Fotó: Krónika
2008. február 06., 00:002008. február 06., 00:00
„Nagyváradra esett a választás, mivel kedvezőnek tartjuk a négyzetméterenkénti 3 eurós telekárat, és azt, hogy az önkormányzat ígéretet tett havonta 100 munkás szakképzésére”– mondta Heo. A dél-koreai székhelyű Hanil Electronics Kft. két másik céggel, a Koammal és a Dong Yanggal együttműködve építi fel és működteti majd a gyárat, az építkezéshez 33 hektár területre lesz szükség. Az építkezés, a gyárban használandó gépsorok és berendezések értéke elérheti a 40 millió eurót. A képernyőgyárat az építkezési engedély kibocsátása után legtöbb két év alatt felépítik és működésbe hozzák. A tervek szerint a váradi gyárból látják majd el Samsung-képernyőkkel az európai piacot. Marcel Boloş, a nagyváradi ingatlankezelő igazgatóság vezetője a tanácsosok beleegyezését kérte a projekt beindításához, és javaslatot tett arra, hogy a tárgyalóbizottságba a városi közgyűlés öt tagja is bekerüljön. Ennek nyomán az RMDSZ, a Nemzeti Liberális Párt, a Demokrata-Liberális Párt, a Szociáldemokrata Párt és a Nagy-Románia Párt delegálhatott egy-egy képviselőt a testületbe. A most elfogadott határozat életbelépését követően 30 napon belül el kell készíteniük azt a memorandumot, amely a beruházás tényleges elkezdéséhez szükséges. A gyár pontos helyét a tárgyalóbizottság jelöli ki a város külterületén, az Aradi úttal párhuzamos létesítendő ipari parkban. A terület közművesítéséről a városnak kell gondoskodnia, a befektetők pedig adókedvezményre számíthatnak. A Hanil vezetői szerint amennyiben a termelés megfelelően halad, a vállalat idővel Samsung plazmatelevíziók gyártását is elvállalhatja. Mennyiségi szempontból a Hanil célja, hogy 2010-re körülbelül 10 millió monitort gyárthassanak évente Nagyváradon, idénre 800 ezret, 2008-ra pedig 5 milliót irányoztak elő. Reményeik szerint 2009-re megduplázhatják ez utóbbi számot.
A Hanil Electronics a tavalyi év nyara folyamán lépett először a romániai piacra. Július óta már jelen vannak Nagyváradon, pontosabban Szentandráson, ahol bérelt csarnokokban rendezték be átmenetileg az üzemet. A gyár egyelőre száz alkalmazottat foglalkoztat, és kétezer monitort állítanak össze naponta.
A Hanil Electronics multinacionális cég három kontinensen van jelen. A cég 1986 végén alakult, és 1987-ben már a Samsung Electronics alkatrész-beszállítójaként tartották számon. 1992-ben már az IBM-nek szállított, majd bővítették az áruskálát és a termelést. 1996-ban Malajziában alapítottak egy leányvállalatot, 1998-ban pedig Mexikóban, majd 1999-ben Hongkongban és Kínában.
Az elmúlt évek súlyos aszályai és szélsőséges időjárása jelentősen visszavetette a romániai bortermelést, amely 2024-ben 20 százalékkal esett vissza. A tendencia globális: a szőlőültetvények rendkívül érzékenyek az éghajlatváltozásra.
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) újabb felhívást tett közzé a magyarországi állattartó gazdák felé a ragadós száj- és körömfájás terjedésének megakadályozására.
Idén januárban és februárban 1,26 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1,9 százalékkal (23 800 toe) kevesebbet, mint 2024 első két hónapjában – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A kedvezőtlen klímaviszonyok, a jégeső és az aszály miatt 2023-hoz képest mintegy 19,8 százalékkal 3,7 millió hektoliterre csökkent tavaly Románia bortermelése; ez volt az egyik legjelentősebb visszaesés európai uniós viszonylatban.
Megvásárolná a román kormány a Moldovai Köztársaság egyetlen dunai kikötőjét – írta az economedia.ro. Az olajterminállal is rendelkező giurgiulești-i kikötő tengeri hajók fogadására is alkalmas.
Románia nincs olyan helyzetben, hogy a Nemzetközi Valutaalaphoz (IMF) kelljen fordulnia segítségért, és kormányválságra utaló jelek sincsenek – közölte szerdán az elnöki hivatal.
Amerikai vállalatok új romániai beruházásainak lehetőségéről is tárgyalt Marcel Ciolacu miniszterelnök az Egyesült Államok kongresszusi delegációjának tagjaival kedden a Victoria-palotában. Erről a szerdai kormányülés elején beszélt.
Az Európai Unió éves inflációs rátája márciusban tovább csökkent, 2,5 százalékra a februári 2,7 százalékról, Románia viszont ismét a legmagasabb inflációval rendelkező ország lett, 5,1 százalékos éves áremelkedéssel – közölte az Eurostat.
Bár a román hatóságok váltig állítják, nem áll fenn a teljes áramszünet veszélye húsvétkor, a példátlan óvintézkedések hallatán sejteni lehet, hogy ilyen közel ritkán kerül az ország a rettegett „blackouthoz”.
Nyolc hónapos késéssel, de az illetékesek szerint most már tényleg a végéhez közeledik a nyugdíjak újraszámítása.