Pénzkérdés. Sok nyugdíjas a szűkös anyagi erőforrások miatt dolgozik tovább
Fotó: Haáz Vince
Jövő évtől 2030-ig naponta több mint 600 baby boomer tölti be a 65. életévét, azaz a nyugdíjkorhatárt – derül ki a Hotnews.ro által az Országos Statisztikai Intézet (INS) adatai alapján végzett számításokból. Ez azt jelenti, hogy minden második percben egy romániai nyugdíjba mehet.
2024. november 18., 20:212024. november 18., 20:21
2024. november 18., 20:252024. november 18., 20:25
Az elemzés rámutat: az átlagos nyugdíjba vonulási életkor tavaly 59,5 év volt, 0,8 évvel több a férfiaknál, mint a nőknél, és 0,5 évvel több vidéken, mint a városon.
2023-ban amúgy a nőkre volt inkább jellemző az előrehozott nyugdíjazás, mint a férfiakra – nagyjából minden ötödik nő ment idő előtt nyugdíjba, szemben minden hetedik férfival.
A baby boomer – gyakran boomereknek rövidítve – generációt gyakran úgy határozzák meg, mint az 1946 és 1964 között, a 20. század közepére jellemző baby boom idején született embereket. A dátumok, a demográfiai kontextus és a kulturális azonosítók országonként eltérőek lehetnek.
A statisztikai intézet Nyugdíjak és munkaerő-piaci részvétel című, a Hotnews.ro által szemlézett kiadványa szerint 20 600 nyugdíjas dolgozott tovább az első nyugdíja kézbesítését követő hat hónapban, míg több mint 25 000 nyugdíjas részmunkaidőben tért vissza a munkaerőpiacra.
Azon nyugdíjasok közül, akik vagy nem dolgoztak, vagy a nyugdíjba vonuláskor abbahagyták a munkát, több mint 45 ezren mondták, hogy a nyugdíjba vonulás után kezdtek el újra dolgozni, szintén anyagi okokból.
Idén októberben 4 706 791 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, 28 077-tel kevesebbet, mint egy hónappal korábban. Az átlagnyugdíj 2735 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) vasárnap közzétett adataiból.
A férfiak és a városlakók körében magasabb volt azok aránya, akik az anyagi szükségleteket jelölték meg fő okként. A nők és a vidéken élők gyakrabban említették azt az igényt, hogy hasznosnak érezzék magukat, illetve azt, hogy megőrizzék társadalmi integrációjukat.
Az INS kutatása azt is kimutatta, hogy több férfi vonul nyugdíjba 55 éves kora előtt, mint nő.
Az alacsony iskolai végzettségű nyugdíjasok több mint egyötöde (21 százalék) kért előrehozott nyugdíjazást, szemben a középiskolai végzettségűek 16,5 százalékával és a felsőfokú végzettségűek 11,2 százalékával.
Az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szombaton közölt adatai szerint 2024 októberében 11 723 különnyugdíjat fizettek ki, 54-gyel kevesebbet, mint előző hónapban.
az első nyugdíj kézbesítésekor az átlagéletkor esetükben 59,3 év. A nem házasok mennek nyugdíjba a legkésőbb, átlagosan 60,1 évesen. Az elváltak esetében ez a mutató 59,4 év, az özvegyeknél pedig 59,8 év.
A nyugdíjba vonulásukat kitolók körében a felsőfokú végzettségűek voltak a legtöbben, ők így magasabb nyugdíjt kapnak,
Mint ismeretes, az Eurostat nemrég közzétett adatsorai szerint a romániai munkavállalók átlagosan alig több mint 32 évet dolgoznak a nyugdíjba vonulás előtt, így itt a legrövidebb a szakmai élet időtartama európai uniós összevetésben.
A romániaiak átlagosan alig több mint 32 évet dolgoznak a nyugdíjba vonulás előtt, ezzel kivívták maguknak a legrövidebb munkaidővel rendelkező ország címet – derül ki az Eurostat csütörtökön közzétett adataiból.
Táncos Barna miniszterelnök-helyettes csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a kormány által javasolt deficitcsökkentő intézkedések nélkül fenntarthatatlanná vált volna a költségvetési hiány.
Ilie Bolojan kormányfő csütörtökön a szakszervezeti szövetségek képviselőivel egyeztetett a Victoria-palotában a deficitcsökkentő intézkedésekről.
A romániai lakosság háromnegyede úgy véli, hogy az elmúlt évben romlott az ország gazdasági helyzete, és csaknem fele szerint romlott az életszínvonaluk. Ezek az INSCOP legfrissebb közvélemény-kutatásának következtetései.
Alighogy Ilie Bolojan miniszterelnök szerdán délután ismertette a tavalyi 9,3 százalékos költségvetési hiány lefaragására kidolgozott gazdasági megszorító intézkedéseket, azok máris bírálatok kereszttüzébe kerültek.
A romániai polgárok közel háromnegyede szerint az ország gazdasági helyzete rosszabb, mint egy éve – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Az Európai Bizottság az üvegházhatást okozó gázok nettó kibocsátásának 90 százalékos csökkentését javasolja 2040-ig – jelentette be a versenypolitikáért felelős biztos.
A romániaiak tavaly mintegy 40 milliárd eurót költöttek el a nagy kiskereskedelmi üzletláncokban, 7,1 százalékkal többet, mint 2023-ban – derül ki a Cushman & Wakefield Echinox szerdán közzétett tanulmányából.
A pénzügyminisztérium és az adóhatóság (ANAF) több mint 9 ezer alkalmazottja tiltakozik szerdán spontán munkabeszüntetéssel az ártalmas munkakörülményekért járó bérpótlék csökkentése ellen – közölte Vasile Marica, a Sed Lex elnöke.
A szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatok szerint 2025 májusában 5,8 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint áprilisban – közölte szerdán az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Tönkretenné a közép-európai gazdákat az Ukrajnával megkötött brüsszeli alku, amely tovább könnyítené az ukrán mezőgazdasági termékek behozatalát – közölte Nagy István agrárminiszter. A tárcavezető szerint a magyar kormány ezt nem fogadja el.
szóljon hozzá!