A sertéshús drasztikus drágulásával riogatnak az ágazat képviselői
Fotó: 123RF
A romániai sertéstenyésztők szerint a közeljövőben annyira megnő a disznóhús ára, hogy a romániai lakosság kénytelen lesz pulykával kiegészíteni a karácsonyi menüsort.
2019. november 27., 10:292019. november 27., 10:29
2019. november 27., 11:182019. november 27., 11:18
Mindössze három hét leforgása alatt több mint 10 százalékkal drágult a sertéshús, az ágazat képviselői szerint az áremelkedés az ünnepek előtt fokozódó kereslet és az afrikai sertéspestis miatt a korábbinál alacsonyabb kínálat közepette folytatódik. Ioan Ladoși, a sertéstenyésztők egyesületének elnöke a Profit.ro gazdasági portálnak elmondta,
Rámutatott: az afrikai sertéspestis begyűrűzése előtt a romániai farmok lefedték a kereslet 60 százalékát, mára azonban ez az arány 40 százalékra csökkent, ami az import erőteljes bővüléséhez vezet. A trendet erősíti az is, hogy Ladoși elmondása szerint sokan exportálnak ázsiai országokba, főként Kínába, nem akarják ugyanis elszalasztani az alkalmat, hogy kilogrammonként 3 euróért értékesítsék a húst, amikor Romániában még 2 eurót sem kérhetnek érte.
A szakember rámutatott,
arról azonban nem kívánt beszélni, hogy karácsony közeledtével mekkora drágulásra számítanak az ágazat képviselői. Azt viszont leszögezte, egészen biztos, hogy a boltok polcain alkalmazott árban is meglátszik majd a drágulás. „A drágulásokkal egy időben arra számítunk, hogy csökken a romániai lakosság által megvásárolt sertéshúsmennyiség. A vásárlási szokások változására számítunk, és valószínűleg a lakosság egyre több pulykát fog vásárolni. Azok, akik korábban 20 kilogramm sertéshúst és disznóhúsból készült terméket vásároltak, mindössze 10 kilót fognak venni, és a többit olcsó pulykával pótolják ki” – vetítette előre Ioan Ladoși.
A statisztikák szerint amúgy egy romániai lakos átlagosan 23 kilogramm sertéshúst fogyaszt el egy év alatt.
Nagy nyomás nehezedik az új otthonban gondolkodókra, hiszen a deficitcsökkentés miatt augusztus elsejétől megszűnik a kedvezményes áfakulcs, és 21 százalékosra emelkedik az új építésű lakások értékesítésekor felszámolt általános forgalmi adó.
A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).
A hosszas csődeljárás után a bíróság döntött az első román fapados légitársaság, a Blue Air felszámolásáról – írta a Profit.ro a csődbiztos közleménye alapján.
Az Európai Bizottság a következő pénzügyi ciklusban gyökeresen átalakítaná a területalapú mezőgazdasági támogatások rendszerét, amelynek legnagyobb vesztesei a kelet-európai gazdák lennének. Ez ellen gyűjtenek aláírásokat a romániai gazdaszervezetek is.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A májusi 5,45 százalékról júniusban 5,7 százalékra nőtt az éves infláció Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A Moody's szerint a kormány első deficitcsökkentő csomagja fontos lépés a költségvetési egyensúly megteremtéshez, ám a felvállalt céloktól való bármilyen eltérés Románia leminősítéséhez vezethet.
Akár ötszörösére is megemelték egyes állami cégek vezetőinek a juttatásait az elmúlt hónapokban, miközben a kormány a takarékossági intézkedéseken dolgozott – közölte Radu Miruță gazdasági miniszter.
A bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévben az előző negyedévhez képest stagnált, 2024 első negyedévéhez képest pedig 0,3 százalékkal nőtt – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett előzetes adataiból.
Anyagilag egyre megerőltetőbb lesz gépkocsit fenntartani, vezetni, hiszen akár havi több száz lejes pluszköltséget generálhatnak az autótulajdonosoknak a kormány megszorító intézkedései, melyek egyéb drágulásokkal karöltve érkeznek.
szóljon hozzá!