Pénzkérdés. Sok nyugdíjas a szűkös anyagi erőforrások miatt dolgozik tovább
Fotó: Haáz Vince
Jövő évtől 2030-ig naponta több mint 600 baby boomer tölti be a 65. életévét, azaz a nyugdíjkorhatárt – derül ki a Hotnews.ro által az Országos Statisztikai Intézet (INS) adatai alapján végzett számításokból. Ez azt jelenti, hogy minden második percben egy romániai nyugdíjba mehet.
2024. november 18., 20:212024. november 18., 20:21
2024. november 18., 20:252024. november 18., 20:25
Az elemzés rámutat: az átlagos nyugdíjba vonulási életkor tavaly 59,5 év volt, 0,8 évvel több a férfiaknál, mint a nőknél, és 0,5 évvel több vidéken, mint a városon.
2023-ban amúgy a nőkre volt inkább jellemző az előrehozott nyugdíjazás, mint a férfiakra – nagyjából minden ötödik nő ment idő előtt nyugdíjba, szemben minden hetedik férfival.
A baby boomer – gyakran boomereknek rövidítve – generációt gyakran úgy határozzák meg, mint az 1946 és 1964 között, a 20. század közepére jellemző baby boom idején született embereket. A dátumok, a demográfiai kontextus és a kulturális azonosítók országonként eltérőek lehetnek.
A statisztikai intézet Nyugdíjak és munkaerő-piaci részvétel című, a Hotnews.ro által szemlézett kiadványa szerint 20 600 nyugdíjas dolgozott tovább az első nyugdíja kézbesítését követő hat hónapban, míg több mint 25 000 nyugdíjas részmunkaidőben tért vissza a munkaerőpiacra.
Azon nyugdíjasok közül, akik vagy nem dolgoztak, vagy a nyugdíjba vonuláskor abbahagyták a munkát, több mint 45 ezren mondták, hogy a nyugdíjba vonulás után kezdtek el újra dolgozni, szintén anyagi okokból.
Idén októberben 4 706 791 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, 28 077-tel kevesebbet, mint egy hónappal korábban. Az átlagnyugdíj 2735 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) vasárnap közzétett adataiból.
A férfiak és a városlakók körében magasabb volt azok aránya, akik az anyagi szükségleteket jelölték meg fő okként. A nők és a vidéken élők gyakrabban említették azt az igényt, hogy hasznosnak érezzék magukat, illetve azt, hogy megőrizzék társadalmi integrációjukat.
Az INS kutatása azt is kimutatta, hogy több férfi vonul nyugdíjba 55 éves kora előtt, mint nő.
Az alacsony iskolai végzettségű nyugdíjasok több mint egyötöde (21 százalék) kért előrehozott nyugdíjazást, szemben a középiskolai végzettségűek 16,5 százalékával és a felsőfokú végzettségűek 11,2 százalékával.
Az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szombaton közölt adatai szerint 2024 októberében 11 723 különnyugdíjat fizettek ki, 54-gyel kevesebbet, mint előző hónapban.
az első nyugdíj kézbesítésekor az átlagéletkor esetükben 59,3 év. A nem házasok mennek nyugdíjba a legkésőbb, átlagosan 60,1 évesen. Az elváltak esetében ez a mutató 59,4 év, az özvegyeknél pedig 59,8 év.
A nyugdíjba vonulásukat kitolók körében a felsőfokú végzettségűek voltak a legtöbben, ők így magasabb nyugdíjt kapnak,
Mint ismeretes, az Eurostat nemrég közzétett adatsorai szerint a romániai munkavállalók átlagosan alig több mint 32 évet dolgoznak a nyugdíjba vonulás előtt, így itt a legrövidebb a szakmai élet időtartama európai uniós összevetésben.
A romániaiak átlagosan alig több mint 32 évet dolgoznak a nyugdíjba vonulás előtt, ezzel kivívták maguknak a legrövidebb munkaidővel rendelkező ország címet – derül ki az Eurostat csütörtökön közzétett adataiból.
Közel 25 millió lejes veszteséget könyvelt el 2024 első hat hónapjában a Romaero, a polgári és katonai utasszállító és teherszállító repülőgépek gyártására, szolgáltatásaira, valamint kutatás-fejlesztésére szakosodott román állami tulajdonú vállalat.
Bár 2010. július 15-e óta valamennyi romániai lakásnak kötelező biztosítással kellene rendelkeznie, még mindig nem érte el a 25 százalékot a bebiztosított otthonok aránya. Úgy tűnik viszont, hogy tavaly megnőtt és rekordot döntött a lakásbiztosítási kedv.
A tavalyi évhez hasonlóan 2025-re is 100 000, a romániai munkaerőpiacra újonnan belépő külföldi munkavállalóból álló kvótát állapít meg a bukaresti munkaügyi minisztérium honlapján elérhető határozattervezet.
Észszerű költekezésre, a kiadások csökkentésére, takarékoskodásra intik a romániai lakosságot elemzők, vállalkozók, akik szerint a második Ciolacu-kormány által foganatosított megszorítások sem lesznek elegendőek az államháztartási hiány pótlására.
Komolyabb fagyokra, tartós hidegre lenne szükség a kórokozók, kártevők számának csökkenéséhez – közölte agrometeorológiai elemzésében a HungaroMet. A következő 8-10 napban nincs kilátás tartós lehűlésre, így a kártevők túlélik az enyhe időjárást.
Szerda óta nem érkezik több orosz gáz Ukrajnán keresztül Európába. Ez egyelőre nem okoz problémát, azonban a jövő még bizonytalan, a legnagyobb bizonytalansági tényezőt pedig az árak jelentik – mutat rá elemzésében az olasz Avvenire című lap.
Jelentős mértékben megdrágult az üzemanyag az új év beköszöntével, Románia valamennyi töltőállomásánál megemelték a gázolaj és a benzin árát. Az üzemanyag-drágulás megannyi termék árának emelkedését vonja maga után.
Drágul a bukaresti metró, a jövedéki adó emelése miatt nő az üzemanyagok ára, illetve bizonyos adók is módosulnak idén január elsejétől – írja az Agerpres.
Az energiaügyi minisztérium még egy évvel, 2025. december 31-ig meghosszabbítja az egyéni radiátoros hőmennyiségmérő órák felszerelésének betartására vonatkozó határidőt.
Görcsös erőlködésnek tartja a Krónikának nyilatkozó energetikai szakértő a magyarországi MVM-nek az E.ON romániai kereskedelmi érdekeltsége felvásárlásával kapcsolatos bukaresti kormányzati megnyilatkozásokat és sajtóanyagokat.
szóljon hozzá!