Fotó: Gov.ro
A gazdaság megfelelő működése érdekében a kormánynak nem szabadna sürgősségi rendeleteket elfogadnia, vagy azokkal módosítania alapvető törvényeket, mint ahogy az üzleti szférával és más érdekeltekkel is konzultálnia kellene a döntések meghozatala előtt – vallja a Külföldi Befektetők Tanácsa (FIC).
2018. október 05., 11:482018. október 05., 11:48
„A kormány azt a téves képzetet kelti, mintha a gazdaság leküzdhetetlen problémák előtt állna, és bármelyik pillanatban el kell fogadni egy jogszabályt, hogy rendkívüli sebességgel helyrehozzák a dolgokat” – hívja fel a figyelmet a FIC csütörtökön kiadott közleménye. Mint rámutatnak, a hivatalos adatok a makrogazdasági mutatók bizonyos fokú stabilitásról tesznek tanúbizonyosságot, ami épp hogy ellentmond ennek az érzetnek.
– fogalmaznak. Úgy vélik, az a tény, hogy bizonyos intézkedéseket előre bejelentettek, szerepelnek a kormányprogramban is, nem indokolja, hogy azokat sürgősségi kormányrendelettel kell elfogadni. „Egyszerű bejelentésük nem jelent konzultációt. Hasonlóképpen, a kormány nem használhatja azt az érvet, hogy ezek a módosítások jótékony hatással vannak az üzleti szférára, mivel azok nem tesznek eleget két alapvető elvárásnak: az átláthatóságnak és a kiszámíthatóságnak” – húzza alá a közlemény.
A külföldi beruházók azt mondják, minden törvénytervezet esetében 10–30 napot konzultációra kell szánni, továbbá fel kell mérni, hogy mekkora erőfeszítést igényel az intézkedés gyakorlatba ültetése, ezzel szemben a kormány sokszor 24–72 óra alatt letudja ezt a folyamatot, amit a befektetők sajnálatosnak neveznek.
Emlékeztetnek, csak az elmúlt tizenkét hónap leforgása alatt sürgősségi kormányrendeletek témáját képezték olyan rendkívül fontos témák, mint a társadalombiztosítási hozzájárulás befizetési kötelezettségének a munkáltatóról a munkavállalóra történő átruházása, PPP-konstrukciók, a közalkalmazottak fizetése, költségvetés-kiigazítás, közbeszerzések, európai uniós pénzek lehívása, a Független Befektetési és Fejlesztési Alap, az adótörvénykönyv stb. A FIC úgy értékeli, hogy
A FIC tagja több mint 130, Romániában jelen levő multinacionális vállalat, igazgatótanácsában pedig az Uniqa biztosító, a PwC Románia, az Engie Románia, az Orange Románia, a KMG International (volt Rompetrol), a KPMG Románia, a Deloitte Románia, a Sodexo Pass Románia, a CRH Ciment Románia, a BERD, a MullenLowe Group, az Enel Románia, a Mega Image, az ING Bank Románia, valamint a GSK Románia képviselői kapnak helyet.
Az OMV Petrom új gázlelőhelyre bukkant Dél-Romániában, a Craiovától 70 kilométerre fekvő Spineni-ben.
Mindenki megkapja a keserű pirulát, de nem egyformán fog fájni – fogalmazta meg Rácz Béla Gergely közgazdász, amikor csütörtökön a Bolojan-kormány által közvitára bocsátott deficitcsökkentő intézkedéscsomagról kérdeztük.
Táncos Barna miniszterelnök-helyettes csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a kormány által javasolt deficitcsökkentő intézkedések nélkül fenntarthatatlanná vált volna a költségvetési hiány.
Ilie Bolojan kormányfő csütörtökön a szakszervezeti szövetségek képviselőivel egyeztetett a Victoria-palotában a deficitcsökkentő intézkedésekről.
A romániai lakosság háromnegyede úgy véli, hogy az elmúlt évben romlott az ország gazdasági helyzete, és csaknem fele szerint romlott az életszínvonaluk. Ezek az INSCOP legfrissebb közvélemény-kutatásának következtetései.
Alighogy Ilie Bolojan miniszterelnök szerdán délután ismertette a tavalyi 9,3 százalékos költségvetési hiány lefaragására kidolgozott gazdasági megszorító intézkedéseket, azok máris bírálatok kereszttüzébe kerültek.
A romániai polgárok közel háromnegyede szerint az ország gazdasági helyzete rosszabb, mint egy éve – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Az Európai Bizottság az üvegházhatást okozó gázok nettó kibocsátásának 90 százalékos csökkentését javasolja 2040-ig – jelentette be a versenypolitikáért felelős biztos.
A romániaiak tavaly mintegy 40 milliárd eurót költöttek el a nagy kiskereskedelmi üzletláncokban, 7,1 százalékkal többet, mint 2023-ban – derül ki a Cushman & Wakefield Echinox szerdán közzétett tanulmányából.
A pénzügyminisztérium és az adóhatóság (ANAF) több mint 9 ezer alkalmazottja tiltakozik szerdán spontán munkabeszüntetéssel az ártalmas munkakörülményekért járó bérpótlék csökkentése ellen – közölte Vasile Marica, a Sed Lex elnöke.
szóljon hozzá!