2010. július 15., 09:322010. július 15., 09:32
Az AFM mostanáig 160 ezer értékjegyet bocsátott ki magánszemélyek számára, amelyekből 158 550-et váltottak ki, a cégek rendelkezésére bocsátott 1450 utalvány közül 784-re tartottak eddig igényt.
Eközben úgy tűnik, hogy a lakosság még mindig az olcsóbb gépkocsikra tart igényt, a népszerűségi listán ugyanis fölényesen vezet a Dacia, amelyből a program keretében 13 923-at adtak el, messze lemarad a román autómárkától a második, szintén alsó árkategóriás Opel/Chevrolet 4456-tal, majd a Volkswagen/Audi következik 4 223, a Renault 3080, illetve a Skoda 2 007 értékesített autóval. A legalacsonyabb érdeklődés a Honda (89), a Mazda (140) és a Peugeot (358) iránt mutatkozott.
A legutóbbi, júniusi összesítés óta egyébként 23,9 százalékkal bővültek az eladások, addig ugyanis 23 727 gépkocsit adtak el utalványok felhasználásával.
Amint arról lapunkban beszámoltunk, az idei roncsprogram február 18-án rajtolt. A 2010-es évre a Környezetvédelmi Alapból előbb 228 millió lejt irányoztak elő régi személygépkocsik újra váltására, ami 60 ezer roncsautó ellenértékének felelt volna meg. A nagy érdeklődés láttán azonban a Boc-kabinet április 28-i ülésén újabb 50 ezer értékjegy kibocsátását tette lehetővé, összesen 190 millió lej értékben. Ugyan a gépkocsivásárlások terén nem tapasztalható ekkora érdeklődés, viszont egyre többen kívánnak megszabadulni tíz évesnél régebbi autójuktól, ezért alig másfél hónappal később 114 millió lej értékben újabb 30 ezer utalvány kiadásáról döntöttek, így a programra szánt összeg elérte a 722 millió lejt.
Azonban – mint ismeretes – a gépkocsikat a roncstelepekre leadók csupán a 3800 lejes értékjegyet kapják meg, amit nem lehet pénzre váltani, hanem új autó vásárlásakor levonják a gépkocsi árából. Egy vevő összesen három utalványt használhat fel. Ugyanakkor mivel nagyon sok régi autó tulajdonosa nem tudna új gépkocsit venni, ám megszabadulna „roncsától”, hónapokkal ezelőtt beindult az értékjegyek piaca, ugyanis ha 3800 lejt éppen nem is kapnak, de szerencse függvényében jó áron el lehet adni az értékjegyeket az új autóra vágyóknak. A Környezetvédelmi Alap szakértőinek becslése szerint az idei év végéig 55 ezer új gépkocsi találhat gazdára a program keretében.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) lefelé módosította a román gazdaságra vonatkozó idei előrejelzését.
Áprilisban 4,9 százalékon stagnált az éves infláció Romániában, a legjelentősebb mértékű, 6,83 százalékos árnövekedést a szolgáltatói szektorban regisztrálták – közölte kedden az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Kérészéletűnek bizonyult a környezetvédelmi minisztérium által meghirdetett roncstraktorprogram, a Környezetvédelmi Alap számítógépes rendszere összeomlott. A portálunk által megkérdezett szakpolitikus szerint a program iránt óriási az érdeklődés.