Fotó: Gov.ro
A gazdaság megfelelő működése érdekében a kormánynak nem szabadna sürgősségi rendeleteket elfogadnia, vagy azokkal módosítania alapvető törvényeket, mint ahogy az üzleti szférával és más érdekeltekkel is konzultálnia kellene a döntések meghozatala előtt – vallja a Külföldi Befektetők Tanácsa (FIC).
2018. október 05., 11:482018. október 05., 11:48
„A kormány azt a téves képzetet kelti, mintha a gazdaság leküzdhetetlen problémák előtt állna, és bármelyik pillanatban el kell fogadni egy jogszabályt, hogy rendkívüli sebességgel helyrehozzák a dolgokat” – hívja fel a figyelmet a FIC csütörtökön kiadott közleménye. Mint rámutatnak, a hivatalos adatok a makrogazdasági mutatók bizonyos fokú stabilitásról tesznek tanúbizonyosságot, ami épp hogy ellentmond ennek az érzetnek.
– fogalmaznak. Úgy vélik, az a tény, hogy bizonyos intézkedéseket előre bejelentettek, szerepelnek a kormányprogramban is, nem indokolja, hogy azokat sürgősségi kormányrendelettel kell elfogadni. „Egyszerű bejelentésük nem jelent konzultációt. Hasonlóképpen, a kormány nem használhatja azt az érvet, hogy ezek a módosítások jótékony hatással vannak az üzleti szférára, mivel azok nem tesznek eleget két alapvető elvárásnak: az átláthatóságnak és a kiszámíthatóságnak” – húzza alá a közlemény.
A külföldi beruházók azt mondják, minden törvénytervezet esetében 10–30 napot konzultációra kell szánni, továbbá fel kell mérni, hogy mekkora erőfeszítést igényel az intézkedés gyakorlatba ültetése, ezzel szemben a kormány sokszor 24–72 óra alatt letudja ezt a folyamatot, amit a befektetők sajnálatosnak neveznek.
Emlékeztetnek, csak az elmúlt tizenkét hónap leforgása alatt sürgősségi kormányrendeletek témáját képezték olyan rendkívül fontos témák, mint a társadalombiztosítási hozzájárulás befizetési kötelezettségének a munkáltatóról a munkavállalóra történő átruházása, PPP-konstrukciók, a közalkalmazottak fizetése, költségvetés-kiigazítás, közbeszerzések, európai uniós pénzek lehívása, a Független Befektetési és Fejlesztési Alap, az adótörvénykönyv stb. A FIC úgy értékeli, hogy
A FIC tagja több mint 130, Romániában jelen levő multinacionális vállalat, igazgatótanácsában pedig az Uniqa biztosító, a PwC Románia, az Engie Románia, az Orange Románia, a KMG International (volt Rompetrol), a KPMG Románia, a Deloitte Románia, a Sodexo Pass Románia, a CRH Ciment Románia, a BERD, a MullenLowe Group, az Enel Románia, a Mega Image, az ING Bank Románia, valamint a GSK Románia képviselői kapnak helyet.
Csak az ország északi felében az év első hat hónapjában 8,5 millió lej értékben loptak áramot és gázt – közölte a Delgaz Grid szolgáltató.
Románia nem tud befejezni a megszabott határidőig a helyreállítási tervbe (PNRR) foglalt mintegy 6,3 milliárd euró értékű projekteket – jelentette ki kedden Dragoș Pîslaru európai projektekért és beruházásokért felelős miniszter.
A fejlesztési minisztérium alárendeltségébe tartozó minden intézmény esetében felülvizsgálták a vezetők fizetését és az igazgatótanácsok tagjainak tiszteletdíját – és ahol szükséges volt, módosították azokat – tájékoztatott kedden az RMDSZ sajtóirodája.
Előbb-utóbb bevezetik a progresszív adót Romániában – vélekedik Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
Az új adótörvénykönyv a magánnyugdíjakra is kiveti az egészségügyi szolgáltatási járulék kifizetésének kötelezettségét, ami a haszonélvezők adóterhének megduplázódásához vezethet.
Az Alfa Kartell Szakszervezeti Szövetség hétfőn felkérte a többi szakszervezetet, hogy csatlakozzanak a parlamentnél délutánra meghirdetett felvonulásukhoz.
Az előrejelzések szerint Románia államadóssága az idei év végére eléri a GDP 60 százalékát – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter, hozzátéve, hogy az adósság elmúlt öt évben 20 százalékkal, 570 milliárdról több mint 1,1 milliárd lejre nőtt.
A nyaralások a hackerek kedvenc célpontjává váltak: rengeteg online csalás tapasztalható a foglalások terén.
Nagy nyomás nehezedik az új otthonban gondolkodókra, hiszen a deficitcsökkentés miatt augusztus elsejétől megszűnik a kedvezményes áfakulcs, és 21 százalékosra emelkedik az új építésű lakások értékesítésekor felszámolt általános forgalmi adó.
A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).
szóljon hozzá!