuális, de egyúttal sok kérdést felvető és bizonytalanság által övezett témára összpontosított a kolozsvári RMKT Bizniszvitamin elnevezésű rendezvénye, amely egy adóhatósági digitalizációs körképet igyekezett összerakni.
Az elmúlt héten szinte naponta emelkedtek a román 10 éves lejáratú román állampapírok hozamai.
szóljon hozzá!