Fotó: Gov.ro
A gazdaság megfelelő működése érdekében a kormánynak nem szabadna sürgősségi rendeleteket elfogadnia, vagy azokkal módosítania alapvető törvényeket, mint ahogy az üzleti szférával és más érdekeltekkel is konzultálnia kellene a döntések meghozatala előtt – vallja a Külföldi Befektetők Tanácsa (FIC).
2018. október 05., 11:482018. október 05., 11:48
„A kormány azt a téves képzetet kelti, mintha a gazdaság leküzdhetetlen problémák előtt állna, és bármelyik pillanatban el kell fogadni egy jogszabályt, hogy rendkívüli sebességgel helyrehozzák a dolgokat” – hívja fel a figyelmet a FIC csütörtökön kiadott közleménye. Mint rámutatnak, a hivatalos adatok a makrogazdasági mutatók bizonyos fokú stabilitásról tesznek tanúbizonyosságot, ami épp hogy ellentmond ennek az érzetnek.
– fogalmaznak. Úgy vélik, az a tény, hogy bizonyos intézkedéseket előre bejelentettek, szerepelnek a kormányprogramban is, nem indokolja, hogy azokat sürgősségi kormányrendelettel kell elfogadni. „Egyszerű bejelentésük nem jelent konzultációt. Hasonlóképpen, a kormány nem használhatja azt az érvet, hogy ezek a módosítások jótékony hatással vannak az üzleti szférára, mivel azok nem tesznek eleget két alapvető elvárásnak: az átláthatóságnak és a kiszámíthatóságnak” – húzza alá a közlemény.
A külföldi beruházók azt mondják, minden törvénytervezet esetében 10–30 napot konzultációra kell szánni, továbbá fel kell mérni, hogy mekkora erőfeszítést igényel az intézkedés gyakorlatba ültetése, ezzel szemben a kormány sokszor 24–72 óra alatt letudja ezt a folyamatot, amit a befektetők sajnálatosnak neveznek.
Emlékeztetnek, csak az elmúlt tizenkét hónap leforgása alatt sürgősségi kormányrendeletek témáját képezték olyan rendkívül fontos témák, mint a társadalombiztosítási hozzájárulás befizetési kötelezettségének a munkáltatóról a munkavállalóra történő átruházása, PPP-konstrukciók, a közalkalmazottak fizetése, költségvetés-kiigazítás, közbeszerzések, európai uniós pénzek lehívása, a Független Befektetési és Fejlesztési Alap, az adótörvénykönyv stb. A FIC úgy értékeli, hogy
A FIC tagja több mint 130, Romániában jelen levő multinacionális vállalat, igazgatótanácsában pedig az Uniqa biztosító, a PwC Románia, az Engie Románia, az Orange Románia, a KMG International (volt Rompetrol), a KPMG Románia, a Deloitte Románia, a Sodexo Pass Románia, a CRH Ciment Románia, a BERD, a MullenLowe Group, az Enel Románia, a Mega Image, az ING Bank Románia, valamint a GSK Románia képviselői kapnak helyet.
A tavalyi évhez hasonlóan 2025-re is 100 000, a romániai munkaerőpiacra újonnan belépő külföldi munkavállalóból álló kvótát állapít meg a bukaresti munkaügyi minisztérium honlapján elérhető határozattervezet.
Észszerű költekezésre, a kiadások csökkentésére, takarékoskodásra intik a romániai lakosságot elemzők, vállalkozók, akik szerint a második Ciolacu-kormány által foganatosított megszorítások sem lesznek elegendőek az államháztartási hiány pótlására.
Komolyabb fagyokra, tartós hidegre lenne szükség a kórokozók, kártevők számának csökkenéséhez – közölte agrometeorológiai elemzésében a HungaroMet. A következő 8-10 napban nincs kilátás tartós lehűlésre, így a kártevők túlélik az enyhe időjárást.
Szerda óta nem érkezik több orosz gáz Ukrajnán keresztül Európába. Ez egyelőre nem okoz problémát, azonban a jövő még bizonytalan, a legnagyobb bizonytalansági tényezőt pedig az árak jelentik – mutat rá elemzésében az olasz Avvenire című lap.
Jelentős mértékben megdrágult az üzemanyag az új év beköszöntével, Románia valamennyi töltőállomásánál megemelték a gázolaj és a benzin árát. Az üzemanyag-drágulás megannyi termék árának emelkedését vonja maga után.
Drágul a bukaresti metró, a jövedéki adó emelése miatt nő az üzemanyagok ára, illetve bizonyos adók is módosulnak idén január elsejétől – írja az Agerpres.
Az energiaügyi minisztérium még egy évvel, 2025. december 31-ig meghosszabbítja az egyéni radiátoros hőmennyiségmérő órák felszerelésének betartására vonatkozó határidőt.
Görcsös erőlködésnek tartja a Krónikának nyilatkozó energetikai szakértő a magyarországi MVM-nek az E.ON romániai kereskedelmi érdekeltsége felvásárlásával kapcsolatos bukaresti kormányzati megnyilatkozásokat és sajtóanyagokat.
A több mint 6 milliárd lejes tartozásának rendezéséig a fejlesztési minisztérium nem fogad új kifizetési kérelmeket az Anghel Saligny közművesítési program és a helyi fejlesztések országos programja (PNDL) keretében – közölte Cseke Attila tárcavezető.
Románia jövőre nem engedheti meg magának a ,,kilengéseket”, amit belefoglalnak a költségvetésbe, azt tiszteletben kell tartani – szögezte le a hétfői kormányülést követő sajtótájékoztatóján Tánczos Barna.
szóljon hozzá!