Pénzkérdés. Sok nyugdíjas a szűkös anyagi erőforrások miatt dolgozik tovább
Fotó: Haáz Vince
Jövő évtől 2030-ig naponta több mint 600 baby boomer tölti be a 65. életévét, azaz a nyugdíjkorhatárt – derül ki a Hotnews.ro által az Országos Statisztikai Intézet (INS) adatai alapján végzett számításokból. Ez azt jelenti, hogy minden második percben egy romániai nyugdíjba mehet.
2024. november 18., 20:212024. november 18., 20:21
2024. november 18., 20:252024. november 18., 20:25
Az elemzés rámutat: az átlagos nyugdíjba vonulási életkor tavaly 59,5 év volt, 0,8 évvel több a férfiaknál, mint a nőknél, és 0,5 évvel több vidéken, mint a városon.
2023-ban amúgy a nőkre volt inkább jellemző az előrehozott nyugdíjazás, mint a férfiakra – nagyjából minden ötödik nő ment idő előtt nyugdíjba, szemben minden hetedik férfival.
A baby boomer – gyakran boomereknek rövidítve – generációt gyakran úgy határozzák meg, mint az 1946 és 1964 között, a 20. század közepére jellemző baby boom idején született embereket. A dátumok, a demográfiai kontextus és a kulturális azonosítók országonként eltérőek lehetnek.
A statisztikai intézet Nyugdíjak és munkaerő-piaci részvétel című, a Hotnews.ro által szemlézett kiadványa szerint 20 600 nyugdíjas dolgozott tovább az első nyugdíja kézbesítését követő hat hónapban, míg több mint 25 000 nyugdíjas részmunkaidőben tért vissza a munkaerőpiacra.
Azon nyugdíjasok közül, akik vagy nem dolgoztak, vagy a nyugdíjba vonuláskor abbahagyták a munkát, több mint 45 ezren mondták, hogy a nyugdíjba vonulás után kezdtek el újra dolgozni, szintén anyagi okokból.
Idén októberben 4 706 791 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, 28 077-tel kevesebbet, mint egy hónappal korábban. Az átlagnyugdíj 2735 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) vasárnap közzétett adataiból.
A férfiak és a városlakók körében magasabb volt azok aránya, akik az anyagi szükségleteket jelölték meg fő okként. A nők és a vidéken élők gyakrabban említették azt az igényt, hogy hasznosnak érezzék magukat, illetve azt, hogy megőrizzék társadalmi integrációjukat.
Az INS kutatása azt is kimutatta, hogy több férfi vonul nyugdíjba 55 éves kora előtt, mint nő.
Az alacsony iskolai végzettségű nyugdíjasok több mint egyötöde (21 százalék) kért előrehozott nyugdíjazást, szemben a középiskolai végzettségűek 16,5 százalékával és a felsőfokú végzettségűek 11,2 százalékával.
Az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szombaton közölt adatai szerint 2024 októberében 11 723 különnyugdíjat fizettek ki, 54-gyel kevesebbet, mint előző hónapban.
az első nyugdíj kézbesítésekor az átlagéletkor esetükben 59,3 év. A nem házasok mennek nyugdíjba a legkésőbb, átlagosan 60,1 évesen. Az elváltak esetében ez a mutató 59,4 év, az özvegyeknél pedig 59,8 év.
A nyugdíjba vonulásukat kitolók körében a felsőfokú végzettségűek voltak a legtöbben, ők így magasabb nyugdíjt kapnak,
Mint ismeretes, az Eurostat nemrég közzétett adatsorai szerint a romániai munkavállalók átlagosan alig több mint 32 évet dolgoznak a nyugdíjba vonulás előtt, így itt a legrövidebb a szakmai élet időtartama európai uniós összevetésben.
A romániaiak átlagosan alig több mint 32 évet dolgoznak a nyugdíjba vonulás előtt, ezzel kivívták maguknak a legrövidebb munkaidővel rendelkező ország címet – derül ki az Eurostat csütörtökön közzétett adataiból.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
A romániai lakosság az elmúlt három évben kezdett ráérezni az aranybefektetések ízére – állapította meg Victor Dima, a nemesfémek és devizák értékesítésével foglalkozó Tavex Románia igazgatója.
A romániai sörértékesítés kilencven százaléka a hipermarketekben, szupermarketekben és kisboltokban zajlik, míg a vendéglátóhelyek – éttermek, bárok és kávézók – csupán tíz százalékos részesedéssel bírnak.
Az Egyesült Államok a jelenleg tervezettnél „jóval nagyobb” mértékű vámokat vethet ki az Európai Unióra és Kanadára, ha közösen próbálnak fellépni az amerikai vámok ellen – közölte Donald Trump amerikai elnök a saját közösségi oldalán csütörtökön.
Beruházási és Fejlesztési Bank (Banca de Investiții si Dezvoltare – BID) néven megkezdte működését az új román állami bank.
Év eleje óta több mint 670 millió italcsomagolást váltottak vissza a fogyasztók Romániában a betétdíjas visszaváltási rendszeren keresztül, a rendszert működtető RetuRO vállalat pedig 50 000 tonna csomagolást már átadott az újrahasznosító állomásoknak.
Az elhúzódó választási ciklus valószínűleg legalább 2025 második feléig késleltetni fogja a további költségvetési konszolidációs intézkedéseket, és további intézkedések nélkül a 2025-re a GDP 7,5 százalékára várt hiánycélt kockázatok terhelik.
szóljon hozzá!